Krzysztof Urban, ekspert w zakresie prawa medycznego i Ewa Warmińska-Friberg, adwokat, ekspert z zakresu ochrony zdrowia  w analizie dla serwisu LEX zauważają, że Ministerstwo Zdrowia 3 lipca wprowadziło limit liczby recept, które mogą być wystawione przez jednego lekarza w cyklu dziesięciogodzinnym

Lekarz może przepisać recepty dla nie więcej niż 80 pacjentów lub nie więcej niż 300 recept łącznie. 12 lipca ograniczenie to zostało zmodyfikowane poprzez zasadę, zgodnie z którą z wprowadzonego limitu wyłączone zostały recepty refundowane. - Powyższe wykluczenie tłumaczone jest okolicznością, że nadzór nad wystawianiem takich recept zabezpieczony jest przez możliwość przeprowadzenia kontroli przez Narodowy Fundusz Zdrowia - podkreślają prawnicy. 

Czytaj także na Prawo.pl: Koniec z receptami na psychotropy "w 5 minut" - przepisy weszły w życie

- Warto też wspomnieć, że w zasadach wykonywania zawodu lekarza wynikających z obowiązujących go ustaw nie ma ograniczenia ilościowego wystawianych przez niego recept - zauważają. 

Czytaj w LEX: Ograniczenia w wystawianiu recept przez lekarzy >

W związku z tym w przypadku, gdyby okazało się, że w trakcie wykonywania zawodu system odmówi mu możliwości wystawienia e-recepty z uwagi na osiągnięty limit, może on wystawić receptę papierową.

- Uznać bowiem należy, że brak technicznej możliwości wystawienia e-recepty, spowodowany działaniem systemu P1, realizować będzie przesłankę braku dostęp do systemu informatycznego, wskazaną jako podstawa do możliwości wystawienia recepty papierowej, zgodnie z art. 95b ust. 2 pkt 1 pr. farm - zaznaczają Krzysztof Urban i Ewa Warmińska-Friberg.

Zobacz procedurę w LEX: Wystawianie recept powtórzonych >