Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Ministerstwo Rozwoju uruchomi jedno e-konto przedsiębiorcy

Małe i średnie firmy

Od lipca 2021 roku zniknie portal CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zostanie połączony z portalem biznes.gov.pl. To na nim każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie miał swoje konto i dostęp do wszystkich informacji, np. przyznanych koncesji zezwoleń, kodów PKD. Od października zostanie też uruchomiana jedna wyszukiwarka firm,

17.02.2021

Gowin: Rozpoczynamy konsultacje z biznesem w sprawie podatku medialnego

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, zapowiedział we wtorek, że rozpoczyna konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie podatku medialnego. Zaznaczył jednocześnie, że jako szef Porozumienia oczekuje ze strony Ministerstwa Finansów albo wycofania się z tego projektu, albo jego głębokiej rewizji.

17.02.2021

Szykuje się wielka dziura w budżecie NFZ

Finansowanie zdrowia

Choć tzw. ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to realnie będą one maleć. Według wyliczeń Public Policy z 5,08 proc. w 2021 r. do 4,71 proc. dwa lata później. Zdaniem analityków stanie się tak, bo zmniejszą się wpływy do NFZ z tytułu składki zdrowotnej. Ten spadek może zrównoważyć dotacja z budżetu lub podwyższenie składki zdrowotnej.

16.02.2021

Farmacja Polska krytykuje bałagan w finansowaniu ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia

Od listopada obowiązuje ustawa o Funduszu Medycznym, ale wciąż nie została powołana rada, która ma pomagać w podziale środków z niego. To powoduje, że fundusze mogą by wykorzystane z naruszeniem ustaw - alarmuje Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Ponadto zwraca uwagę, że w ubiegłym roku pojawiło się kilka nowych źródeł finansowania ochrony zdrowia, co wprowadza bałagan.

15.02.2021

Pandemia odstrasza od własnego biznesu i wymusza restrukturyzacje

Prawo gospodarcze

W 2020 r. w Polsce założono o 12,4 proc. mniej nowych firm niż rok wcześniej, czyli o 44 tysiące. Tak wynika z najnowszych danych GUS. Eksperci wskazują, że to efekt pandemii. Polacy boją się zwłaszcza inwestować w działalność gastronomiczną i związaną ze świadczeniem usług noclegowych. Nie wzrasta jednak liczba upadłości, choć przybywa firm korzystających z uproszczonej restrukturyzacji.

15.02.2021
1    141  142  143  144  145  146  147  148  149    534