Ministerstwo analizuje problem wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Justyna Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała, że na przełomie lipca i sierpnia resort zapytał ośrodki pomocy społecznej m.in. o kwestię zatrudnienia. Jak się okazuje, 343 gminy zgłosiły, że mają z problemy z zatrudnieniem osoby na stanowisku pracownika socjalnego.
Poszerzenie listy kierunków studiów uprawniających do zawodu
Po analizie resort zaproponował zmianę w ustawie o pomocy społecznej. Zaproponowano w niej, że uprawnienie do wykonywania zawodu pracownika socjalnego będzie możliwe po ukończeniu studiów na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia socjologia, nauki o rodzinie oraz po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie metodyki i metodologii pracy socjalnej.
Obecnie Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
- posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych;
- ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna;
- do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:
- a) pedagogika,
- b) pedagogika specjalna,
- c) politologia,
- d) polityka społeczna,
- e) psychologia,
- f) socjologia,
- g) nauki o rodzinie.
Kiedy zmiany w ustawie o pomocy społecznej?
Projekt czeka obecnie na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu, następnie zmiana w ustawie będzie skierowana do konsultacji zewnętrznych. Projekt ustawy w Sejmie ma szanse znaleźć się w połowie roku.
Poseł Grzegorz Raniewicz uważa, że zmiana rozwiąże istotne problemy kadrowe w ośrodkach pomocy społecznej. Jak podkreśla, z toku dyskusji podczas prac sejmowych wynikało, że należało ten projekt przeprowadzić, bo problemy kadrowe są istotne.
Problemy kadrowe przez niskie pensje i wypalenie zawodowe
Maria Madejska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gminy Przyłęk podkreśla, że pensje pracowników socjalnych są niskie i nieadekwatne do wykonywanej pracy. – Wynagrodzenie jest stanowczo za małe, zwłaszcza za uciążliwą pracę w terenie związaną często z trudnym klientem – mówi.
Jej zdaniem problem występuje „od zawsze” i w każdej gminie. – Najniższe wynagrodzenie rośnie, a płaca pracowników socjalnych stoi w miejscu, dochodzi coraz więcej obowiązków, a osób do wykonywania tego ciężkiego zawodu jest coraz mniej – podkreśla. I dodaje, że pracowników socjalnych dotyka często tzw. wypalenie zawodowe, co jest głównym powodem rezygnacji z tego zawodu.
Czytaj też: Pracownicy socjalni wzmagają protest, wysunęli nowe żądania>>
Strajk na horyzoncie
Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Pomocy Społecznej w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego informuje o planach podjęcia ogólnopolskiego strajku w pomocy społecznej w drugiej połowie roku. Zarząd Federacji podkreśla, że może on dotknąć ok. 1 mln rodzin korzystających z systemu pomocy społecznej, a także obywateli, którym OPS wypłacają świadczenia. Związek podkreśla, że „paraliż polskiej pomocy społecznej nastąpi w okresie, gdy (…) wypłacane są kluczowe świadczenia”.
Ogólnopolski protest pracowników socjalnych trwa od jesieni ubiegłego roku. Jak podkreślają pracownicy socjalni, minister rodziny nie spotkała się w tym czasie z reprezentacją protestujących, nie przedstawiła też konkretnych propozycji realizacji ich postulatów. Jak zaznaczają, wpisanie do wykazu prac legislacyjnych zmiany ustawy o pomocy społecznej miało nastąpić pod koniec roku.
Zobacz też w LEX:
Jak zdobyć kwalifikacje pracownika socjalnego – przegląd możliwości
Ośrodek pomocy społecznej jako płatnik PIT
Cena promocyjna: 146.24 zł
|Cena regularna: 195 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.