Takich zmian legislacyjnych powiaty oczekują od nowego parlamentu

Ustabilizowanie dochodów własnych powiatów, uwzględnienie w tzw. janosikowym skutków działania części wyrównawczej subwencji ogólnej, urealnienie wysokości dotacji przyznawanej na działalność zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, zmiany w pomocy społecznej i ochronie środowiska - takie m.in. postulaty zmian legislacyjnych sformułował Zarząd Związku Powiatów Polskich.

29.11.2023

Większość lokali wyborczych nadal niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Budownictwo Wybory

Po ponad dziesięciu latach obowiązywania przepisów dotyczących wymogów dostępności, problemy z ich faktycznym przestrzeganiem przy organizacji głosowania nadal występują. Ponad 3/4 lokali nie spełniało co najmniej jednego wymogu, prawie 40 proc. co najmniej trzech, a co czwarty co najmniej 4 wymogów dostępności - wskazuje w najnowszym raporcie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

28.11.2023

Europarlamentarzyści zdecydują o odbudowaniu dzikiej przyrody

Środowisko Prawo unijne

Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego 29 listopada zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Chodzi o zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnienie Europie długofalowego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego.

28.11.2023

Koszty wykonania planów ogólnych w gminach pójdą w miliony złotych

Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Wyboista droga czeka samorządy, przygotowujące plany ogólne. Nie dość, że czasu jest mało, to będzie znacznie drożej niż przewidywał rząd, a gminy mogą mieć kłopoty. Najpierw z nadmiarem wniosków o warunki zabudowy, a później z niemożliwością zlokalizowania inwestycji mieszkaniowej. Czeka je także masa innych problemów.

28.11.2023

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego

Administracja publiczna

Mariusz Błaszczak pozostanie szefem MON w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Marlena Maląg zostanie nową minister rozwoju i technologii, Szymon Szynkowski vel Sęk będzie szefem MSZ, a pracami resortu sprawiedliwości pokieruje Marcin Warchoł. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów.

27.11.2023

RPO: Sąd ukarał obywatela Ukrainy, ale nie sprawdził, kiedy jego prawo jazdy straciło ważność

Prawo karne Ukraina

Obywatel Ukrainy został ukarany przez sąd grzywną za prowadzenie w lutym 2023 r. samochodu bez uprawnień - miał bowiem nieważne ukraińskie prawo jazdy. RPO zaskarżył kasacją wyrok wskazując, że zgodnie z ustawą w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. za ważne w Polsce uznaje się także ukraińskie prawa jazdy, których termin ważności już upłynął.

27.11.2023

Żywność zawierająca owady będzie w Polsce specjalnie oznakowana

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało znak graficzny, który umożliwi konsumentom szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów. Wzór zawierać będzie symboliczny rysunek przykładowego owada. Logo będą musieli umieszczać na opakowaniach wszyscy producenci takiej żywności.

27.11.2023

Nęcenie zwierząt jest dozwolone w określonych granicach

Prawo karne Środowisko

Papryka, banany, ogórki, cytryny, marchewka, cebula, kapusta – pod ambonami myśliwskimi można znaleźć niemal wszystko to, co na stoiskach w warzywniakach, tylko często nadpleśniałe i nadpsute. Tymczasem nęcenie zwierząt jest dozwolone, ale tylko w ściśle wskazanych okolicznościach, co jest często łamane.

25.11.2023

"Lex Morawiecki" skończy w Trybunale Konstytucyjnym

Posłowie KO chcą, aby majątki odrębne małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych były ujawniane w oświadczeniach majątkowych. Jawny byłby też stan posiadania zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Zdaniem prawników projekt jest niekonstytucyjny i nie ma szans na powodzenie. Potrzebna jest raczej rzetelna weryfikacja 700 tys. składanych już teraz oświadczeń - nikt tego nie robi.

24.11.2023

Samorządy nie godzą się na stawkę opłaty od produktów jednorazowego użytku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Zdaniem samorządowców zaproponowana przez ministerstwo klimatu i środowiska stawka opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (10 groszy za kilogram) jest zdecydowanie za niska. Proponują podnieść ją do 15 groszy.

23.11.2023

Biura poselskie i senatorskie nie są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Nieruchomości Niepelnosprawność

Biura poselskie i senatorskie nie podlegają wymogom zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem, jak wskazują rozmówcy Prawo.pl, istnieje jednoznaczny obowiązek prawny zapewnienia dostępności przez jednostki sektora publicznego. Domaga się tego strona społeczna w apelu wystosowanym do parlamentarzystów.

22.11.2023

Program „Proboszcz Plus” problemem dla parafii i dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rząd, w ramach pierwszej edycji programu służącego odbudowie zabytków, postanowił pomóc instytucjom kościelnym, wykorzystując samorządy. Zmusił gminy do wygospodarowania środków na wkład własny w przedsięwzięcia, które nie są dla nich priorytetem. Samorządowcy już widzą wiele problemów z rozliczeniem dotacji. I spodziewają się, że niektóre parafie mogą nawet wycofać się z inwestycji.

22.11.2023

Już wiadomo, kto pokieruje pracą sejmowych komisji

Wybory

Posłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmowych komisji. Klub Prawo i Sprawiedliwość do części prezydium komisji nie zgłosił swoich kandydatów. Ma to zrobić w innym terminie.

21.11.2023

Resort funduszy: Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek z KPO

Finanse publiczne Finanse

Komisja Europejska wydała we wtorek pozytywną opinię w sprawie zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczek – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Według resortu, wypłata tych środków nie jest uzależniona od realizacji kamieni milowych przez Polskę, ale jest to „efekt wielomiesięcznej pracy oraz bardzo skutecznych działań urzędników ministerstwa”.

21.11.2023

Strażnicy Państwowej Straży Rybackiej mają otrzymać podwyżki i nowe mundury

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wykaz strażników Państwowej Straży Rybackiej (PSR) poszerzono o stanowisko głównego księgowego, któremu będzie przysługiwał też dodatek funkcyjny. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada podniesienie zaszeregowania dla poszczególnych stanowisk o dwie kategorie, co umożliwi podwyższenie płac. Strażnicy będą mieli nowe mundury, odznaki i legitymacje.

21.11.2023

Urzędnicy wciąż mają problemy z systemem ZONE i CEEB

Samorząd terytorialny Środowisko

W ramach systemu ZONE urzędnicy gminy nie będą przeprowadzać audytów energetycznych budynków, ale uproszczoną inwentaryzację, nie muszą więc posiadać specjalistycznej wiedzy – wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zdaniem urzędu, wiele problemów z działaniem systemu, które sygnalizują samorządowcy, mogą oni rozwiązać we własnym zakresie.

21.11.2023

Prof. Lipowicz: Ostatnie osiem lat to jeden wielki stress-test dla samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

"Samorząd terytorialny jako element kultury prawnej i wybór cywilizacyjny - konsekwencje ustrojowe i prawne" to temat wykładu, który w poniedziałek wygłosiła prof. dr hab. Irena Lipowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez czasopismo "Państwo i Prawo" oraz wydawnictwo Wolters Kluwer. Głównym tematem spotkania były zagrożenia dla samorządów i propozycje reform.

20.11.2023

Rząd w końcówce kadencji obiecuje pieniądze dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od 500 zł do 1000 zł ma wynieść dodatek do wynagrodzeń dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej od 1 stycznia przyszłego roku - tak zakłada projekt ustawy, którą zaanonsował ustępujący rząd. Dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej są sceptyczni. Nie wiedzą, czy nowy rząd zechce zrealizować to, co obieca stary. Mają też wątpliwości co do tego, czy zamiast dodatku nie byłaby lepsza podwyżka wynagrodzenia.

20.11.2023

Bez nowego rządu do 11 grudnia, a premier ustawę budżetową kieruje do byłej marszałek Sejmu

Administracja publiczna

Mijają terminy przysługujące nowopowołanemu na funkcję premiera Mateuszowi Morawieckiemu, wyznaczone w celu budowania nowego rządu. Nieoficjalnie wiadomo, że zapadła decyzja polityczna partii PiS, aby powołać rząd w możliwie najdalszym terminie i przeciągnąć głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania dla tej Rady Ministrów. Wobec tego – jak oceniają politolodzy - rząd zostanie zaprezentowany posłom dopiero po 11 grudnia br. A Sejm zbierze się ponownie we wtorek 21 listopada.

18.11.2023

Większość skarg na brak dostępności nie spełniała wymogów formalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepelnosprawność

Do końca sierpnia br. do PFRON wpłynęło 69 skarg na brak dostępności instytucji publicznych. Jednak aż 90 proc. z nich nie mogła być rozpatrzona z powodu braków formalnych. Jednym z najczęściej popełnianych przez skarżących błędów jest złożenie skargi bez poprzedzenia jej wcześniej wnioskiem o zapewnienie dostępności. A to on musi być złożony jako pierwszy i dopiero, gdy instytucja nie zapewni dostępności, można złożyć skargę na jej brak.

18.11.2023