Reforma planowania weszła w życie. Oznacza to sporo zmian w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Już teraz wielu inwestorów podejmuje działania w celu ich uzyskania na dotychczasowych zasadach, co zasadniczo możliwe jest do dnia wejścia w życie planu ogólnego. Dlaczego warto się spieszyć - tłumaczy Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Maciej Górski
13.10.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Organy zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia, nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów, odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Źle ustalona proporcja może oznaczać dopłatę do poziomu pensji minimalnej, i to nawet za kilka lat wstecz. Co gorsza, z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a wszystko za sprawą jednego wyroku Sądu Najwyższego.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2023
PIT Prawo pracy
Przepisy o kaucjach wchodzą w życie, choć cały system ruszy dopiero w 2025 roku. Jest jednak wiele niejasności i niedomówień. Nie wiadomo, czy już od 13 października na butelce powinna się znaleźć etykieta z wysokością kaucji, ani w jaki sposób sklep internetowy może rozliczać zwracane butelki. Firmy nie mają też pewności, czy muszą już prowadzić rozszerzoną o system kaucyjny ewidencję opakowań, czy jeszcze nie.
Zofia Jóźwiak
13.10.2023
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników jest podlega CIT w estońskim reżimie podatkowym. Według ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków. Mimo korzystnego wyroku WSA, na ewentualną zmianę profiskalnej linii interpretacyjnej podatnikom przyjdzie poczekać do czasu rozpatrzenia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Klaudia Falejczyk Karol Klaryska
13.10.2023
CIT
Przedsiębiorca zapłaci podatek od sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu, który wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz dokonał jego jednorazowej amortyzacji - stwierdził w interpretacji dyrektor KIS. Jednak sprzedaż auta wykupionego z leasingu o wartości początkowej nieprzekraczającej 1,5 tys. złotych nie powinna implikować powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej.
Jakub Sitarski
12.10.2023
PIT
Zapobieganie skutkom załamania rynku malin i wsparcie producentów, którzy sprzedawali owoce po zaniżonych cenach - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma ono zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Inga Stawicka
12.10.2023
Rynek
Od czwartku, 12 października, podróżni mogą składać wnioski do Turystycznego Funduszu Pomocowego o zwrot pieniędzy za wycieczki, które nie odbyły się lub nie odbędą się w związku z obecną sytuacją w Izraelu. Warunkiem wypłat jest odstąpienie przez podróżnego od umowy o wycieczkę lub rozwiązanie tej umowy przez organizatora turystyki w terminie od 7 października 2023 r. do 22 października 2023 r. włącznie.
Ret
12.10.2023
12 października br. zaczynają obowiązywać kolejne regulacje unijnego rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny. Tym razem dotyczą one przede wszystkim obowiązków związanych ze zgłaszaniem koncentracji przedsiębiorstw oraz zamówień publicznych, które przekraczają określone w przepisach progi. Niedopełnienie obowiązków może wiązać się natomiast z dotkliwymi konsekwencjami, także finansowymi.
Inga Stawicka
12.10.2023
Zamówienia publiczne Prawo europejskie
Rozwiązanie umowy o zamówienie publiczne budzi olbrzymie kontrowersje, ponieważ o kształcie umowy decyduje głównie zamawiający. Brakuje też przepisów, które ograniczałyby możliwość wypowiadania lub odstępowania. Coraz częściej jednak firmy powołują się na przepisy prawa zamówień publicznych, które zakazują wpisywania do umowy postanowień abuzywnych. Na tym tle dochodzi do sporów. Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej są jednak różne.
Zofia Jóźwiak
12.10.2023
Zamówienia publiczne Rynek
Przepisy Prawa upadłościowego przewidują możliwość uznania czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości. Chodzi tu o czynności, które zostały dokonane jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. W końcu po jej ogłoszeniu dłużnik ma niewielkie możliwości samodzielnego, a więc niezależnego od syndyka, rozporządzania swoim majątkiem.
Konrad Dyda
12.10.2023
Domowe finanse Finanse
Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. zakłada, że dochody podatkowe wzrosną o 15,7 proc. w stosunku do 2023 r. Przyczynić ma się do tego m.in. dobra sytuacja gospodarcza oraz uszczelnienie systemu dzięki wprowadzeniu KSeF. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy tak wysoki wzrost jest realny. Pojawiają się też obawy, że może to pociągnąć kolejne niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, np. wzmożone kontrole czy zaostrzenie przepisów podatkowych.
Monika Pogroszewska
12.10.2023
CIT PIT Akcyza Finanse

Sąd: Prezydent miasta sam decyduje, komu poręczyć kredyt

Finanse publiczne Finanse samorządów Finanse
Wyrażenie przez radę miasta zgody na poręczenie kredytu zaciągniętego przez spółkę miejską nie ma podstawy prawnej. Rada może co najwyżej ustalić maksymalną wysokość pożyczek i poręczeń w danym roku, ale ostatecznie decyzja w tych sprawach i tak należy do prezydenta miasta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
12.10.2023
Finanse publiczne Finanse samorządów Finanse
Najnowsze rozporządzenie ministra finansów wprowadza katalog towarów (odpadów), których przewóz jest monitorowany w systemie SENT również gdy rozpoczyna się na terenie kraju. Chodzi m.in. o farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia regulacji, czyli 12 stycznia 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
11.10.2023
VAT Finanse
Kierowniczka działu personalnego z krakowskiego sklepu IKEA, którą oskarżono o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników za wpis krytykujący środowiska LGBT została ostatecznie uniewinniona. W środę Sąd Najwyższy oddalił kasacje, w których domagano się uchylenia wyroku uniewinniającego.
Grażyna J. Leśniak
11.10.2023
Prawo karne
Program „Tarcza dla pogranicza” miał przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym wprowadzonego w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego oraz czasowego zakazu przebywania na części województwa podlaskiego i lubelskiego. W opinii NIK resort rozwoju z opóźnieniem przygotował, wdrożył i zapewnił finansowanie projektu. Najgorsze jest jednak to, że program nie wsparł żadnego podmiotu z tych województw.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2023
Prawo gospodarcze Ukraina
W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to, co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.
Izabella Tymińska
11.10.2023
Prawo gospodarcze
Na niektórych nowych osiedlach więcej jest miejsc postojowych dla niepełnosprawnych, niż tych "zwykłych" - to się deweloperom bardziej opłaca. Kupujący takie miejsce muszą liczyć się z tym, że nie zawsze wystarczy zamontowanie blokady czy przemalowanie. Bywa też, że straż miejska wręcza mandaty. Spory na tym tle trafiają już do sądów. Na podpis ministra rozwoju czekają przepisy, które mają ukrócić ten proceder.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2023
Budownictwo
Od 1 października 2023 r. obowiązuje szeroko krytykowana nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadzono zasadnicze zmiany w polityce karania mające na celu rażące zaostrzenie sankcji karnych. Odpowiedzialności karnej szczególnie powinni obawiać się prezesi i menedżerowie, którzy na przykład za niewłaściwe decyzje biznesowe mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat - pisze Łukasz Chmielniak, adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Chmielniak Adwokaci.
Łukasz Chmielniak
11.10.2023
Prawo karne
Skarbówka zbyt szeroko interpretuje pojęcie wad dostarczonych towarów i wykonanych usług - orzekł WSA w Białymstoku, uchylając niekorzystną dla podatnika interpretację. To oznacza, że zapłacona przez podatnika kara za opóźnienie w wykonaniu usługi, której przyczyną było nieterminowe wydanie pozwolenia przez urzędników, może być kosztem uzyskania przychodu. Według ekspertów na korzystny wyrok mogą powoływać się inni przedsiębiorcy.
Monika Pogroszewska
11.10.2023
CIT PIT

ZUS: W 2022 roku 132 tys. osób skorzystało na odraczaniu emerytury

Emerytury i renty PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Według danych z rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r., z ulgi dla pracujących seniorów skorzystało 132 tys. osób, a kwota przychodu objętego zwolnieniem wyniosła 7 mld zł - poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że korzyść dla seniora z odroczenia emerytury nie dotyczy wyłącznie jego sytuacji podatkowej.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2023
Emerytury i renty PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Katalog wykrętów firm, które nie płacą w terminie jest szeroki. Bieżąca sytuacja gospodarcza, polityczna, militarna – takich argumentów używają przedsiębiorcy w różnych konfiguracjach, nawet gdy działają w branży rozrywkowej czy rekreacyjnej, które w żaden sposób nie są zależne np. od wojny na Ukrainie. Z ust dłużników padają wtedy stwierdzenia: „Trudny okres mamy w tym momencie”.
Ret
10.10.2023
Finanse
Na koniec kwietnia 2023 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc. W stosunku do stycznia 2022 r. wskaźnik ten wzrósł o 1,2 p. proc. - podał we wtorek GUS. Na 982,2 tysięcy cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, 386 tys. stanowiły osoby realizujące umowy cywilnoprawne. Obcokrajowcy wykonujący pracę pochodzili z ponad 150 państw.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Do 2030 r. depresja może być najczęściej występującą chorobą na świecie. Jednocześnie, zgodnie z raportem Koalicji Bezpieczni w Pracy, blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często lub codziennie stresuje się w pracy. Może to wpływać na problemy zdrowotne pracowników i ich absencje w pracy, a w efekcie generować niebagatelne koszty zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2023
Prawo pracy BHP HR Rynek pracy
KSeF to nie tylko rewolucja w świecie faktur – ale też istotny bodziec do zmiany organizacji pracy zarówno samych biur rachunkowych, jak i klientów usług outsourcingowych. Bardzo ważne jest, aby zmodyfikować odpowiednio zapisy w umowach o świadczenie usług księgowych tak, aby odzwierciedlić nowy przepływ dokumentów wynikający z konieczności korzystania z KSeF.
Agnieszka Piętak
10.10.2023
VAT KSeF
Wprowadzony 22 września 2023 roku ustawą o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw art. 755(5) kodeksu postępowania cywilnego wzbudza wiele kontrowersji. Chodzi tu zarówno o brak spójności aksjologicznej z przepisami prawa pracy, zakres podmiotowy, jak i wewnętrzną sprzeczność (poprawność legislacyjną) – pisze Paweł Korus, radca prawny.
Paweł Korus
10.10.2023
Prawo cywilne Prawo pracy
Z estońskiego CIT korzysta już około 12,7 tys. spółek - informuje Ministerstwo Finansów. Eksperci uważają jednak, że liczba ta mogłaby być wyższa, gdyby nie budzące wątpliwości przepisy i skomplikowane warunki przejścia na ryczałt. Przypominają, że resort, wprowadzając to rozwiązanie, szacował, iż skorzysta z niego 200 tys. spółek. Jednym z największych problemów cały czas pozostaje interpretacja pojęcia ukrytych zysków.
Monika Pogroszewska
10.10.2023
CIT Doradca podatkowy

Gorzki zawód przedsiębiorców - sądy zaczynają oddalać pozwy przeciwko PFR

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Część przedsiębiorców, która nie uzyskała wsparcia z tarcz finansowych w trakcie pandemii, zdecydowała się złożyć pozwy przeciwko Polskiemu Funduszowi Rozwoju (a więc w praktyce - przeciw Skarbowi Państwa). Opierali się zwłaszcza na niesprawiedliwości kryteriów. Większość spraw trwała ponad dwa lata, ale z pierwszych orzeczeń wynika, że sądy nie są zbyt chętne, by stawać po stronie przedsiębiorców. Prawnicy nie kryją rozczarowania takim obrotem sytuacji.
Inga Stawicka
10.10.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii została przyznana profesor Claudii Goldin z Uniwersytetu Harvarda za badania sytuacji kobiet na rynku pracy. Doceniono jej prace na temat kobiet na rynku pracy. Goldin jako pierwsza opracowała w wyczerpujący sposób kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wykazała też, jakie są najważniejsze powody istnienia luki płacowej.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Program Pierwsze Mieszkanie wystartował 3 lipca 2023 r. Od tego momentu zainteresowani kupnem swojego pierwszego mieszkania złożyli 63 629 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki zawarły już 17 548 umów na łączną kwotę ok. 6,93 mld zł. Średnia kwota wypłacona kredytobiorcy wyniosła 395 124 zł.
Ret
09.10.2023
Banki Kredyty
Postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawia, że coraz więcej organizacji stosuje narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Jak wynika z raportu "Unlocking the power of AI" firmy doradczej Deloitte, ponad 90 proc. firm chce osiągnąć wyższy poziom dojrzałości w zakresie AI w trakcie najbliższych trzech lat. Realizacja tych planów zależy jednak od wielu czynników, takich jak posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Inga Stawicka
09.10.2023
Środowisko Rynek