Prawo.pl
Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Uprawnienia kontrolne organów stanowiących w samorządzie mogą być wykonywane przez ich organy wewnętrzne, a w szczególności przez komisje rewizyjne. Komisja rewizyjna jest pomocniczym organem wewnętrznym rady lub sejmiku, powołanym do realizacji ich kompetencji kontrolnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2020
Samorząd terytorialny

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza nowy program dla seniorów „Aktywni+”, w ramach którego rząd przeznaczy 200 milionów złotych na dofinansowanie projektów skierowanych do osób starszych. Nabór ofert rozpocznie się na początku przyszłego roku, wnioski będą mogły składać między innymi organizacje pozarządowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Pomoc społeczna
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Prawo europejskie
Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W tym tygodniu dwa posiedzenia Sejmu

Finanse publiczne Administracja publiczna
We wtorek Sejm zaczyna dwudniowe posiedzenie. Kolejne rozpocznie się w czwartek. W pierwszej kolejności Sejm zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2021 rok. Wynika z niego, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 miliardy złotych, wydatki 486,7 miliardów, a deficyt - 82,3 miliardy złotych. W planie prac są też m.in. zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, karnego i konwencja stambulska.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Przewozy door-to-door będą od przyszłego roku realizowane w samorządach dzięki realizacji pilotażowych projektów transportu dla osób wymagających wsparcia w przemieszczaniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił właśnie listę rankingową wniosków o przyznanie grantu. Oprócz przejazdów sfinansować będzie można instalację podjazdów w budynkach czy windy.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.
Prawo.pl
14.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
„Samorząd od kuchni” to cykl rozmów z samorządowcami, który rozpoczyna Akcja Masz Głos Fundacji Batorego. Pierwszym gościem będzie Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Szymon Osowski, prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, zapyta go między innymi, jak dziś w Polsce wygląda rządzenie na poziomie lokalnym.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.12.2020
Samorząd terytorialny

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
14.12.2020
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Domy Wczasów Dziecięcych to relikt z poprzedniej epoki, nie przystaje do dzisiejszych czasów, ale ma się dobrze, a raczej miał do tej pory, dzięki podwójnemu, a czasem nawet potrójnemu finansowaniu. Samorządowcy postanowili urealnić przepisy, zlikwidować podwójne finansowanie. Powstał projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych placówek.
Hanna Hendrysiak
14.12.2020
Samorząd terytorialny
Na początek wystarczyłoby, żeby system sam zaciągał dane. Przecież od 10 lat obowiązuje przepis, żeby obywatel nie dostarczał administracji danych, które ona gdziekolwiek w swojej strukturze już ma. Prawdziwa prostota i intuicyjność przyjdzie wtedy, gdy uprościmy procesy formalno-prawne, wyeliminujemy niepotrzebne czynności i połączymy całą administrację jednym węzłem – mówi Anna Streżyńska.
Marcin Malinowski
14.12.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo

Rząd walczy z oddawaniem przez gminy szkół i... premiuje to finansowo

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Poprawmy prawo
Zmiany prawa z ostatnich kilku lat mocno ograniczyły autonomię samorządów w kwestii swobodnego kształtowania sieci szkół. Jednak nadal przepisy, zwłaszcza te dotyczące finansowania, premiują gminy, które omijają Kartę Nauczyciela, wyzbywając się zadań oświatowych na rzecz stowarzyszeń i podmiotów prywatnych. Zdaniem samorządowców i nauczycielskich związków potrzebna jest spójna polityka w tym zakresie.
Monika Sewastianowicz
14.12.2020
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Poprawmy prawo

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Rok 2020 jest przełomowy dla profilu zaufanego

Administracja publiczna Prawo AI
Na duży przyrost liczby profili zaufanych w tym roku miały wpływ utrudnienia spowodowane pandemią. Sądząc po popycie na profil i podpis zaufany, zwiększa się możliwość realizowania spraw drogą elektroniczną, a już choćby z tego powodu wzrasta też liczba spraw załatwianych – mówi Anna Streżyńska.
Marcin Malinowski
11.12.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.
Katarzyna Warecka
10.12.2020
Administracja publiczna
Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie Brexit
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna
Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy. Teraz przywódcy będą rozmawiać o celach klimatycznych UE.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Finanse publiczne Prawo europejskie

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Koronawirus a prawo