Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Psycholog w komisji wojskowej będzie pracował jak lekarz

Pacjent Zawody medyczne

Nie tylko lekarz, ale także psycholog otrzyma wynagrodzenie od swojego pracodawcy, jeśli w godzinach pracy zawodowej będzie kwalifikował do wojska w powiatowych lub wojewódzkich komisjach lekarskich. Podczas ostatniej kwalifikacji był problem z obsadą komisji. Zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny usuwają przeszkody osobom spoza systemu ochrony zdrowia, na przykład psychologom szkolnym. Orzekanie w komisjach wojskowych na podstawie tych przepisów odradza jednak Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

30.08.2023

Fizjoterapeuta i pielęgniarka z DPS-u bez podwyżek - rząd nie widzi problemu

Opieka zdrowotna

Pielęgniarki z Domów Pomocy Społecznej, a także zatrudnieni przez samorządy fizjoterapeuci i ratownicy medyczni nie dostają corocznych podwyżek, tak jak pracownicy medyczni finansowani przez NFZ. Choć rząd miesiące temu zapowiadał zmiany, to pomysł utknął. Już teraz pensja minimalna pracownika samorządowego rażąco odbiega od wynagrodzenia minimalnego pracownika szpitala czy poradni, a dysproporcje będą tylko rosnąć.

29.08.2023

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej opublikowana

Pacjent Zawody medyczne Compliance

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada, że obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. Będą musiały go wdrożyć wszystkie podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

25.08.2023

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.

23.08.2023

Limit nie dotyczy recept papierowych i leków refundowanych

Zawody medyczne Farmacja

Lekarz może przepisać recepty dla nie więcej niż 80 pacjentów lub nie więcej niż 300 recept łącznie - takie reguły wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, by przeciwdziałać komercyjnemu przepisywaniu leków w receptomatach. Gdyby jednak okazało się, że system odmówi lekarzowi możliwości wystawienia e-recepty z uwagi na osiągnięty limit, może on wystawić receptę papierową. Ponadto z limitu wyłączono recepty na leki refundowane.

21.08.2023
1    50  51  52  53  54  55  56  57  58    162