KE chce zakończyć procedurę z art. 7 przeciw Polsce

Finanse publiczne Prawo europejskie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek, że po ponad sześciu latach zamknięta zostanie procedura z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Komisja pozytywnie oceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów.

06.05.2024

Zanieczyszczenie światłem w miastach to poważny problem, RPO pyta o działania

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do generalnego dyrektora ochrony środowiska z wnioskiem o informację, czy planowane są działania związane ze zmniejszeniem negatywnego wpływu sztucznego światła w przestrzeni miejskiej. Na tzw. zanieczyszczenie światłem zwracają już uwagę nie tylko ekolodzy - coraz częściej skarżą się na nie również obywatele.

06.05.2024

Strażacy nadal będą finansować usuwanie zanieszczyszczeń z jezdni po kolizji

Samorząd terytorialny Drogi

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych nadal będą ponosić koszty usuwania z dróg plam z oleju po kolizjach i wypadkach drogowych, a także koszty usuwania z pasa drogowego powalonych drzew. Ministerstwo Infrastruktury nie widzi powodu zmiany przepisów w takim kierunku, aby to zarządca drogi byłby zobowiązany pokryć koszty działań ratowniczych na drodze będącej w jego zarządzie.

04.05.2024

Prezydencki projekt ustawy o działaniach na wypadek wojny trafił do Sejmu

Samorząd terytorialny Wojsko

W czwartek prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Rozwiązania mają być odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO.

02.05.2024

NSA: Bez adresu zamieszkania głos poparcia referendum jest nieważny

Samorząd terytorialny Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „podpisy” za przeprowadzeniem referendum lokalnego, muszą zawierać wszystkie dane popierającego, w tym jego adres zamieszkania. Inicjatorzy referendum tłumaczyli te braki warunkami, w jakich głosy były zbierane. Sąd wyraził się jednak jasno – bez wyraźnego adresu, z podaniem numeru lokalu, głos będzie nieważny.

02.05.2024

Samorządy obawiają się tworzenia parków krajobrazowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Ostatni park krajobrazowy powstał w 2018 roku, przedostatni w 2001 roku. O objęciu terenu tą formą ochrony decydują sejmiki wojewódzkie po uzgodnieniu z radami gmin i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Praktyka wskazuje, że powierzenie samorządom w 2009 r. prawa do decydowania o powołaniu parków krajobrazowych zastopowało tworzenie nowych parków. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.

30.04.2024

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i rewizją KPO

Pomoc społeczna Ukraina

Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk zapowiedział, że we wtorek Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W planach rządu jest także projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

29.04.2024

NIK: Administracja państwowa korzysta z nielegalnego oprogramowania

Administracja publiczna Compliance

Oprogramowanie komputerowe bez wymaganych licencji, nieaktualne, bez wsparcia producenta, wycofane z powodu niedostatecznych zabezpieczeń czy wręcz niebezpieczne – zresztą lista grzechów administracji publicznej jest znacznie dłuższa. Z kontroli NIK wynika, że urzędy nie monitorowały legalności wykorzystania oprogramowania.

29.04.2024

Przegrany wójt tymczasowo nadal musi pełnić swoją funkcję

Samorząd terytorialny Wybory

Choć kadencja wójta, który przegrał wybory, wygasa 30 kwietnia, to nadal przez kilka dni, do czasu złożenia ślubowania przez następcę musi pełnić swoją funkcję. Ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania gminy. To oznacza, że nie może od razu, 2 maja, wrócić do miejsca pracy, gdzie był zatrudniony, zanim został wójtem.

29.04.2024

Wokół dużych miast lasy będą chronione w nowej formie

Samorząd terytorialny Środowisko

Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce i kontynuację moratorium na wycinki drzew zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska po dwudniowym wydarzeniu, określanym jako Ogólnopolska Narada o Lasach. Organizacje przyrodnicze jednak z zaniepokojeniem podchodzą do konkretnych propozycji.

28.04.2024

WSA: Cel i powód zakazu handlu alkoholem w nocy musi być jasny

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy

Właściciel sklepu nocnego domagał się zbadania legalności uchwały rady gminy, która ograniczyła prawo sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 23:00 a 6:00, w centralnej dzielnicy miasta. Sąd dostrzegł wady proceduralne, które popełniła rada. Chodziło o brak konsultacji z radą dzielnicy, w której uchwała miała obowiązywać oraz niewyjaśnienie potrzeby takiej regulacji.

27.04.2024

Urzędnicy chcą karać właścicieli niezarejestrowanych aut, a ci nie zawsze są winni

Samorząd terytorialny Transport

Obowiązujące od początku roku przepisy dotyczące rejestracji pojazdów sprawiają kłopoty. Na przykład, kiedy pojazd zostanie sprzedany w ciągu 30 lub 90 dni, czyli w okresie, kiedy musi być zarejestrowany. Byli właściciele otrzymują kary administracyjne za niezrealizowanie obowiązku, choć żaden przepis nie zakazuje im sprzedaży przed rejestracją. Problemów, które spowodowała dodana na szybko w Sejmie poprawka, jest jednak o wiele więcej.

26.04.2024

Pomoc dla rolników - rząd przedstawił rozwiązania

Rolnictwo

Rolnicy, którzy sprzedali zboże od 1 stycznia do 10 marca, otrzymają dopłatę 200 zł do tony. Dla rolników, którzy sprzedali zboże po 11 marca i zrobią to do końca maja zaplanowano 300 zł do tony. Przedsięwzięcie będzie finansowane z Funduszu Pomocy, który został utworzony przez rząd w związku z wojną na Ukrainie. Wsparcie rolników wynikające z rozporządzenia ma „charakter przejściowy, doraźny” i służy „zdjęciu nadwyżki zbóż z polskiego rynku”.

25.04.2024

Nowelizacja miała rozwiązać problem z aptecznymi dyżurami, ale chętnych brak

Samorząd terytorialny Farmacja

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku, miała rozwiązać problem dostępności leków w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Nowe regulacje dotyczą wyznaczania tzw. dyżurów aptecznych. Przedstawiciele zwłaszcza małych powiatów alarmują jednak, że ich mieszkańcy nadal mają problem z dostępem do medykamentów.

25.04.2024

Trzech ministrów zrezygnuje z funkcji, wiceministrowie mają wziąć urlopy

Administracja publiczna Wybory

Szefowie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, którzy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, przestaną pełnić swoje funkcje. Dymisję złożył już Bartosz Sienkiewicz. Wiceministrowie mają wziąć na czas kampanii wyborczej urlopy.

24.04.2024

W tym roku więcej wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce

Administracja publiczna Ukraina

Do końca marca 2024 roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło blisko 3 tys. cudzoziemców. Najczęściej wnioskodawcami są obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 2 tys. osób. Najwięcej decyzji negatywnych wydano w stosunku do obywateli Rosji.

24.04.2024

Od 22 kwietnia nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które obowiązują od 22 kwietnia 2024 r.

23.04.2024

Samorządy mają zastrzeżenia do pomysłu usprawnienia e-doręczeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna e-Doręczenia

Problemem, który wymaga pilnego uregulowania przy e-doręczeniach, jest kwestia zdefiniowania podmiotu publicznego obowiązanego do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych – uważają samorządowcy z miast i powiatów. Wskazują, że bez jednoznacznego uregulowania tych kwestii nie dość, że będzie dochodziło do dublowania adresów, to dodatkowo system nie będzie czytelny dla obywateli.

23.04.2024

Pożyczka od Banku Światowego na program Czyste powietrze

Środowisko

Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki na program "Czyste Powietrze" w wysokości 250 mln euro - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczki udzielono na okres do pięciu lat. Wypłata pierwszej transzy pożyczki będzie możliwa już w 2024 r.

22.04.2024

Polexit wymaga bezpiecznika, czyli poprawki ustawowej

Administracja publiczna Prawo europejskie

Potrzebne jest umocnienie legitymacji demokratycznej członkostwa Polski w Unii Europejskiej – uważa Konferencja Ambasadorów RP i Polska Fundacja Schumana. Eksperci proponują, aby rozważyć nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych. Nowelizacja powinna jednoznacznie stwierdzać, że podjęcie przez Prezydenta RP decyzji w sprawie wystąpienia Polski z Unii wymaga zgody w drodze ustawy uchwalanej w obu izbach większością 2/3 głosów. Albo referendum ogólnokrajowego o charakterze wiążącym.

22.04.2024