Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt w sprawie aborcji, chce też referendum

Pacjent Zawody medyczne

Przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję, gdy wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu zakłada projekt złożony w Sejmie przez posłów Trzeciej Drogi. Projekt jest składany z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie dalej idącej liberalizacji prawa aborcyjnego - zaznaczono w uzasadnieniu.

23.02.2024

Rekomendacje dla ginekologów mają być poprawione

Pacjent

Towarzystwo naukowe ginekologów do jednego worka wrzuciło kobiety z nadciśnieniem tętniczym i te, które do przerwania ciąży uprawnia stan zdrowia psychicznego. W efekcie w obecnym brzmieniu, liczące niecałe sześć stron rekomendacje, są niezgodne z prawem. Przymuszają do leczenia psychiatrycznego pacjentki, które chcą przerwać ciążę z uwagi na zdrowie psychiczne.

23.02.2024

Potrzebna reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.

16.02.2024

Podwyżki w ochronie zdrowia - szpitale powiatowe boją się zostać na lodzie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wielkimi krokami zbliża się podwyżka płac minimalnych w ochronie zdrowia. Poprzedza je zmiana wyceny świadczeń, z których wynagrodzenia są finansowane. Przedstawiciele szpitali powiatowych oczekują od Ministerstwa Zdrowia, że tym razem będzie ona adekwatna i nie wpadną w długi. Chcą też wyjaśnień, dlaczego w 2022 r. przyjęto rozwiązania, które pogrążały najmniejsze szpitale, a także, czy było to działanie celowe.

15.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024
1    18  19  20  21  22  23  24  25  26    162