Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Zwolnienie lekarskie z lekcji? Szkoła nie może tego wymagać

Pacjent Zawody medyczne

Rodzice ubiegający się o zwolnienie lekarskie dla uczącego się dziecka, niepotrzebnie wydłużają kolejki w przychodniach. Szkoły nie mają bowiem podstawy prawnej do tego, aby wymagać od ucznia potwierdzenia, że nieobecność w szkole wynika z choroby. Lekarze zwolnienia wystawiają jedynie uczniom szkół zawodowych i techników, którzy pracują np. w ramach praktyk. W pozostałych wypadkach lekarz nie ma nawet systemowej możliwości wystawienia "zwolnienia" uczniowi.

27.09.2023

Obiecanki cacanki - kończy się kadencja, a ustaw brak

Modernizacja szpitali, nowelizacja Ordynacji podatkowej, wdrożenie sygnalistów oraz regulacji o ochronie ludności i klęskach żywiołowych, uregulowanie alimentów natychmiastowych czy statusu biegłych sądowych - to tylko niektóre z niespełnionych, legislacyjnych obietnic mijającej kadencji. Niektóre z projektów nawet dotarły do Sejmu, inne utknęły już na etapie planów. Szkoda, bo mogły rozwiązać wiele prawnych problemów.

26.09.2023

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023
1    44  45  46  47  48  49  50  51  52    162