Katarzyna Kubicka-Żach

Katarzyna Kubicka-Żach

Kontakt: Katarzyna.Kubicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Pracownicy nierówni, czyli czym się różni kultura od drogi

Samorząd terytorialny

Pensja rzędu 1700 - 2000 zł netto to standard w samorządowych instytucjach kultury. Do tego trudniej o awans, niższa niż u innych pracowników samorządowych odprawa emerytalna i brak nagrody za 45 lat pracy. Pracownicy kultury powiązani są z samorządem, ale ich status jest inny. Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie.

25.03.2019

Potrzebny koroner, a stare przepisy wciąż żywe

Samorząd terytorialny

Nie jest jasne, kto ma wystawić kartę zgonu, jeśli ktoś umrze np. w domu. Dodatkowo, wątpliwe jest, kto za to płaci. Rodzinom zmarłych próbują pomóc niektóre samorządy, podpisując umowy z lekarzami. A przepisy dotyczące stwierdzania zgonu mają blisko 60 lat. Resort zdrowia szykuje nowe regulacje, które przewidują wprowadzenie instytucji koronera.

23.03.2019

Niskie diety nie zachęcają sołtysów, w miastach małe zainteresowanie radami osiedli

Samorząd terytorialny

Niskie diety sołtysów i członków rad osiedli zniechęcają do działań, małe kompetencje jednostek pomocniczych w miastach frustrują działaczy. Zazdrośni radni i nieświadomi burmistrzowie nie powołują organów pomocniczych. Niska jest frekwencja - na wsi wyższa, bo sołtysa znają wszyscy, ale miejska alienacja nie służy wyborom do rad osiedli.

23.03.2019

Przekształcenie użytkowania wieczystego – spytaj urząd lub zapłać przed 31 marca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za użytkowanie wieczyste płaciło się do 31 marca. Od tego roku już go nie ma, ale trzeba zapłacić za przekształcenie. Jeśli urząd nie przysłał jeszcze zaświadczenia, wyjścia są dwa: uiścić opłatę jak dotąd, albo zapytać urzędnika. Termin pierwszej opłaty przekształceniowej przesunięto o rok, więc czas jest. Jeśli boimy się odsetek, można zapłacić od razu, bo pieniądze nie przepadną.

22.03.2019

Raport o stanie samorządu ma być obszerny, ale… czytelny dla mieszkańców

Samorząd terytorialny

Samorządy pracują nad przygotowaniem raportu o stanie gminy. Sekretarze przewidują, że najwięcej miejsca zajmie w nim część finansowa i opis inwestycji. Realizacja nowego obowiązku wiąże się z dylematem, jak sporządzić raport szczegółowo i zarazem w formie przystępnej dla mieszkańców. Oni również, nie tylko radni, będą nad nim debatować.

22.03.2019
1    297  298  299  300  301  302  303  304  305    459