Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Prawo do zmiany. Kobiety za antykoncepcję rocznie płacą 600 mln złotych

Farmacja

Wartość rynku antykoncepcji hormonalnej w 2023 r. wyniosła 593 mln złotych, z czego połowę wydały na ten cel kobiety do 35. roku życia - wynika z danych PEX przekazanych Prawo.pl. Kwota maksymalna przewidziana w poselskim projekcie Trzeciej Drogi, czyli 500 mln zł, mogłaby pokryć koszty bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia i rozszerzonej refundacji dla starszych - szacuje ekspert.

02.03.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024

Konferencja: Zdarzenia niepożądane pozostają w szarej strefie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zdarzenia niepożądane w polskim systemie ochrony zdrowia nie są raportowane przede wszystkim z obawy przed karą. Tymczasem tylko niektóre z nich wynikają z naruszeń czy lekceważenia procedur. Najczęściej za błąd człowieka odpowiada system, a jego analiza pozwoliłaby na obniżenie ryzyka pomyłki w przyszłości – mówili uczestnicy środowej konferencji pt. "Human Factors dla poprawy efektywności opieki zdrowotnej".

28.02.2024

Raulinajtys-Grzybek: Obniżanie ryzyka wystąpienia błędu leży po stronie zarządzających

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Włączenie do dyskusji o zarządzaniu jakością aspektów human factors pozwoli lepiej planować proces, bo obserwujemy go pod kątem tego, czy jest sprzyjający dla człowieka. Obecnie nie zastanawiamy się systemowo nad konsekwencjami tego, że pacjentów przyjmują przepracowani lekarze. Tymczasem błędy generują gigantyczne koszty - zarówno finansowe dla systemu, jak i koszty społeczne dla pacjentów i ich rodzin - mówi dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH.

28.02.2024
1    16  17  18  19  20  21  22  23  24    162