Rząd szykuje ograniczenia dla adopcji zagranicznych

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Poprawa procedur adopcyjnych, pozyskiwanie większej liczby kandydatów do adopcji na terenie kraju i zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych przez polskie rodziny - to główne cele projektowanej nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec października ubiegłego roku skierowało ten projekt do konsultacji społecznych.

25.04.2021

Duże kłopoty z małymi depozytami w domach pomocy - prawo do zmiany

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa.

20.04.2021

Wywiad środowiskowy ze zmianami, jest nowe rozporządzenie

Pomoc społeczna

Usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i barier w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego - to cele zmian w nowym rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej. Uproszczono kwestionariusz i wprowadzono ułatwienia w prowadzeniu wywiadu, ważne w czasie pandemii.

16.04.2021

Domy pomocy społecznej sceptyczne wobec luzowań, wciąż jest zagrożenie

Pomoc społeczna Koronawirus

Większość mieszkańców domów pomocy społecznej została zaszczepiona i coraz głośniej mówi się o łagodzeniu obostrzeń oraz dopuszczaniu pensjonariuszy do spotkań z rodzinami czy wychodzeniu na zewnątrz. Ministerialne rekomendacje o stopniowym luzowaniu trafiły przez wojewodów do placówek. Dyrektorzy nie chcą jednak ryzykować i decydują o zachowaniu reżimu.

09.04.2021

WSA: Nie można wykreślić beneficjenta w trybie sprostowania

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.

01.04.2021

Pensje w pomocy społecznej wciąż na poziomie płacy minimalnej

Pomoc społeczna

Pensje pracowników pomocy społecznej wciąż oscylują wokół płacy minimalnej, a podwyżki są przeważnie tam, gdzie uda się je wywalczyć w drodze protestu. Samorządów nie stać na podnoszenie wynagrodzeń, a co gorsza, zdarza się, że wykorzystują „furtki”, żeby płacić mniej, takie jak ostatnia nowelizacja ustawy, czy rządowe dofinansowania. Tymczasem zaczynają się już pierwsze protesty.

25.03.2021

Rząd rozszerza możliwość aplikowania online w programach wspierających rodziny

Pomoc społeczna Prawo AI

Rada Ministrów chce, żeby wnioski o przyznanie świadczeń w programach wspierających rodziny, inne pisma, zawiadomienia i decyzje mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej, jeśli postanowi tak w rozporządzeniu. Dla osób, które nie mają możliwości wnioskowania online ma być zapewniony dostęp do środków technicznych i pomoc urzędnika.

16.03.2021

MS chce ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary jednej płci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Szanujemy prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, ale należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka - ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. I poinformowało o przygotowaniu projektu ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

11.03.2021

Program „opieka wytchnieniowa” w 583 gminach

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W 2021 r. deklarację o przystąpieniu do realizacji programu „Opieka 75+” złożyły 583 gminy z usługami dla 7 465 osób, a szacowana kwota na realizację programu to blisko 28,5 mln zł. - Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu do nich wszystkim, którzy tego potrzebują – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

04.03.2021

Samorządy mogą już wnioskować o dotacje na domy i kluby „Senior+”

Pomoc społeczna

Ruszył konkurs ofert do tegorocznej edycji programu, w którym samorządy mają szansę na dotacje do projektów tworzenia ośrodków wsparcia „Senior+”, Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”. Mogą też otrzymać dofinansowanie na działalność już istniejących ośrodków wsparcia.

26.02.2021

WSA: Status bezrobotnego nie blokuje prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ma wpływ na status osoby bezrobotnej. Posiadanie takiego statusu nie jest jednak przeszkodą, aby uzyskać prawo do świadczenia. Samorządowe kolegium odwoławcze miało inne zdanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał więc, że decyzja organu była nieprawidłowa i wyeliminował ją z obrotu prawnego.

23.02.2021

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.

20.02.2021

Rządowa strategia ma umożliwić niepełnosprawnym niezależność w funkcjonowaniu

Pomoc społeczna

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Zgodnie z nią rząd zapewni osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami. Oparta będzie o osiem filarów, między innymi dostępność, edukację, pracę, warunki życia i ochronę socjalną czy zdrowie.

16.02.2021

RPO: Wzrastają koszty usług opiekuńczych. Trzeba ochronić przed tym uboższych

Pomoc społeczna

Osoby o najniższych dochodach nie są chronione przed skutkami wzrostu kosztów usług opiekuńczych. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wdrożenie odpowiedniego mechanizmu zabezpieczającego, bo są gminy, gdzie wzrost opłat za usługi opiekuńcze osób otrzymujących np. najniższą emeryturę i rentę wyniósł od 200 proc. do 600 proc.

03.02.2021

RPO domaga się rezygnacji z karalności żebractwa

Prawo karne Pomoc społeczna

Najwyższy czas znieść przepis, na podstawie którego w Polsce karalne jest żebractwo osoby "mającej środki egzystencji i zdolnej do pracy” - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że taki przepis Kodeksu wykroczeń to relikt PRL, który nie przystaje do obecnej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej. - Karalność żebractwa nieproporcjonalnie ingeruje zaś w prawa i wolności jednostki

26.01.2021

Samorząd dla rodziny - nowa ustawa ma dyskryminować związki nieformalne

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Definicja rodziny zaproponowana w projekcie ustawy dotyczącej kształtowania przez samorządy polityki prorodzinnej dyskryminuje osoby pozostające w związkach nieformalnych. A to jest niezgodne z Konstytucją. Według samorządowców taka ustawa może też wykluczyć organizacje pozarządowe, które od lat pomagają rodzinom w trudnych sytuacjach, ale nie mają odpowiednich zapisów w statutach.

21.01.2021