Inga Stawicka

Inga Stawicka

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Akt o usługach cyfrowych głównym tematem konferencji na Uniwersytecie Łódzkim

Nowe technologie Prawo europejskie

Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarzadzania Informacją, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi oraz Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego zapraszają na konferencję naukową pt. "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy". Wezmą w niej udział najlepsi specjaliści, którzy przedstawią m.in. najważniejsze problemy interpretacyjne. Wydawnictwo Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.

01.03.2024

Propozycje dotyczące AI w prawie autorskim mogą stać się nadregulacją

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Proponowana w nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych regulacja dotycząca eksploracji tekstów i danych w odniesieniu do sztucznej inteligencji nadmiernie ingeruje w możliwość trenowania generatywnych modeli AI. To zaszkodzi rozwoju innowacji w Polsce, a także samym artystom. Tak uważają eksperci Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową. Podobne zdanie prezentuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

01.03.2024

Dozwolony użytek nie dla AI - ale na wynagradzanie twórców szanse nadal niewielkie

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

W projekcie nowelizacji prawa autorskiego przewidziano, że w zakres dozwolonego użytku utworów nie będzie wchodziło ich wykorzystanie przez sztuczną inteligencję. Teoretycznie mogłoby to otworzyć twórcom drogę do uzyskiwania wynagrodzeń za wykorzystywanie ich pracy przez generatywną AI. Prawnicy oceniają jednak, że w praktyce będzie to trudne. Zwracają również uwagę na nieumiejętne sformułowanie przepisów.

01.03.2024

KPMG: Co trzecia firma w Polsce odnotowała w 2023 roku przynajmniej jeden cyberincydent

Prawo gospodarcze

W 2023 roku 66 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34 proc. zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. Połowa organizacji wskazuje na trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników jako największy problem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Z badania KPMG w Polsce wynika, że spadły obawy firm związane z działaniami zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które są uznawane za największe zagrożenie w sieci.

28.02.2024

Firmy będą płacić za przestępstwa przeciw środowisku - UE zaostrza przepisy

Środowisko Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zaostrza kary grożące za najpoważniejsze przestępstwa przeciw środowisku i dodaje nowe typy wykroczeń. Ewentualne kary mają grozić zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Będą one surowe - z pozbawieniem wolności włącznie. Państwa członkowskie będą mieć dwa lata, by dostosować krajowe przepisy do nowych regulacji.

28.02.2024
1    32  33  34  35  36  37  38  39  40    119