Dorian Lesner

Artykuły autora

WSA: Obowiązkowy dyżur apteki nie narusza wolności gospodarczej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja

Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że należy ją prowadzić zgodnie z prawem, także tym miejscowym. Nałożenie obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy nie narusza więc wolności gospodarczej. Nie można się z niego zwolnić poprzez szczególne warunki pracy.

28.09.2020

WSA: Data wejścia w życie aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prokurator zaskarżył przepis, który regulował wejście w życie uchwały rady gminy. Okazało się, że słusznie, ponieważ można było mieć wątpliwości czy weszła ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, czy dopiero od 1 stycznia 2016 r. WSA w Łodzi podkreślił, że data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości lub wprowadzać w błąd.

28.09.2020

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020

SA: Niedoszły kierownik zakładu leczniczego bez odszkodowania, bo utracił zaufanie

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Sąd administracyjny wyeliminował z obrotu prawnego rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność postępowania konkursowego na stanowisko kierownika zakładu leczniczego. Tym samym uznano ważność wyboru. Powołanie na to stanowisko nigdy nie nastąpiło, więc zwycięzca konkursu zażądał odszkodowania. Nic jednak nie dostanie, bo zdążył utracić zaufanie.

21.09.2020
1    87  88  89  90  91  92  93  94  95    281