Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co zaoszczędzi im czasu. Nie będą musiały za każdym razem, gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Certyfikaty nie będą jednak obowiązkowe. Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy się o nie ubiegać.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.06.2023
Zamówienia publiczne
Bankowy tytuł egzekucyjny nie ma mocy wiążącej orzeczenia sądowego, ani nie stwarza stanu powagi rzeczy osądzonej. Zatem sąd każdorazowo musi badać umowy pod kątem ewentualnej abuzywności jej postanowień z urzędu. Jednak tego nie uczynił, więc skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego na korzyść konsumentów okazała się zasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.06.2023
Prawo cywilne Kredyty

Luka w przepisach utrudni działanie fundacji rodzinnej

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Przepisy nie pozwalają osobom fizycznym wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Według ekspertów, konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości, jeszcze zanim nowe prawo zaczęło w pełni funkcjonować. W przeciwnym razie część kapitału może „wyemigrować” za granicę, co byłoby sprzeczne z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej.
Monika Pogroszewska
21.06.2023
CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Starosta nie chciał udostępnić oferty podmiotu, który wygrał konkurs na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wskazał, że złożona oferta odnosiła się do projektowanego sposobu wykonania zadania publicznego, które było finansowane ze środków publicznych. Tym samym stanowiła ona informację publiczną oraz podlegała udostępnieniu.
Dorian Lesner
21.06.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Dr Radwan-Röhrenschef: Polska ustawa sankcyjna wyszła poza unijne prawo

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Polityka handlowa, a więc też ewentualne sankcje gospodarcze wobec wybranych państw, należy do polityki wspólnej Unii Europejskiej. W tej sytuacji stworzenie w polskiej ustawie sankcyjnej dodatkowej listy podmiotów nimi objętych, może być uznane za naruszenie unijnego prawa – twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.
Krzysztof Sobczak
21.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rada Ministrów przyjęła we wtorek dwie uchwały: w sprawie programu modernizacji badawczego reaktora jądrowego MARIA umożliwiającego jego eksploatację po 2027 r. oraz ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w województwie pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację drugiego programu przewidziano ponad 4,7 mld zł.
Inga Stawicka
20.06.2023
Energetyka
Nie ma żadnego progu powagi szkody niematerialnej, od której należy się zadośćuczynienie. Natomiast, co do zasady, jest ono należne w każdej sytuacji, w której doszło do naruszenia i doprowadziło do powstania szkody, w tym wzburzenia, po stronie osoby, której dane dotyczą. TSUE odrzuca zatem stanowisko, zgodnie z którym szkoda minimalna nie podlega naprawieniu - pisze Krzysztof Kaźmierczak, Data Protection Specialist RK RODO.
Krzysztof Kaźmierczak
20.06.2023
RODO
W pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Osoby zatrudnione domyślnie stają się uczestnikami PPK, chyba że złożą deklarację o rezygnacji. Domyślny jest także fundusz zdefiniowanej daty, w którym uczestnik PPK oszczędza. Zmiana funduszu przez uczestnika PPK wymaga podjęcia przez niego określonego działania.
Łukasz Skoczeń
20.06.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Frankowicze z Getin Noble Bank handlują swoimi roszczeniami. Z tego rozwiązania korzystają osoby, które mają prawomocny wyrok i nadpłatę względem banku. Prawo nie zabrania bowiem cesji. Prawnicy jednak ostrzegają, że po ogłoszeniu upadłości banku, a nawet rok wcześniej, handel staje się niebezpieczny. Nie da się bowiem już potrącić roszczeń. Kredytobiorcy, którzy planują więc skorzystać z cesji praw, muszą się bardzo śpieszyć. 
Renata Krupa-Dąbrowska
20.06.2023
Banki Kredyty frankowe
Na banki najczęściej skarżą się kredytobiorcy. Wielu z nich to klienci poszkodowani działalnością Idea Bank S.A. i Getin Bank S.A. W ostatnim czasie wzrosła również liczba skarg składanych przez osoby starsze. To najważniejsze wnioski zawarte w informacji przekazanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich dla Związku Banków Polskich, obejmujących działalność biura za 2022 rok.
Inga Stawicka
19.06.2023
Finanse Banki
Przepisy nie regulują górnej granicy kary umownej. Jednakże orzecznictwo wypracowało stanowisko odnośnie ich naliczania. Nie oznacza to, że naliczanie czy ustalanie wysokości kar jest całkowicie swobodne. Przede wszystkim powinna być one możliwe do wyliczenia już w momencie zawarcia umowy, a jej wysokość nie powinna wymagać dowodzenia. Pisze o tym dr Małgorzata Pundyk-Glet, adwokatka.
Małgorzata Pundyk-Glet
19.06.2023
Prawo cywilne
Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że sąd nie może odmówić frankowiczowi środka zabezpieczającego w postaci wstrzymania spłaty rat kredytu, jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Polskie sądy są w tym zakresie podzielone i część z nich oddala takie wnioski. W ocenie prawników zabezpieczenia po spłacie kapitału będą po wyroku TSUE prawie pewne. Jest też szansa na uzyskanie ich jeszcze przed taką spłatą.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Organy podatkowe cały czas nie widzą związku między mieszkaniami, które firmy wynajmują dla swoich pracowników, a prowadzeniem przez nie działalności gospodarczej. Blokują przez to możliwość odliczenia VAT. Po stronie podatników, na szczęście, coraz częściej stają sądy administracyjne. Twierdzą, że związek najmu z biznesem jest – nawet jeśli nie bezpośredni. Najnowszy przykład to wydany właśnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Koślicki
19.06.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Pracodawcy mogą mieć problem z pracownikami w wieku przedemerytalnym, którzy po 7 października, gdy w Kodeksie pracy przestanie istnieć telepraca, nie zgodzą się przejść na pracę zdalną. Zdaniem prawników to luka w prawie, którą ustawodawca może jeszcze naprawić. Zwłaszcza że w przepisach uregulował kwestię tak marginalną, jak sytuacja bezrobotnych, których do firm wysłały urzędy pracy, a którzy również nie będą chcieli przejść z telepracy na pracę zdalną.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2023
Prawo pracy
Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga dotycząca przekształcenia Krajowego Rejestru Sądowego z 2015 r. Nowelizacja przewidywała, że jeśli spółka w ciągu roku nie złoży ponownie wniosku o wpis do systemu, przestanie istnieć. Szacunki wskazują, że sankcja mogła dotknąć ok. 100 tys. podmiotów. Trybunał ma rozstrzygnąć, czy środki wybrane przez ustawodawcę nie były niewspółmiernie surowe do celu.
Inga Stawicka
19.06.2023
Spółki

Zbliża się koniec pandemii w prawie zamówień publicznych - czy będzie trudniej?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego przyczyni się do zniesienia szczególnych rozwiązań, które zostały wdrożone na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie to miało bezpośredni wpływ na zmianę podejścia zamawiających przygotowujących dokumentację postępowania, a w szczególności projektowanych zapisów istotnych postanowień umowy lub samych wzorów umów.
Przemysław Krawętkowski
19.06.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, skierował w piątek dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją rządowych programów pomocy dla przedsiębiorców w czasie epidemii Covid-19, specustawy covidowej z 2 marca 2020 roku oraz jej nowelizacji.
Krzysztof Koślicki
17.06.2023
Prawnicy Koronawirus a prawo
W obronie dobrego sąsiedztwa właściciele działek zaprotestowali przeciwko budowie wieżowca. Jednak w pismach do urzędników miasta Zielona Góra posunęli się za daleko i naruszyli dobre imię dewelopera. Będą zatem musieli go przeprosić, ale treść ich oświadczenia powinien dopracować sąd drugiej instancji – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2023
Prawo cywilne
Jeżeli właściciel lub najemca prowadzi obsługę biurową swojej firmy w lokalu lub domu, w których mieszka, to gmina nie może obciążyć go dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów komunalnych. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy część nieruchomości mieszkalnej została przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej.
Konrad Dyda
17.06.2023
Odpady Małe i średnie firmy Nieruchomości
Czy firma może w regulaminie nakazać sposób parkowania na firmowym parkingu i karać tych, którzy tego nie przestrzegają? Zdaniem prawników, pracodawca ma do tego prawo, dyskusyjne jest jednak wyciąganie konsekwencji. Tu opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że może określić zakres kar porządkowych, ale nie może dokonywać potrąceń z pensji pracownika, inni – że nie powinien wyciągać konsekwencji prawno-pracowniczych.
Grażyna J. Leśniak
17.06.2023
Prawo pracy BHP
Instytucje kultury uzyskają niebawem uprawnienia do bardzo szerokiego udostępniania swoich zbiorów. Stanie się tak za sprawą projektowanych zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dostęp do dóbr kultury stanie się tym samym znacznie łatwiejszy dla jej użytkowników. Pisze o tym Alicja Rytel, adwokat Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Alicja Rytel
17.06.2023
Prawo cywilne Nowe technologie
Sejm przyjął w piątek nowelizację prawa energetycznego. Nowe zapisy dotyczą społeczności energetycznych, odpisu od przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE, opóźniają o rok wprowadzenie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii. Dzięki przewidzianym w ustawie liniom bezpośrednim przedsiębiorcy w sposób łatwiejszy i tańszy będą mogli korzystać z OZE - ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Prawo gospodarcze

Nowe prawo pozbawi obywateli wpływu na wiele inwestycji

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Rządowy projekt tzw. ustawy ocenowej, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w piątek, przewiduje wykluczenie obywateli z procesu planowania wybranych inwestycji – takich, które rząd będzie uznawał za strategiczne. Jak oceniają organizacje społeczne, ustawa da rządzącym możliwość przeforsowania różnego rodzaju przedsięwzięć całkowicie poza kontrola społeczną.
Regina Skibińska
16.06.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Po wielu miesiącach dyskusji i przygotowań, Parlament Europejski przyjął 14 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Teraz ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już pod koniec roku. Co ważne, będzie ono stosowane bezpośrednio – bez konieczności tworzenia ustaw na poziomie krajowym.
Inga Stawicka
16.06.2023
Nowe technologie Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących frankowiczów podkreślił konieczność ochrony praw konsumentów. Wskazał, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także, że nie można odmówić frankowiczom wstrzymania spłaty rat jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia. Prawnicy wieszczą kolejną falę frankowych pozwów, ugody oferowane przez banki stają jeszcze mniej atrakcyjne.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska
16.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Przygotowany przez PiS poselski projekt zmian w konstytucji zakłada m.in. możliwość przejęcia majątku służącego wspieraniu rosyjskiej agresji oraz wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia. W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt. Nie zgodziła się na jego odrzucenie, o co wnioskowali posłowie KO i Polski 2050.
Monika Pogroszewska
15.06.2023
Finanse publiczne Ukraina Wojsko
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na interwencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że techniczne problemy ze składaniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok zostały rozwiązane już 2 maja br. Zaznaczono również, że ewentualne kwoty nadpłaty i sposób jej rozliczenia będzie można zobaczyć na profilu płatnika PUE ZUS po zakończeniu procedury.
Inga Stawicka
15.06.2023
Ubezpieczenia społeczne

Nie można nakładać dwóch kar za to samo przewinienie

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł niedawno, że regulacje krajowe, które umożliwiają nałożenie dwóch różnych sankcji za to samo przewinienie, są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok może stanowić również cenną wskazówkę dla podatników w podobnego rodzaju rozstrzygnięciach, gdzie mamy do czynienia ze stanem prawnym, w którym stosuje się dwie odrębne od siebie kary w stosunku do tego samego uchybienia w obowiązku podatkowym – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.
Jagoda Trela
15.06.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Sąd Najwyższy przyznał wierzycielom legitymację do wystąpienia z powództwem ze skargi pauliańskiej, pomimo że dłużnik ogłosił upadłość. Ogłoszona 14 czerwca uchwała jest całkowicie przeciwstawnym stanowiskiem do tego, które dotąd wynikało z orzecznictwa, a także z większości poglądów doktryny - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.
Agata Duda-Bieniek
15.06.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa dotycząca kredytu frankowego została unieważniona. Przedsiębiorca nie może bowiem czerpać korzyści z niedozwolonych klauzul. Równocześnie przepisy unijne nie stoją na przeszkodzie roszczeniom konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy - czyli rat - uzyskanych przez bank - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
15.06.2023
Banki Kredyty frankowe