W piątek, 19 stycznia, Jurand Drop, wiceminister finansów, spotkał się z Kamilem Jesionowskim, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) i dr. hab. Stanisławem Hońko, prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Głównym tematem spotkania były regulacje dotyczące rachunkowości i audytu. Poruszono również kwestię niezbędnego nadzoru publicznego nad rynkiem audytorskim.
Krzysztof Koślicki
20.01.2024
Rachunkowość
Przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu lub odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy tak, by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.
Wiesława Moczydłowska
20.01.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Po śmierci pracownika jego wynagrodzenie - a także większość innych świadczeń z nim powiązanych - nie wchodzi automatycznie w skład spadku. Pracodawca musi ustalić, czy zmarły nie miał małżonka oraz bliskich, którzy mieliby prawo do renty rodzinnej. To im trzeba bowiem wypłacić niezwłocznie pracownicze należności, a nie ustalonym później spadkobiercom.
Michał Kosiarski
20.01.2024
Prawo pracy

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.
Regina Skibińska
20.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Policjanci ujawnili fakt sprzedaży wódki osobie nietrzeźwej. Organ wydał więc decyzję, w której cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchań nietrzeźwego klienta i sprzedawczyni, ponieważ uznał, że nie było to niezbędne do wyjaśnienia sprawy.
Dorian Lesner
20.01.2024
Prawo gospodarcze

Debata: Jak firmy mają prawidłowo raportować informacje w zakresie ESG?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
Co zmienia dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i jak firmy mogą przygotować się na zmiany w raportowaniu ESG? Jakie podmioty będą musiały przygotować się na nowe obowiązki? Jakie zmiany szykuje Unia Europejska w zakresie definicji greenwashingu i jak rzetelnie informować o ekologiczności swojego produktu? To tylko niektóre tematy, o których będą dyskutować eksperci w trakcie kolejnej debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 24 stycznia br.
Inga Stawicka
19.01.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Prawo nie definiuje pojęcia siedliska. Wyjaśnia je jednak orzecznictwo sądowe. Wynika z niego, że działka siedliskowa jest działką rolną przeznaczoną pod zabudowę domem mieszkalnym oraz zabudowaniami gospodarskimi, na której koncentrują się czynności życiowe rolnika i jego rodziny, a także zaspokajane są elementarne potrzeby życiowe.
Katarzyna Niemiec
19.01.2024
Budownictwo
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie podał jednak nowej daty. Resort chce, by KSeF został wdrożony tak szybko, jak to możliwe, ale nowy termin zostanie określony po przeprowadzeniu audytu dotychczasowych prac. Szef KAS Marcin Łoboda wskazał na problemy techniczne i informatyczne. Według ekspertów to dobra decyzja, która cieszy większość podatników. Ale w trudniejszej sytuacji są ci, którzy kończą już prace nad wdrożeniem KSeF i ponieśli duże wydatki.
Monika Pogroszewska
19.01.2024
VAT
Sztucznej inteligencji w kontekście pracy najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas nie korzystali z niej w pracy – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Przedstawiciele takich branż, jak marketing, PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia. Z drugiej jednak strony - mimo obaw - Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Zaległy wypoczynek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności, przed przysługującym za obecny rok. Jeśli tworzone są plany urlopów, to w takim planie powinien być uwzględniony. Jeżeli planów nie ma - to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, że pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, by zachować wymóg wynikający z ustanowionego w przepisach terminu jego udzielenia.
Marek Rotkiewicz
19.01.2024
Prawo pracy
Były prezes zarządu twierdził, że odpowiedzialność za zaległości powinien ponosić także prokurent samoistny, który posiadał wszelkie pełnomocnictwa do reprezentowania spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z tym poglądem i podkreślił, że prokurent samoistny nie został zaliczony przez ustawodawcę do katalogu osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości spółki, więc nie mógł być adresatem zaskarżonej decyzji.
Dorian Lesner
19.01.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Wartość bezpłatnego zakwaterowania nie jest przychodem pracownika, którego pracodawca oddelegował do wykonywania zadań za granicą. Takie stanowisko zajął po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania. Według ekspertów to zmiana linii orzeczniczej, która może też być podstawą wystąpień o zwrot nadpłaty.
Monika Pogroszewska
19.01.2024
PIT Prawo pracy

Ruszyły wypłaty środków z KPO

Finanse Prawo europejskie
Ruszyły wypłaty środków z KPO na: nowe miejsca w żłobkach, modernizację MŚP w rolnictwie, termomodernizację mieszkań oraz komputery dla szkół. Do beneficjentów trafi ponad 332 mln zł. Pieniądze te pochodzą z 5 mld euro zaliczki, jaka pod koniec grudnia wpłynęła do Polski z programu REPowerEU, w ramach KPO.
Ret/PAP
18.01.2024
Finanse Prawo europejskie
Parlament Europejski zatwierdził przyjęcie dyrektywy wzmacniającej pozycję konsumentów, zakazującą twierdzeń wprowadzających w błąd i „greenwashingu”. Oznacza to początek dużych zmian w etykietowaniu i oznaczaniu produktów. Twierdzenia typu "dobry dla środowiska" będą bowiem musiały być potwierdzone badaniami. Państwa będą miały jednak czas na dostosowanie się do nowych przepisów.
Inga Stawicka
18.01.2024
Środowisko Prawo europejskie
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy k.s.h. obejmujących rozwiązanie i likwidację spółek akcyjnych w odniesieniu do spółek radiofonii i telewizji są niezgodne z ustawą zasadniczą. Stwierdził również, że wszelkie decyzje ministra nie wywołują skutków prawnych. Wcześniej, podczas wtorkowego posiedzenia zadecydowano o odrzuceniu wniosku o wyłączenie ze sprawy sędziego Jarosława Wyrembaka, który jest uznawany za tzw. dublera.
Inga Stawicka
18.01.2024
Spółki
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie kredytowej. W praktyce dla konsumentów wyrok ten oznacza, że przeprowadzanie postępowania sądowego przeciwko bankom stosującym nieuczciwe klauzule w umowach będzie prostsze i krótsze. 
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2024
Banki Kredyty frankowe
Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
18.01.2024
Banki Kredyty frankowe

Koniec zwodniczych interfejsów? Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo europejskie
17 lutego br. zacznie obowiązywać tzw. akt o usługach cyfrowych. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim cyfrowych gigantów, a użytkownikom - zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne otoczenie w internecie. Zakazane ma być m.in. tworzenie tzw. zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych. Obecnie trwa również wdrażanie regulacji w ramach ustawy na polskim gruncie, eksperci oceniają jednak, że wiele kwestii wciąż wymaga doprecyzowania.
Inga Stawicka
18.01.2024
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo europejskie

Sygnaliści na rządowej agendzie, czyli śpieszmy się powoli

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści
Informacja o planach przyjęcia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych nowego rządu 10 stycznia br., zaskoczyła wielu komentatorów. Dzień później tekst projektu opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy projekt ustawy transponującej prawo unijne przedstawiony przez rząd Donalda Tuska. Do Sejmu ma on trafić w pierwszym kwartale tego roku – piszą dr Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Anna Hlebicka-Józefowicz Gniewomir Wycichowski-Kuchta
18.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego, by wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania biznesu: skalę podatkową, podatek liniowy 19 proc. i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To, która z nich jest opłacalna, zależy m.in. od wysokości przychodów i ponoszonych kosztów oraz przysługujących przedsiębiorcy ulg. Z karty podatkowej można korzystać tylko na zasadzie praw nabytych, a ten, kto chce z niej zrezygnować, ma czas do 20 stycznia.
Monika Pogroszewska
18.01.2024
PIT Małe i średnie firmy
Była prezes zarządu nie chciała ponosić odpowiedzialności za zadłużenie spółki, które powstało w czasie, gdy pełniła swoją funkcję. Sąd Najwyższy uznał, że nie ma znaczenia, czy niewypłacalność była zawiniona przez zarząd, powstała z przyczyn obiektywnych lub leżących po stronie innych organów spółki albo jej wspólników. Podstawą powstania odpowiedzialności jest bowiem sam fakt bycia członkiem zarządu.
Dorian Lesner
18.01.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ustawie o rachunkowości o charakterze usprawniającym. Mają one dotyczyć przede wszystkim ubezpieczenia OC od usług księgowych. Resort nie planuje natomiast prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego, ponieważ wyniki prekonsultacji dotyczących kierunków rozwoju tego zawodu są niejednoznaczne.
Monika Pogroszewska
17.01.2024
Finanse
Prezes UOKiK nałożył ponad 5,6 mln zł kary na firmę Krajowy Projekt Energetyczny, która instaluje panele fotowoltaiczne. Praktyki stosowane przez tego przedsiębiorcę utrudniały odstępowanie od umowy. Konsumenci musieli płacić prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy rezygnowali z usług.
Ret
17.01.2024
Rynek i konsument Energetyka
Częstotliwość otrzymywania dofinansowania wypoczynku, rodzaje „wspieranego” wypoczynku i np. zasady wnioskowania powinny wynikać z obowiązującego u pracodawcy regulaminu gospodarowania środkami ZFŚS. W regulaminie tym można przewidzieć, że w ramach posiadanych środków dofinansowanie wypoczynku pracodawca może przyznać częściej niż raz w roku. Jeśli jednak wskazano w nim, że dofinansowanie może być przyznane raz w roku, to pracownik nie może otrzymać tego wsparcia dwukrotnie.
Marek Rotkiewicz
17.01.2024
Prawo pracy
Ubiegając się w Polsce o udzielenie zamówienia publicznego, wykonawca powinien wykazać brak podstaw do wykluczenia z postępowania. Jedną z nich jest prawomocne skazanie za popełnienie wybranych przestępstw przez wykonawcę lub osoby, mające znaczenie dla działalności wykonawcy. W tym drugim przypadku są to najczęściej członkowie zarządu lub rady nadzorczej, wspólnicy oraz prokurenci - pisze Piotr Nepelski, radca prawny.
Piotr Nepelski
17.01.2024
Zamówienia publiczne
W listopadzie 2023r., w drugim miesiącu z rzędu, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się nieznacznie poniżej poziomu sprzed roku. W urzędach pracy zarejestrowano mniej nowych bezrobotnych niż w analogicznym okresie ub. roku, niższa była również liczba skreśleń z rejestrów. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. była podobna do notowanej w poprzednich miesiącach i nieznacznie niższa niż rok wcześniej - podał GUS.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Coraz bardziej skomplikowany staje się spór dotyczący mediów publicznych. W ostatnich dniach zatwierdzono kilka wniosków o otwarcie likwidacji regionalnych rozgłośni radiowych, oddalone zostały natomiast te o wpisanie nowych władz TVP i Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Można spodziewać się, że w obu przypadkach zostaną złożone skargi (albo już zdążyło to nastąpić). Eksperci tłumaczą, jaki będzie to miało wpływ na sytuację.
Inga Stawicka
17.01.2024
Spółki
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie jednak w życie 1 lipca 2024 roku. Ministerstwo Finansów długo informowało, że nie planuje zmiany tego terminu, ale ostatecznie w dniu 19 stycznia poinformowało o zmianie decyzji. Coraz więcej przedsiębiorców i ekspertów postulowało przesunięcie terminu, by poprawić liczne niedociągnięcia przepisów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że firmy, które zainwestowały już znaczne środki w dostosowanie do KSeF, nie chcą ponosić kosztów kolejnych zmian.
Monika Pogroszewska
17.01.2024
VAT KSeF