W poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił, że prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Hans Ellegren, sekretarz Akademii, wyjaśnił, że tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana „za poprawę naszej wiedzy na temat sytuacji kobiety na rynku pracy”. - Przeszukując archiwa oraz zestawiając dane historyczne, Goldin udało się przedstawić nowe i często zaskakujące fakty. To, że wybory kobiet często były i pozostają ograniczone przez małżeństwo oraz odpowiedzialność za dom i rodzinę, leży u podstaw jej analiz i modeli wyjaśniających - napisano w uzasadnieniu.

Ziółkowski Michał: Zasada równości kobiet i mężczyzn >>

Warso Zuzanna: Plan równości płci – aspekty praktyczne >>>

Czytaj również: MRiPS: Wskaźnik zatrudnienia kobiet rośnie, luka płacowa spada, prawo prorównościowe jest wystarczające>>
 

Nobel za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy

Łukasz Baszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśla, że prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda jest dopiero trzecią kobietą w historii nagrodzoną „ekonomicznym Noblem”. Jej poprzedniczki to Elinor Ostrom (2009), której prace dotyczyły m.in. zarządzania dobrami wspólnymi, oraz Esther Duflo (2019), której zasługi to przede wszystkim rozwój metod eksperymentalnych w ekonomii rozwoju. Ekspert PIE podkreślił, że prof. Claudia Goldin jest związana zawodowo z Uniwersytetem Harvarda oraz National Bureau of Economic Research, a jej badania dotyczą głównie historii gospodarczej, ze szczególnym naciskiem na sytuację kobiet na rynku pracy.

- W swoich pracach analizowała jak w gospodarstwach domowych kobiety i mężczyźni dokonują różnych wyborów co do typów podejmowanej pracy, co wpływa na ich ścieżki kariery, czyni pewne zawody sfeminizowanymi lub zmaskulinizowanymi i ma przełożenie na różnice w zarobkach między płciami – podała PAP powołując się na komentarz Łukasza Baszczaka. 

Zagożdżon Marta: Koniec gender gap w Polsce? >>>

- Tegoroczna laureatka Nobla z ekonomii jako pierwsza przedstawiła całościowy obraz dochodów kobiet i ich udziału w rynku pracy na przestrzeni wieków. Jej badania pokazują siły napędowe zmian i wskazują główne przyczyny utrzymujących się do dziś różnić na rynku pracy między płciami. Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a jeśli pracują, to zarabiają mniej niż mężczyźni - zaznaczono w decyzji komitetu.

Fazlagić Jan: Płeć szefa – kobiety na stanowiskach kierowniczych >>>

- Cieszę się, że w tym roku nagrodę otrzyma Claudia Goldin. To dopiero trzecia kobieta, do której trafił ekonomiczny Nobel. Cieszę się, że dostała go za prace na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Lepsze zrozumienie sytuacji kobiet jest kluczowe z perspektywy pokonania nierówności ekonomicznych związanych z płcią. Niedobór kobiet na stanowiskach kierowniczych i w organach decyzyjnych, luka płacowa, segregacja płciowa, to zjawiska  powszechne na rynku pracy. Szanse zawodowe kobiet determinowane są nie tylko poziomem wykształcenia lub kwalifikacjami, ale również obciążeniem obowiązkami rodzinnymi. Konieczna jest zmiana świadomościowa, promowanie modelu partnerskiego i walka z uprzedzeniami. A także tradycyjnym podziałem obowiązków opiekuńczych, zgodnie z którym to kobieta powinna się opiekować domem i dziećmi, podczas gdy mężczyzna osiąga sukcesy zawodowe. W ostatnich latach zmiany legislacyjne, kulturowe i społeczne przyczyniają się wzmocnienia pozycji kobiet na rynku pracy. Ale do osiągnięcia pełnego sukcesu jeszcze długa droga – mówi Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Zasada równego traktowania w zatrudnieniu - "jednakowa praca" a "praca o jednakowej wartości". Glosa do wyroku SN z dnia 18 września 2008 r., II PK 27/08 >>

Czytaj też: Zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie składek i świadczeń ubezpieczeniowych. Glosa do wyroku TS z dnia 1 marca 2011 r., C-236/09 >