Organ drugiej instancji utrzymał w mocy decyzję w przedmiocie cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Policjanci ujawnili sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że policjanci ujawnili fakt sprzedaży wódki osobie nietrzeźwej. Po wyjściu ze sklepu mężczyzna ten został zatrzymany przez funkcjonariuszy, ponieważ była od niego wyczuwalna woń alkoholu. Miał on przy sobie paragon potwierdzający zakup alkoholu w sklepie. Badania wykazały, że mężczyzna miał ok. 3 promile alkoholu we krwi. Sprzedawczyni twierdziła, że klient nie okazywał oznak nietrzeźwości, ale czuć było od niego zapach brudu. Przedsiębiorca zaskarżył decyzję w przedmiocie cofnięcia zezwolenia. W piśmie zarzucił dokonanie błędnej interpretacji przepisów poprzez wadliwe ustalenie zaistnienia czynu zabronionego. Domagał się też przeprowadzenia dowodu z przesłuchania nietrzeźwego klienta oraz sprzedawczyni.

 

Wystarczy jedno naruszenie zasad przez przedsiębiorę

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wskazał, że w myśl art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej jako: ustawa), zezwolenie na sprzedaż alkoholu cofa się w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania alkoholu osobom nietrzeźwym. Należy przyjąć, że chodzi o każdy taki przypadek, nawet jeżeli ma jednostkowy wymiar. Zastosowanie w wskazanym przepisie liczby mnogiej ogranicza się natomiast wyłącznie do podkreślenia, że zasad sprzedaży napojów alkoholowych jest wiele. Nie oznacza to jednak, że musi zaistnieć kilka przypadków ich nieprzestrzegania. Oznacza to, że w sytuacji, gdy zostanie stwierdzony chociaż jeden taki przypadek, obowiązkiem organu jest cofnięcie zezwolenia.

Czytaj także: Sprzedaż alkoholu przez przedsiębiorców obwarowana licznymi restrykcjami >>>

Cofnięcie zezwolenia jest obligatoryjne

Na podmiocie prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych spoczywa obowiązek zorganizowania jej w taki sposób, aby nie zaistniał jakikolwiek przypadek złamania zasad określonych w ustawie. W razie stwierdzenia jakiegokolwiek naruszenia, zastosowanie sankcji cofnięcia zezwolenia musi być zrealizowane obligatoryjnie. Natomiast przedsiębiorca nie uniknie odpowiedzialności poprzez wykazanie, że dochował staranności przy doborze pracowników i ich przeszkolenia oraz przy sprawowaniu nad nimi nadzoru.

 

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wystarczyły zeznania funkcjonariuszy

Z zeznań policjantów wynikało, że już po samym zachowaniu klienta było widać, że jest on w stanie nietrzeźwości, co było zresztą powodem dokonania zatrzymania. WSA ocenił, że funkcjonariusze złożyli stosowne wyjaśnienia, więc nie było potrzeby dokonywania ich dalszych przesłuchań. Natomiast zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do wydania zaskarżonej decyzji. Skoro bowiem został stwierdzony przypadek sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej, to obowiązkiem organu było cofnięcie wydanego zezwolenia. Sąd oddalił wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchań nietrzeźwego klienta i sprzedawczyni, ponieważ uznał, że nie było to niezbędne do wyjaśnienia sprawy. Mając powyższe na uwadze, WSA oddalił skargę.

Wyrok WSA w Poznaniu z 7 listopada 2023 r., sygn. akt III SA/Po 562/23, nieprawomocny