Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cichej są inne niż przy spółce cywilnej

Spółki Prawo gospodarcze

Skoro sąd rejonowy doszedł do wniosku, że strony nie łączyła umowa spółki cywilnej, to postępowanie o podział majątku należało orzekać w oparciu o inne przepisy, a także w innym sądzie. Stąd sąd odwoławczy przekazał sprawę do rozpoznania do właściwego sądu. I na takie rozstrzygnięcie nie przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego.

10.11.2019

WSA: Starosta nie jest w zwłoce, gdy strony wnoszą o przedłużenie terminów

Samorząd terytorialny

Skarżący nie mieli racji, twierdząc, że organ administracyjny działał w ich sprawie bezczynnie i przewlekle. Działania starosty były bowiem terminowe i zasadne, a postępowanie administracyjne toczyło się efektywnie. To z uwagi na wnioski stron sprawa nie mogła się wcześniej zakończyć – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

08.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn

Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.

01.11.2019

Rozwój sztucznej inteligencji sporo namiesza w świecie prawników

Prawnicy LegalTech

Prawnicy powinni mieć świadomość, że ich profesja w przyszłości podlegać będzie zmianom. Takie przesłanie płynie z wystąpień prelegentów biorących udział w konferencji naukowej na temat prawnej problematyki śmierci człowieka w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji, która odbyła się na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

24.10.2019
1    104  105  106  107  108  109  110  111  112    228