Legitymując obywatela przy granicy, żołnierz musi się przedstawić

Wojsko

Żołnierze wspierający Straż Graniczną na pograniczu z Białorusią zostali wyposażeni w niektóre uprawnienia, które posiadają funkcjonariusze Straży Granicznej. Analogicznie - mają także takie same obowiązki. Nie mogą zatem przy legitymowaniu obywateli odmówić podania swojego imienia i nazwiska.

23.09.2023

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej lepiej uważać

Samorząd terytorialny Wojsko

Czy osobom, które podejmą pracę w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, a pobierają m.in. zasiłki chorobowe, zasiłki dla bezrobotnych czy też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne, grozi utrata tych zasiłków i świadczeń? Ministerstwo rodziny i polityki społecznej odpowiada na te pytania.

19.09.2023

Osoba z poważną niepełnosprawnością nie będzie już musiała osobiście stawać na komisji wojskowej

Samorząd terytorialny Wojsko Niepelnosprawność

Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Nowe regulacje pozwalają na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa. O zmianę przepisów apelowali od lat opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

15.09.2023

Nie pracujesz, nie zarabiasz – wojsko nie każdemu zrekompensuje utracone dochody

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko

Osoby na umowach cywilnoprawnych nie dostają świadczenia pieniężnego mającego im zrekompensować utracone dochody na skutek udziału w ćwiczeniach wojskowych. Bo, jak twierdzi MON, w przypadku umów cywilnoprawnych nie można określić utraconego wynagrodzenia za miesiąc poprzedzający pełnienie terytorialnej służby wojskowej. Prawnicy zwracają uwagę na inny reżim prawny niż prawo pracy, któremu podlegają te osoby.

08.09.2023

Dodatkowy urlop dla weterana

Prawo pracy Małe i średnie firmy Wojsko

Weteranom działań poza granicami kraju oraz weteranom poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa, pozostającym w stosunku pracy, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Dodatkowe, płatne 5 dni urlopu rocznie nie jest rozliczane według standardowych zasad dotyczących urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystany nie przechodzi na rok kolejny, a w razie zmiany zatrudnienia nie jest ustalany proporcjonalnie i nie jest rozliczany ekwiwalentem pieniężnym. Piszemy o tym również w Legal Alert.

28.08.2023

Wojsko nie wie, kiedy może strzelać, prezydent chce pomóc

Wojsko

Żołnierze biorący udział w działaniach wojskowych w kraju nie mają jasności, kiedy mogą korzystać z broni, uzbrojenia i środków przymusu bezpośredniego. Przepisy powstawały na czas wojny oraz działań poza granicami kraju. Prezydent chce to zmienić i uregulować zasady użycia siły przez wojsko dla realizacji zadań własnych w czasie pokoju. Ale zaproponowane rozwiązania nie do końca odpowiadają potrzebom.

28.08.2023

Prezydencki projekt szykuje Polskę na obronę i wojnę

Samorząd terytorialny Wojsko

Dwa stany gotowości obronnej państwa, nowy system kierowania bezpieczeństwem Polski, wprowadzenie stałych dyżurów, zmiany w systemie dowodzenia sił zbrojnych – to tylko niektóre rozwiązania przewidziane w prezydenckim projekcie ustawy. Samorządowcy wskazują, że projekt budzi jednak wątpliwości związane z dublowaniem istniejących przepisów, choćby tych o zarządzaniu kryzysowym.

23.08.2023

Wszyscy weterani poszkodowani w misjach dostaną specjalny dodatek

Domowe finanse Emerytury i renty Wojsko

Nowelizacja ustawy o weteranach działań poza granicami państwa wprowadza zapomogę dla weteranów oraz dodatek dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach - nie tylko emerytów i rencistów, ale także tych, którzy nadal służą lub pracują. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom poszkodowanym, którzy nie pracują.

25.07.2023

Agencja Mienia Wojskowego wybuduje mieszkania - projekt zmian trafił do Sejmu

Wojsko

Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zmienią się zasady zakwaterowania żołnierzy. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw trafił właśnie do Sejmu, jest więc szansa, że zostanie uchwalony jeszcze przed końcem kadencji.

03.07.2023

Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym mobilizacji na wypadek wojny

Wojsko

Umożliwienie nakładania obowiązku świadczeń osobistych oraz rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na poszczególne grupy zawodowe - to główny cel rozporządzenia, nad którym pracuje obecnie Rada Ministrów. Ma ono w dużej mierze powielić obowiązujące wcześniej rozwiązania.

29.06.2023

Sejm: Komisja nadzwyczajna poparła zmiany w konstytucji dotyczące konfiskaty rosyjskich majątków

Finanse publiczne Ukraina Wojsko

Przygotowany przez PiS poselski projekt zmian w konstytucji zakłada m.in. możliwość przejęcia majątku służącego wspieraniu rosyjskiej agresji oraz wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia. W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt. Nie zgodziła się na jego odrzucenie, o co wnioskowali posłowie KO i Polski 2050.

15.06.2023

Były żołnierz zawodowy z pierwszeństwem przy zatrudnieniu w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Rozporządzenie o wykazie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej, które opublikowano już w Dzienniku Ustaw, ma zagospodarować żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej. Obejmuje także stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego.

01.06.2023

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić rurociągi na Bałtyku

Prawo gospodarcze Wojsko

Zwiększenie możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne, w tym zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), to cel nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw.

04.05.2023

Matura w kolizji z kwalifikacją wojskową, ale armia uspokaja

Zarządzanie oświatą Wojsko

Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera? – zastanawiają się maturzyści, oburzeni faktem, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa zbiega się z ich egzaminami. Choć za niestawienie się grozi grzywna to – jak uspokaja wojsko – policja nikogo z egzaminu wyciągać nie będzie. Matura jest uzasadnioną przyczyną niestawienia się na kwalifikację, ale nie należy jednak wezwania ignorować.

27.04.2023

RPO: Nierówne traktowanie funkcjonariuszy SW przy przenoszeniu do innych służb

Policja Prawo pracy Wojsko

Funkcjonariusze Służby Więziennej nie mogą być przenoszeni do innych służb mundurowych na takich samych zasadach, jak funkcjonariusze innych służb mogą przenieść się do SW. W skargach do RPO wskazują, że jest to niesprawiedliwe i narusza zasadę równości. RPO poprosił ministra sprawiedliwości o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

21.04.2023

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, komisje wezwą blisko 230 tys. osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 roku. Potrwa do 21 lipca. Do powiatowych komisji lekarskich będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję.

17.04.2023

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

06.04.2023

Będą ułatwienia dla wojska - prezydent podpisał ustawę o dozorze technicznym

Wojsko

Sprzęt stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych zostanie zwolniony z obowiązku dopuszczenia przez polski wojskowy dozór techniczny. Personel wojsk sojuszniczych, obsługujący i konserwujący sprzęt tych wojsk, nie będzie potrzebował – wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego zaświadczeń. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.

05.04.2023

RPO: Niesprawiedliwe zasady przenoszenia funkcjonariuszy SW do innych służb

Policja Wojsko

Funkcjonariusze m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, ABW czy AW mogą przenieść się do Służby Więziennej na szczególnych zasadach. W drugą stronę taka procedura już nie działa - funkcjonariusz SW, który chce zostać np. policjantem czy żołnierzem, musi brać udział w zwykłej rekrutacji. To niesprawiedliwe - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich i prosi Ministra Sprawiedliwości o zmianę regulacji.

29.03.2023

Senat też za ustawą o świadczeniu dla rodzin poległych mundurowych

Domowe finanse Policja Ubezpieczenia społeczne Wojsko

Senat przyjął w środę jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Za ustawą głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

08.03.2023