Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus

W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

SN: W czasie epidemii nierealne zebranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta

Wybory Koronawirus

Ze względu na realne obawy zakażenia koronawirusem osób składających oraz zbierających podpisy poparcia pod kandydaturą ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - zebranie brakującej liczby podpisów było nierealne - ocenił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. I uznał skargę pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego

23.03.2020

Kwarantanna stosowana do tej pory najczęściej w więzieniach

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

W praktyce orzeczniczej kwarantannie zostają najczęściej poddani więźniowie osadzeni w jednej celi z podejrzeniem choroby zakaźnej oraz zwierzęta sprowadzone do schroniska. Sądy jednak oddalają roszczenia osadzonych żądających zadośćuczynienia od skarbu państwa za zarażenia chorobami zakaźnymi i naruszenie ich godności osobistej poprzez poddanie kwarantannie.

22.03.2020

Kara dyscyplinarna grozi lekarzowi za badanie pacjenta na odległość

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Na odpowiedzialność dyscyplinarną naraża się lekarz, który wyda diagnozę bez zbadania pacjenta. Kontakt z chorym jest niezbędny - nakazują zasady etyki zawodu lekarza i ustawa. Wydanie orzeczenia bez osobistego kontaktu jest możliwe w sytuacji zagrożenia życia - tak stanowi Kodeks Etyki Lekarskiej i wyroki sądowe, ale w dobie epidemii władze zalecają konsultacje telefoniczne.

21.03.2020
1    541  542  543  544  545  546  547  548  549    2004