Regina Skibińska

Artykuły autora

Ubezpieczyciel powinien wypłacać rentę powypadkową według stawek rynkowych

Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb powinna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto – orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził też, że poszkodowany, który chce otrzymać zwrot kosztów prywatnego leczenia powypadkowego nie musi udowodnić, że nie mógł tych świadczeń zdrowotnych uzyskać w ramach NFZ.

30.08.2023

Z deszczu pod rynnę? Tania pomoc w sprawie frankowej może słono kosztować

Wymiar sprawiedliwości

Po czerwcowym, korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE, frankowicze ponownie ruszyli do sądów. Równocześnie uaktywniły się różnego rodzaju firmy oferujące pomoc w walce z trefnymi umowami. Dla nich to żyła złota, ale warunki, które oferują klientom, nie zawsze są korzystne. Niepokoić powinny np. bardzo niskie wynagrodzenie za prowadzenie takiej sprawy, bo wiąże się z nim często wysokie success fee, sięgające nawet kilkudziesięciu procent z udzielonego kredytu.

28.08.2023

Jazda bez kasku nie musi skutkować niższym odszkodowaniem dla cyklisty

Prawo cywilne

Brak kasku u rowerzysty może skończyć się obniżeniem dla niego odszkodowania od ubezpieczyciela OC sprawcy z powodu przyczynienia się do szkody. Pod uwagę jednak brane się różne czynniki, takie jak m.in. wiek rowerzysty, osiągana przez niego prędkość czy droga, którą się porusza. I brak zabezpieczenia głowy u małoletniej cyklistki poruszającej się wiejską drogą nie został uznany przez SN za przyczynę do obniżenia odszkodowania.

25.08.2023

Jeden wyrok zaoczny to za mało, żeby wyciągać wnioski w sprawie WIBOR-u

Banki Kredyty

Sąd w Zielonej Górze usunął WIBOR z kredytu złotowego. Pełnomocnicy kredytobiorców radzą jednak powściągnąć radość, bo może być przedwczesna - wydany został na razie jedynie wyrok zaoczny. Pokazuje to jednak, że WIBOR budzi coraz większe wątpliwości, a kredytobiorcy coraz częściej powołują się na niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez banki i nietransparentność wskaźnika.

23.08.2023

Wierzyciele nie zawsze chronieni przed niezbyt uczciwymi dłużnikami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Niektórzy dłużnicy nadużywają regulacji poprzez wykorzystywanie postępowania o zatwierdzeniu układu wyłącznie dla uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym. To wynik tego, że przepisy skupiają się obecnie bardziej na ochronie dłużnika, niż zabezpieczeniu wierzyciela. Problemem dla obu stron jest także długie rozpatrywanie wniosków o zatwierdzenie układu w sądach.

16.08.2023
1    25  26  27  28  29  30  31  32  33    109