Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Będzie prawo o sygnalistach - związki chcą wzmocnić swoją pozycję w zakładach

Prawo pracy Prawo gospodarcze Compliance

OPZZ opowiada się za rozwinięciem instrumentów prawnych przysługujących związkom zawodowym, bo uważa, że zawiadomienia naruszenia prawa kierowane przez nie do właściwych organów są bardziej precyzyjne i skuteczne. „S” chce, by rola związków nie ograniczała się do konsultowania regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, lecz by czuwały nad procedurą jego tworzenia. Czy sygnaliści zagrożą istnieniu związków?

25.04.2022

Nie wiadomo, ile ma „zrobić” sprzątaczka przez 8 godzin, ale wysiłek nie może przekroczyć 5 tys. kilodżuli

Prawo pracy BHP

Prawo pracy nie określa szczegółowych warunków wykonywania konkretnych prac, np. dotyczących maksymalnej powierzchni do posprzątania przez pracownika w ramach 8-godzinnej normy czasu pracy. Jest jednak maksymalny, dopuszczalny wydatek energetyczny niezbędny do wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym - w czasie zmiany nie może przekraczać dla kobiet 5000 kilodżuli.

23.04.2022

Dodatek za przydział mobilizacyjny – promowanie pracowników czy ukryta podwyżka?

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Od 120 do 200 zł rocznie dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny – tyle dostaną pracownicy resortu obrony narodowej. Bez ogłoszonej mobilizacji i czasu wojny. Najwięcej zyskają wyżsi rangą urzędnicy i kierownicy. Według MON, to promowanie pracowników, na których został nałożony obowiązek obrony Ojczyzny. Wątpliwości budzi brak takiego dodatku dla innych pracowników z przydziałami.

22.04.2022

MKiŚ: Ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 roku - przekazał Robert Chciuk, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że kończą się analizy w sprawie ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.

21.04.2022

MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Na mocy specustawy pracę w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy. Połowa z tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace – poinformowało w czwartek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obywatele Ukrainy często są zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy usług i sprzedawcy. Najwięcej uchodźców pracuje jednak w magazynach, gastronomii i hotelarstwie.

21.04.2022
1    333  334  335  336  337  338  339  340  341    796