Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Korytarz życia sprawdza się na autostradzie, w mieście niekoniecznie

Prawo karne Administracja publiczna

Korytarz życia dla służb ratowniczych sprawdza się głownie na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu. Gorzej jest na innych drogach. Na jednojezdniowych dwukierunkowych często nawet spowolnienia ruch. Problemem dla kierowców jest przejazd dwóch uprzywilejowanych pojazdów. Inną kwestią jest to, że część ambulansów jadących na „bombach” nie powinna używać sygnałów.

17.07.2021

Rząd tworzy krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe

Transport

Rejestr ma pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na polskiej kolei. Będą do niego trafiły dane o maszynistach, prowadzących pojazdy kolejowe i kandydatach na maszynistów. Przewoźnik kolejowy i zarządca infrastruktury kolejowej zanim zatrudni maszynistę będzie mógł sprawdzić jakie ma opinie, doświadczenie i czy nie cofnięto mu świadectwa maszynisty.

16.07.2021

Tylko przy nowej inwestycji telekomunikacyjnej można obniżyć opłatę za zajęcia pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele telekomunikacyjne co do zasady dotyczy tylko nowo realizowanych inwestycji. Tak wynika z informacji przedstawionej przez rząd stronie samorządowej na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST. Jednocześnie rząd zapowiada zmianę przepisów, która ma wykluczyć wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.

15.07.2021

Centra Usług Społecznych - instytucja do poprawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Po kilkunastu miesiącach obowiązywania przepisów o Centrach Usług Społecznych rząd i prezydent przyznają, że wymagają one przebudowy. Idea interdyscyplinarnej instytucji zamknęła się w pomocy społecznej. Przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przyznają, że od początku mieli uwagi do projektu.

15.07.2021

Większość gmin chce wyższych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Aż 94 procent taryf, które trafiły do zaakceptowania przez Wody Polskie, dotyczyło podwyżki opłat za wodę i ścieki, średnio o 20 procent. Zdaniem państwowego regulatora, wiele gmin narzuca zbyt wysokie marże, źle kalkuluje wysokość inwestycji i zawyża koszty amoryzacji. Po uzgodnieniach skala proponowanych podwyżek została trochę obniżona.

14.07.2021
1    193  194  195  196  197  198  199  200  201    310