Metropolie potrzebują dobrej ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Metropolie od dekad są przedmiotem debaty publicznej – naukowej, eksperckiej i politycznej. Niestety, jej dynamika nie przekłada się na efektywność działania władzy publicznej, która w dalszym ciągu stroni od kompleksowej reformy samorządu terytorialnego na obszarach metropolitalnych - pisze dr Jakub H. Szlachetko. I dodaje, że metropolie stały się kwestią ideologiczną, choć to problem pragmatyczny.

30.03.2021

Rusza nabór do Pracowni Samorządowej dla wójtów, burmistrzów, sołtysów i radnych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy, którzy chcą sprawnie posługiwać się prawem samorządowym, skutecznie komunikować się i konsultować z mieszkańcami oraz posiąść praktyczną wiedzę o zarządzaniu finansami, mogą zgłaszać udział w Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. To projekt dla radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i sołtysów otwartych na testowanie nowych rozwiązań.

29.03.2021

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.

29.03.2021

WSA: Formularz był nieprecyzyjny, więc wnioskodawca nie zataił prawdy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ odstąpił od realizacji wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego, ponieważ uznał, że wnioskodawca zataił, że sześć lat temu sprzedał udział w nieruchomości. Tymczasem z treści formularza, na którym złożono oświadczenie wynikał obowiązek podania aktualnych, a nie historycznych danych o sytuacji mieszkaniowej. Oznacza to, że zarzut organu okazał się niezasadny,

29.03.2021

Wniosek do TK groźnym „wytrychem” do odmowy informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odmowa udzielenia informacji publicznej usprawiedliwiona wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest już faktem. Obawy, że zarzuty prezes SN uruchomią lawinę uchylania się podmiotów publicznych od obowiązku, są zasadne, co gorsza, mogą zasłaniać się wnioskiem aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał. Tymczasem przepis obowiązuje, a odprawionemu z kwitkiem służy skarga

29.03.2021

Zwolnienie radnego bez zgody rady - RPO skarży do Sądu Najwyższego

Samorząd terytorialny

Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga zgody rady, a brak decyzji w ciągu 30 dni nie oznacza jej wyrażenia. Tymczasem sądy dwóch instancji uznały, że skoro rada zwlekała zbyt długo, to zwolnienie samorządowca przez pracodawcę jest zasadne. Zdaniem RPO oznaczałoby to brak ochrony radnego, a przepisy chroniące są po to, żeby umożliwić bezpieczne sprawowanie funkcji.

28.03.2021

NIK: Inwestycje drogowe na Podkarpaciu do poprawy

Samorząd terytorialny

Mimo szalejącej w 2020 roku epidemii, inwestycje drogowe nie zostały wstrzymane. NIK sprawdziła jak wyglądała ich realizacja na Podkarpaciu. Kontrola wykazała, że samorządy nie realizowały rzetelnie wszystkich obowiązków dotyczących planowania i przygotowania inwestycji drogowych. Jednak to, co udało się z inwestycji przeprowadzić, w oczywisty sposób poprawiło stan dróg w województwie.

26.03.2021

Gminy wciąż szukają dobrej metody naliczania opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Konieczne jest udoskonalanie metod naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. System musi być elastyczny, bo w zależności od rodzaju gminy, inny sposób jest korzystniejszy. Wśród głównych problemów samorządów jest wciąż nierozwiązana kwestia opłat od nieruchomości niezamieszkałych. Tymczasem selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemów recyklingu.

26.03.2021

Senat wniesie do Sejmu projekt o Agencji Spójności i Rozwoju

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Celem projektowanej ustawy jest utworzenie nowej instytucji – Agencji Spójności i Rozwoju, odpowiedzialnej za programowanie i zarządzanie środkami finansowymi z budżetu Unii Europejskiej. Agencja Spójności i Rozwoju ma być agencją wykonawczą, jedną z jej kluczowych kompetencji będzie, w przypadku krajowego programu operacyjnego, wybór projektów do dofinansowania.

25.03.2021

Senat proponuje przepisy o przekazywaniu państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Samorząd terytorialny

Senat przyjął w czwartek senacki projekt ustawy, która po nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.

25.03.2021

WSA: Nie można uchwalić wotum nieufności dla wójta bez debaty

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie udzieliła wójtowi wotum zaufania. Bez debaty i nie uzasadniając uchwały. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpoznał osobistą skargę wójta na ten akt, uchwałę unieważnił. Podkreślił, że nie znając motywów działania rady, nie ma możliwości kontroli działalności organu samorządu.

25.03.2021

Fałszywe zeznanie majątkowe osób publicznych surowo karane

Prawo karne Samorząd terytorialny

Złożenie oświadczenia majątkowego po terminie może oznaczać utratę pracy przez samorządowca. Kilka dni opóźnienia przy składaniu deklaracji spowoduje obniżenie zarobków. A błąd w zeznaniach, nieujawnienie całego majątku - także surowe kary, z karą pozbawienia wolności do lat ośmiu włącznie, a w wypadku posła, prokuratora czy sędziego - uchylenie immunitetu i zawieszenie w czynnościach.

25.03.2021

NIK zaniepokojona przyszłością Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo

Samorząd terytorialny

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce i jedna z dłuższych w Europie - ma ponad 2 tys. km długości. Po przeprowadzonej kontroli NIK ostrzega, że bez odpowiednich działań może dojść do stopniowej degradacji szlaku i zaprzepaszczenia tego, co już udało się osiągnąć przy jego realizacji. Potrzeba przede wszystkim lepszej współpracy samorządów

24.03.2021

Prof. Lipowicz: Centralizacja szpitali będzie sprzeczna z konstytucją

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Odebranie samorządom szpitali, zmiany właścicielskie czy wprowadzenie ich centralnego zarządzania nie będzie rozwiązaniem skutecznym. Bo ich problemy wynikają przede wszystkim z niedofinansowania całego systemu ochrony zdrowia, w tym liczby i wyceny kontraktowanych świadczeń. Do tego centralizacji szpitali nie da się przeprowadzić zgodnie z konstytucją – mówi prof. Irena Lipowicz.

24.03.2021

Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego. Wiceminister Anna Kornecka podkreśliła, że obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. Reforma w tej dziedzinie została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy.

23.03.2021

Lokale otwarte mimo obostrzeń - są wnioski o odebranie koncesji na alkohol, ale podstaw brak

Samorząd terytorialny Koronawirus

Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.

23.03.2021

Raport: Pandemia pogorszyła sytuację organizacji pozarządowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Większość organizacji pozarządowych odczuwa negatywny wpływ pandemii i wprowadzonych ograniczeń – musiały zawiesić część działań, straciły źródła finansowania, nie miały kontaktu z odbiorcami. Skutki COVID najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.

22.03.2021

Samoocena w kontroli zarządczej - pokazuje tendencje, wskazuje ryzyka, pomaga zarządzać

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena służy do poprawy zarządzania. Pokazuje kierownictwu obszary do poprawy, pomaga zarządzać ryzykiem, pozwala sprawdzać wiedzę pracowników dotyczącą ważnych, nowych zagadnień, jak etyka czy bezpieczeństwo informacji. Pracownikom natomiast pozwala w bezpieczny sposób przekazać uwagi dotyczące funkcjonowania urzędu – mówi audytor Robert Lipka.

22.03.2021