Michał Romanowski

Artykuły autora

Prof. Romanowski: Od prawnej fikcji do biznesowej rzeczywistości – o bezsensie wiążących poleceń w holdingu

Spółki

Koncepcja wiążących poleceń jako mająca usprawnić zarządzanie grupą jak jedną firmą jest z natury wadliwa. Zmuszanie członków organizacji do uległości oznacza porażkę zarządzającego organizacją. Organizacja biznesowa to nie jest wojsko. Już chociażby z tego powodu koncepcja wiążących poleceń może przyczynić się do destrukcji procesów zarządczych.

18.10.2021

Prof. Romanowski: Prokurator i sąd super organem każdej spółki kapitałowej

Rynek Spółki

Projektowane zmiany w prawie spółek kreują konflikty personalne oraz prawne w grupie, gdyż jak mantra będzie powracać pytanie co leży w interesie spółki zależnej. To sprzyja powstawaniu wewnątrz grupy samodzielnych księstw.  Jeżeli taki jest cel projektodawców w odniesieniu do spółek Skarbu Państwa to rzeczywiście będzie on zrealizowany - pisze prof. Michał Romanowski.

08.10.2021

Zmiany w KSH – biznes da radę, ale czy zawsze musi dawać radę?

Rynek Spółki

Z moich doświadczeń wynika, że przez ostatnie 30 lat biznes nie czekał biernie na rozwiązania ustawowe w zakresie prawa grup spółek, ale oczekiwał przestrzeni dla tworzenia zintegrowanych organizmów gospodarczych. Co więcej, wypracował rozwiązania znane pod nazwą konstytucja lub kodeks grupy w ramach istniejącego KSH, a orzecznictwo zaakceptowało te rozwiązania - uważa Michał Romanowski, profesor prawa handlowego na WPiA UW.

30.09.2021

Władza wprowadza bezprawne ograniczenia i boi się rozproszonej kontroli konstytucyjności

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Jesteśmy świadkami bezprecedensowego buntu przedsiębiorców przeciwko polskiej władzy. Wbrew „zakazom” otworzyły się restauracje, hotele, siłownie. Pokazuje to skalę desperacji przedsiębiorców. Państwo zamroziło popyt i podaż, czyli gospodarkę. Ograniczyło w ten sposób konstytucyjne wolności i prawa. Fundamentalny jest sposób wprowadzania takich ograniczeń i rola Trybunału Konstytucyjnego.

25.02.2021

Odpowiedzialność państwa za szczepionkę uzasadniona, ale nie absolutna

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus

Przyjęcie odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek może być dla państwa znacznie tańsze, niż ponoszenie gospodarczych i społecznych skutków epidemii. Jednak zwolnienie z odpowiedzialności producentów nie powinno mieć charakteru absolutnego. Należy utrzymać odpowiedzialność na zasadzie winy - piszą Katarzyna Zarzycka i prof. Michał Romanowski

31.12.2020
  1  2  3  4