Regina Skibińska

Artykuły autora

Dzięki pandemii mniej zagranicznych piratów na polskich drogach

Prawo cywilne Drogi Policja

Ponad 3 proc. zdarzeń drogowych powodują w Polsce kierowcy z zagranicy. W 2020 r. byli sprawcami 12,7 tys. wypadków i kolizji - zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. W przypadku zdarzenia z kierowcą z zagranicy szkodę trzeba zgłosić do polskiego korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, a gdy go nie ma, do PZU albo Warty.

15.09.2021

Oszuści idą z duchem czasu, a pandemia sprzyja ich kreatywności

Wymiar sprawiedliwości Rynek Ubezpieczenia

Koronawirus sporo zmienił w stylu życia ludzi oraz codziennym funkcjonowaniu firm. Poskutkowało to przy okazji rozwojem nowych metod wyłudzeń w ubezpieczeniach. Fałszywe zgłoszenia dotyczą kradzieży i uszkodzenia maseczek, ale przestępcy nie ograniczają się do tak banalnych wyłudzeń. Ubezpieczyciele próbują z tym walczyć, jednak nie zawsze są skuteczni.

13.09.2021

Na złom, zamiast na drogę. Wraca pomysł zakazu eksploatacji zniszczonych aut

Rynek i konsument Transport

Po dużych szkodach samochody często są naprawiane i wracają na drogi, mimo że jazda nimi nie zawsze jest bezpieczna. Jest szansa, że to się zmieni. W biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców trwają prace nad propozycją zmian przepisów. Według założeń, powrót do ruchu drogowego uszkodzonego pojazdu powinien być uzależniony od przedstawienia opinii rzeczoznawcy samochodowego.

10.09.2021

Walka z oszustami ubezpieczeniowymi skuteczna, ale raczej bez organów ścigania

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse Ubezpieczenia

W 2020 r. wykryto w Polsce ponad 23 tys. przypadków wyłudzeń odszkodowań. Udaremniono nienależne wypłaty na prawie 401 mln złotych. Prawie 7 tys. przypadków dotyczyło ubezpieczeń na życie, większość - ponad 16 tys., ubezpieczeń majątkowych. Sprawcom udaje się wyłudzić odszkodowanie zaledwie w kilkunastu procentach prób. Większość podejmowanych działań to usiłowania, których skutki są skutecznie blokowane.

06.09.2021

Nie ma uchwały SN, nie ma też podstaw do dalszego zawieszania postępowań frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy dał do zrozumienia, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie podejmie uchwały odpowiadającej na pytania dotyczące kredytów frankowych. Sądy powinny teraz podejmować zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę postępowania. Sąd Najwyższy będzie zapewne wydawał kolejne uchwały "trójkowe" i "siódemkowe", a do rozstrzygnięcia pozostało wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

06.09.2021
1    93  94  95  96  97  98  99  100  101    119