W poniedziałek w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zebrał się Sejm X kadencji, podczas którego nowi posłowie złożyli ślubowanie, wybrany został marszałek Izby. A został nim Szymon Hołownia.
— Tego wystąpienia nie sposób zacząć inaczej niż od podziękowania tym ponad 21 mln wyborcom, który 15 października zdecydowali w tak jednoznaczny sposób o przyszłości Polski. Dali nam najsilniejszy w historii Polski mandat do reprezentowania ich. To wielki honor, to potężne zobowiązanie — powiedział Szymon Hołownia na początku przemówienia chwilę po głosowaniu, w którym posłowie wybrali go nowym marszałkiem Sejmu. - Witajcie w Sejmie wszystkich Polaków!
Jednak dodał, że w tym tygodniu nie ma szans na procedowanie ustaw. Ukonstytuują się może dwie, trzy komisje sejmowe – powiedział w poniedziałek nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
- Wszystkie projekty, które będą spełniały warunki legislacyjne, będą procedowane zgodnie ze swoją kolejnością. Natomiast żeby się to stało, muszą ukonstytuować się komisje sejmowe. Jak są komisje sejmowe, wtedy można procedować ustawy. Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby szybko się ukonstytuowały – powiedział Hołownia.
Zaproponowano i przyjęto, że będzie sześciu wicemarszałków, co wynika z szacunku dla wyborców - powiedział poseł Stanisław Tyszka z Konfederacji. Każdy klub powinien mieć swoją reprezentację. Poparł tę uchwałę poseł Borys Budka, ale wskazał, że prezydium Sejmu to miejsce dla osób, które szanują parlamentaryzm i Konstytucję. A więc klub Koalicji Obywatelskiej nie poparł osób, które reguły te łamały w ciągu ostatnich ośmiu lat.
Spór o wicemarszałka
W posiedzeniu wziął udział także prezydent Andrzej Duda, który wygłosił wystąpienie. Po ślubowaniu posłów premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu.
Kolejnym punktem porządku dziennego pierwszego dnia 1. posiedzenia Sejmu było ustalenie liczby wicemarszałków izby oraz ich wybór. Teraz spór trwa o wybór Elżbiety Witek na wicemarszałka.
- Jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na wicemarszałka, klub Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie nie będzie miał swojego reprezentanta w prezydium — powiedział w poniedziałek w Sejmie Jarosław Kaczyński.
Marszałek Elżbieta Witek nie uzyskała większości głosów i przepadła w głosowaniu na funkcję wicemarszałka. PiS nie ma więc swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Jednak marszałek Hołownia zapowiedział kolejne głosowanie nad kandydaturą wicemarszałka z klubu PiS.
Na wicemarszałków wybrani zostali: Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Piotr Zgorzelski.
Kolejnego premiera, gdyby Morawicki nie uzyskał poparcia Sejmu, desygnuje prezydent i powołuje go, wraz z pozostałymi członkami rządu, w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Czytaj też: Nowy rząd będzie wyłaniał się długo - prezydent zdecydował >
Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, 14 października br. od godz. 16. W porządku obrad będzie umieszony punkt o wyborze członków Trybunału Stanu i wybór członków komisji Regulaminowej , Spraw Poselskich i Immunitetowych. Ponadto zapowiedziano pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych. A także - wybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa
Prace zaczyna też Senat
Również na poniedziałek na godz. 16. prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenie Senatu XI kadencji. Andrzej Duda, a także nowy wybrany marszałek Sejmu byli gośćmi tego posiedzenia.
Marszałkiem Senatu została byłą marszałek Sejmu - Małgorzata Kidawa-Błońska. Uzyskała ona bezwzględną większość - 66 na 100 oddanych głosów. Natomiast senator Marek Pęk nie uzyskał poparcia w głosowaniu na funkcję wicemarszałka Senatu. Wieczorem Senat wybrał wicemarszałków Izby; zostali nimi: Magdalena Biejat (Lewica), Michał Kamiński i Rafał Grupiński (KO).
- Od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, chcą abyśmy szanowali prawo i abyśmy czuli się bezpiecznie w naszym kraju. Musimy zacząć budować przyszłość bezpieczną, dobrą, optymistyczną. Polityka to także wartości i stanie na straży wartości - powiedziała nowa marszałek. - Senat to miejsce dyskusji, dialogu, będziemy dbali, aby każdy mógł przyjść i wyrazić swoje poglądy, aby żadna bariera nas już nie dzieliła - dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.
Marszałek wniosła uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Senatu, która dotyczy zwiększenia liczby wicemarszałków.
W Senacie XI kadencji zasiadło 41 senatorów wybranych z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie 34 senatorów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe ma 11 senatorów, a Komitet Wyborczy Nowa Lewica - 9. W Izbie będzie także 5 senatorów, kandydujących z własnych komitetów wyborczych.
Czytaj też: Ponad 1000 protestów wyborczych i referendalnych w Sądzie Najwyższym >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.