Inwestorzy budujący "covidowe domy" bez szans w sądach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał jeden z pierwszych wyroków dotyczących budowy tzw. covidowych domów, czyli bez pozwolenia na budowę oraz wbrew ustaleniom miejscowego planu. Orzeczenie jest bezlitosne dla inwestora. WSA nie miał żadnych wątpliwości i stwierdził, że nie wolno naginać prawa i stawiać prywatnej willi, powołując się na rzekomą walkę z pandemią.

31.05.2021

Prof. Trzciński: Poszukiwacze nie wiedzą, że nie mogą być właścicielami dziedzictwa narodowego

Prawo karne Samorząd terytorialny

Badania archeologiczne czy poszukiwania zabytków to nie jest grzybobranie, ani łowienie ryb. Jeśli hobbistom zależy na dziedzictwie narodowym, to należy robić to legalnie. Okradane są nawet mogiły wojenne. Polegli mają przy sobie broń i ta broń również trafia na czarny rynek kolekcjonerski. I tu się pojawiają kolejne przestępstwa - nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz znieważenie zwłok

29.05.2021

Ustawa podpisana - rezerwa subwencji oświatowej wzrośnie o 187 mln zł

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej, która m.in. podnosi o 187 mln zł wysokość rezerwy subwencji oświatowej. Pieniądze mają być przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla uczniów po ich powrocie do szkół. To realizacja jednego z programów, które rząd zamierza wprowadzić, aby ograniczyć negatywne skutki nauczania na odległość.

28.05.2021

Polski Ład - proste formalności przy domach mogą być niebezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Choć pomysł w Polskim Ładzie dotyczący budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a na podstawie jedynie zgłoszenia, nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym, dość nowatorska jest jednak propozycja odstąpienia w tym procesie od obecności kierownika budowy. Trudno jednak zaakceptować tego typu rozwiązanie - piszą prawnicy z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

28.05.2021

Gminy turystyczne: Rządowe wsparcie covidowe nas dyskryminuje

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych powinien zapewniać wsparcie nie tylko dla gmin górskich, ale dla wszystkich samorządów lokalnych, które na skutek pandemii COVID-19 utraciły dochody na skutek ograniczenia czy zamrożenia ruchu turystycznego - na takim stanowisku stoi Zarząd Związku Powiatów Polskich. Wskazuje, że rząd zapomniał o powiatach.

28.05.2021

Tarcza prawna ma ułatwić scalanie gruntów w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Pandemia ograniczyła możliwość przeprowadzania postępowań scaleniowych. W szczególności organizowania zebrań mieszkańców i podejmowania uchwał w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom postępowania. W założeniach do przygotowywanej przez resort rozwoju Tarczy prawnej pojawiły się rozwiązania, które maja ułatwić tę procedurę.

28.05.2021

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Prawo AI

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.

28.05.2021

RIO apeluje o przestrzeganie jawności podczas debat budżetowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, Grażyna Wróblewska zaapelowała o przestrzeganie zasady jawności wynikającej z ustawy o finansach publicznych podczas procedowania nad uchwałami budżetowymi. Przypomina o tym w piśmie, które skierowała do jednostek samorządu terytorialnego z regionu.

27.05.2021

Samorządy mają promować szczepienia, ale nie wiedzą, ilu mają zaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Rząd do wsparcia szczepień wykorzystuje model, który zadziałał podczas wyborów prezydenckich. Wtedy promował frekwencję wozami strażackimi, teraz nagrodami finansowymi dla samorządów. Samorządowcy wskazują jednak, że trudno im promować szczepienia, skoro nie wiedzą nawet ile mieszkańców zaszczepiło się. Problemem też jest wciąż dostępność szczepionek.

27.05.2021

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.

27.05.2021

GIS: Fontanny mogą działać, ale trzeba je dezynfekować

Samorząd terytorialny Koronawirus

Nie ma zakazu działania fontann, instalacji wodnych i tężni ulicznych. Należy im jednak zapewnić odpowiednią dezynfekcję wody i pamiętać o zachowaniu dystansu. Większym problemem od wirusa SARS-CoV-2 mogą być bakterie z rodzaju Legionella- przypomniał w środę Główny Inspektor Sanitarny.

26.05.2021

MSWiA: Na magistracie nie zawiśnie „Urzōnd Miasta Katowice”

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma podstaw prawnych do tego, aby na budynkach urzędu gmin umieszczać tablice w etnolekcie śląskim. Społeczność śląska nie jest ujęta w katalogu uznawanych w Polsce mniejszości narodowych i etnicznych, a etnolekt śląski nie został uznany za język regionalny – wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

26.05.2021

Stolica pomaga przedsiębiorcom w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus

Obniżki czynszów, ulgi podatkowe czy niższe stawki za ogródki gastronomiczne – to niektóre z licznych form pomocy Warszawy dla działających w tym mieście przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie pandemii. Miasto szacuje, że łączna wartość wsparcia przekroczyła 75 mln zł. Pomoc trafiła do ponad 8,5 tys. przedsiębiorców.

26.05.2021

WSA: Dyrektor szkoły wybrany nielegalnie przez skład komisji konkursowej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W gminie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoła, a jego zwycięzcę wójt powołał na stanowisko dyrektora szkoły. Wojewoda, który kontrolował przebieg konkursu zarzucił wójtowi istotne naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty. Przy wyborze składu komisji konkursowej jako swoich przedstawicieli wójt powołał bowiem radnych gminy.

26.05.2021

Roszczenia prywatnych przedszkoli uderzają w miasta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Prywatne przedszkola drenują budżety miast. Żądają od nich wypłaty zaległych dotacji, a w grę wchodzą grube miliony złotych. W tej chwili w sądach toczy się 50 tego typu spraw, a ostatnio Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną Przasnysza. Władze tego miasta liczą, że dzięki niej przerwą złą passę gmin. Niedawno w SN w takiej sprawie przegrał Wałbrzych.

26.05.2021

Nie ma rejestru kart, więc niebieskie koperty nie tylko dla niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Kwitnie proceder bezpodstawnego posługiwania się w miastach kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Ani straż miejska, ani policja, nie mają narzędzi, aby z tym walczyć. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zapowiada, że dopiero w przyszłym roku rozpocznie pracę nad budową centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

25.05.2021

Powiaty krytycznie o wytycznych MSWiA w sprawie dotacji klęskowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich krytycznie ocenia nowe wytyczne w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Uważa, że zmiana wytycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji może utrudnić samorządom korzystania z rządowego wsparcia. Samorządy pozbawiono też dotacji na przeciwdziałanie skutkom klęsk.

24.05.2021

Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego o planach zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ciągle zmieniające się uwarunkowania prawne stawiają nie lada wyzwania zarówno przed władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami. Co warto wiedzieć, aby rozumieć plany zagospodarowania przestrzennego i decydować o swoim otoczeniu? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego wyjaśni to podczas zaplanowanego na wtorek webinarium.

24.05.2021

Ministerstwo chce uzdrowić Centra Integracji Społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Podwyższenie wysokości świadczenia integracyjnego dla uczestników zajęć w Centrum Integracji Społecznej do 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, uelastycznienie czasu pobytu, czy możliwość otrzymania od marszałka województwa dotacji na zakup wyposażenia infrastruktury - takie zmiany w funkcjonowaniu CIS chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.05.2021

WSA: Nie można zmusić przewoźnika, by korzystał z miejskiego dworca

Samorząd terytorialny Transport

Rada gminy nie ma kompetencji do ustalania przebiegu linii komunikacyjnych, a zwłaszcza wskazywania, które z przystanków w mieście mają być określane jako przystanki początkowe lub końcowe - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. I wskazał, że w tym zakresie wyboru dokonuje przewoźnik,

22.05.2021