Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

13.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019

WSA: Po wyroku TK nie można dyskryminować opiekunów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Jedną z konstytucyjnych zasad jest równość wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że przepis dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego był sprzeczny z tą zasadą. Dyskryminował bowiem niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

10.07.2019

SN: Renta rodzinna nie należy się, gdy jest zdolność do lekkiej pracy

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Dorosła osoba, która cierpi na różne dolegliwości, ale może pracować, nie ma prawa do renty rodzinnej - orzekł Sąd Najwyższy. - Praca w warunkach chronionych nie jest przeszkodą dla uznania, że powód może pracować w warunkach zwykłych, o ile jest lekka - dodał.

01.07.2019

Leczenie odwykowe w dwa lata - nierealny przepis utrudnia terapię

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Sąd może zobowiązać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego. Mankamentem sądowej procedury jest to, że po wydaniu przez sąd prawomocnego postanowienia postępowanie wykonawcze musi być umorzone po dwóch latach. Tymczasem alkoholizm to przewlekła choroba – podkreślają eksperci.

28.06.2019

Urzędy mogą polec na 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Za chwilę gminy zaleją wnioski o nowe świadczenie 500 plus. Niektórym zabraknie pieniędzy na obsługę i dodatkowych pracowników, będą więc musiały wyłożyć je z własnej kieszeni. Inne samorządy - jak co roku - zwrócą część przeznaczonej na to dotacji. Nawet gdy urzędnikom przybędzie pracy, nie oznacza to, niestety, że zostaną za to wynagrodzeni.

20.06.2019

WSA: Zasiłek opiekuńczy nie dla wnuczki, gdy niepełnosprawna babcia ma dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście

20.06.2019

Ministrowie resortu pracy chcą rozwiać wątpliwości przy "500 plus"

Pomoc społeczna Rynek

Śląskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie – m.in. te województwa odwiedzą w najbliższych dniach ministrowie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Będą wyjaśniać m.in. jak złożyć wniosek o "500 plus" i na czym polegają zmiany w programie.

17.06.2019

Minister prosi samorządy o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Minister rodziny apeluje do samorządów o odpowiednią organizację i przygotowanie realizacji zadań związanych z obsługą Programu „Rodzina 500+”. Jak zapewnia, fundusze na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

14.06.2019

Będzie pomoc dla dzieci poszkodowanych przez zdarzenia atmosferyczne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Rząd ustanowił program wspierający dzieci i uczniów pochodzących z rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzeń atmosferycznych, takich jak powódź czy huragan. Według rządowych szacunków z programu skorzysta ok. 2 tys. dzieci i uczniów.

06.06.2019

Wiele wyzwań przed nowym ministrem pracy

Pomoc społeczna Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Wśród głównych kandydatów do objęcia sterów w resorcie po odejściu Elżbiety Rafalskiej wymienia się m.in. wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda oraz szefową ZUS prof. Gertrudę Uścińską. Wyzwania, jakie przed nimi staną to m.in. sytuacja cudzoziemców na polskim rynku pracy, niedobór pracowników, wzrost wynagrodzeń w tym płacy minimalnej.

31.05.2019

Urzędy będą zasypane wnioskami o "500 plus"

Pomoc społeczna Administracja publiczna Rynek

Po zmianach w programie liczba wniosków o świadczenie "500 plus" wzrośnie nawet o ok. 80 proc. - szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Największy problem mogą mieć urzędy wojewódzkie, które zajmują się m.in. koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w UE.

30.05.2019

Senat przeciwko dodatkowym świadczeniom dla pobierających tzw. emeryturę EWK

Pomoc społeczna

Senatorowie odrzucili projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym osoby pobierające emeryturę EWK otrzymywałyby świadczenie pielęgnacyjne w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy aktualną pełną wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a pobieraną emeryturą netto.

28.05.2019

Wkrótce zakaz umieszczania dzieci w placówkach opieki razem z dorosłymi

Pomoc społeczna

Ograniczenie nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku przewiduje projekt przyjęty przez rząd. Ze względu na szczególną ochronę praw dzieci zakazane będzie umieszczanie małoletnich w takich placówkach.

28.05.2019

WSA: Babcia zajmująca się wnukiem również ma prawo do „świadczenia na dobry start”

Pomoc społeczna Rynek

Sąd rodzinny oddał dzieci pod bieżącą opiekę ich babci. Organy odmówiły jej jednak „świadczenia na dobry start”, gdyż rozporządzenie nie przewidywało takiej sytuacji. To błąd. Uprawnienie babci należy wywodzić bezpośrednio z Konstytucji i Konwencji o Ochronie Praw Dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

27.05.2019