Regina Skibińska

Artykuły autora

Pijani kierowcy dostają po kieszeni od ubezpieczycieli

Prawo karne Prawo cywilne

Surowsze kary za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających, a od 14 marca 2024 r. możliwość utraty pojazdu przez pijanego kierowcę to nie jedyne przykre konsekwencje jazdy po alkoholu. Poważne skutki niesie także spowodowanie szkody przez pijanego kierowcę. Nawet jeśli będzie on miał polisę OC, to finalnie będzie musiał pokryć wyrządzone przez siebie straty.

14.10.2023

Pozwem czy aktem oskarżenia w aktywistę - Polska przoduje w SLAPPach

Strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej (SLAPP) stały się także w Polsce skutecznym narzędziem tłumienia debaty publicznej. Wykorzystywane są zarówno przez władze, jak i przez korporacje. Sprawy trafiają do sądów, zarówno cywilnych, jak i karnych. Przy czym gra nie toczy się o samo skazanie czy wyrok nakazujący zapłatę zadośćuczynienia, ale głównie o uprzykrzenie życia aktywistom lub dziennikarzom.

13.10.2023

Kontrowersyjny wyrok SN w sprawie frankowej nie powinien wpłynąć na linię orzeczniczą

Kredyty frankowe

Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych nie obawiają się o to, że niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który nie wpisuje się w dotychczasową prokonsumencką linię orzeczniczą, wpłynie znacząco na inne sprawy. Może jedynie zachęcić banki do częstszego składania skarg kasacyjnych. Podkreślają jednak, że w orzeczeniu całkowicie odrzucono dorobek TSUE - co jest sprzeczne z prawem europejskim.

06.10.2023

Nie wszystko złoto co się świeci - z ugody frankowicza z bankiem też jest wyjście

Wymiar sprawiedliwości

Frankowicze, w większości przypadków, wygrywają w sądach z bankami, a dodatkowo TSUE w kolejnych wyrokach staje po ich stronie. Nic więc dziwnego, że banki, chcąc minimalizować ewentualne straty i kolejne pozwy, oferują kredytobiorcom ugody. Część osób, która już je zawarła, zastanawia się jednak, czy z zawartego porozumienia można się wycofać. Prawnicy podkreślają, że szanse na podważenie są, choć droga nie jest najprostsza.

03.10.2023

Nieleczenie chorego zwierzęcia może być uznane za znęcanie

Środowisko Prawo cywilne

Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba przewidzieć to, że pupil może chorować i wymagać leczenia, co wiąże się z wydatkami i poświęcaniem czasu. Zaniedbanie tego obowiązku może rodzić konsekwencje prawne, zwłaszcza wtedy, gdy nieleczenie zwierzęcia skutkuje jego cierpieniem. Osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, a w szczególnych przypadkach - do pięciu.

30.09.2023
1    31  32  33  34  35  36  37  38  39    119