Wiesława Moczydłowska: Od 15 lutego 2024 r. osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej znajdą w usłudze Twój e-PIT w e-US rozliczenia podatkowe za 2023 r. przygotowane na podstawie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa. Czy to duże ułatwienie dla przedsiębiorców?

Michał Cielibała: Tak, w 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa po raz pierwszy wypełni zeznania roczne przedsiębiorcom. Będą oni jednak musieli uzupełnić je o brakujące dane, a następnie wysłać. Oznacza to, że 15 lutego 2024 r. KAS udostępni wstępne zeznania za 2023 r. wszystkim podatnikom PIT, w tym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy rozliczają się na zasadach ogólnych, według liniowej stawki 19 proc. PIT, czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. To z pewnością jest krok w dobrym kierunku.

Zeznania podatkowe przedsiębiorcom sporządzają doradcy podatkowi. Jak ta zmiana wpłynie na ich pracę?

Wielu przedsiębiorców korzysta z usług doradców podatkowych, którzy jako profesjonalni pełnomocnicy, sporządzają zeznania podatkowe swoim mocodawcom. W poprzednich latach sporządzenie zeznania podatkowego stwarzało wiele problemów związanych z prawidłowym ustaleniem zapłaconych zaliczek, które należy we właściwej wysokości uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Przyczyną takiego stanu było to, że nie zawsze urzędy skarbowe zgodnie z intencją podatnika księgowały wpłaty, lub wpłaty były nieterminowe i część należności była księgowana na poczet odsetek. Kolejnym zidentyfikowanym problemem, jaki dość często powodował składanie korekt zeznań podatkowych, było nieuwzględnienie wszystkich dochodów, jakie podatnik osiągnął w roku podatkowym. Podatnicy zapominali o dochodach z tytułu zasiłków chorobowych lub innych przychodach, dane te znajdowały się w systemie e⁠-⁠Urząd, jednak nie były uwzględniane w zeznaniach podatkowych. Składanie korekt zeznań podatkowych najczęściej inicjalizowane było przez KAS, która to stwierdzała nieprawidłowości i wysyłała korespondencję do podatnika. Podatnicy, którzy korzystali z pełnomocników i tak samodzielnie nie byli w stanie korygować zeznań podatkowych, ze względu na brak wiedzy i zrozumienia istoty problemu. A nawet ci podatnicy, którzy mają kompetencje do wypełnienia zeznań, też nie chcieli samodzielnie ich poprawiać, jeśli wcześniej sporządzał je pełnomocnik.

Udostępnienie przedsiębiorcom, jak poinformowało MF informacji, które posiada KAS, czyli o wpłaconych przez przedsiębiorcę w trakcie roku zaliczkach na podatek dochodowy lub kwoty wpłaconego ryczałtu oraz informacji o uzyskanych od płatników, dochodów np. z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty, emerytury, zasiłków pozwoli na uniknięcie większości korekt zeznań podatkowych.

Jak się okazuje, pojawia się tu jednak pewien problem związany z brakiem dostępu doradców podatkowych do udostępnianych przedsiębiorcom danych. Co w takiej sytuacji?

Rzeczywiście pojawiła się nowa przeszkoda prawno-funkcjonalna, brak możliwości dostępu pełnomocników do tych danych.

Dostęp do konta w e-Urzędzie Skarbowym reguluje art. 35b ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Na tej podstawie minister finansów wydał rozporządzenie z 21 czerwca 2023 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Niestety te przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu / odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Uważam, że dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy, tak by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom.

 

Cena promocyjna: 29.7 zł

|

Cena regularna: 297 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.4 zł