MEN gotowe do dyskusji o ilości zadań domowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej z sympatią odniosło się do akcji Rzecznika Praw Obywatelskich #zadaNIEdomowe. Ale chce zasady dla prac domowych ustalać w ramach szkolnych debat. - Najlepsze rozwiązania powstają poprzez wspólne ustalanie zasad, przy poszanowaniu opinii i praw wszystkich osób, których będą one dotyczyć - podkreśla resort.

30.01.2020

RPO: Nie można zwalniać dzieci z zajęć antydyskryminacyjnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Edukacja antydyskryminacyjna jest w polskiej szkole obowiązkowa i jest elementem podstawy programowej. Dlatego kolportowane w Polsce wzory oświadczeń dla rodziców o wypisaniu dziecka z zajęć antydyskryminacyjnych nie mogą mieć skutku prawnego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

28.01.2020

MEN: Ekologia obecna w szkole; RPO: Konieczny specjalny program

Środowisko Szkoła i uczeń

Potrzebne jest kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec zagrożeń klimatycznych, ale zadania promujące tę edukację są w wystarczającym zakresie realizowane w formalnym i pozaformalnym systemie edukacji – twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Potrzebny jest specjalny program na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych - uważa RPO.

27.01.2020

Zajęcia sportowe dla dzieci finansowane z podatku cukrowego

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Finansowanie zdrowia

50 mln zł w 2020 roku i 100 mln zł trafi na organizację zajęć sportowych dla dzieci. Będą to pieniądze z tzw. podatku cukrowego, czyli pochodzące z podwyższonych opłat za słodzone napoje. Zmiany zapowiedział resort zdrowia, ale do gospodarowania tymi funduszami przygotowuje się ministerstwo edukacji.

21.01.2020

Lekcje o zdrowiu od nowego roku szkolnego

Pacjent Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od początku nowego roku szkolnego wprowadzimy lekcje o zdrowiu – zapowiedział w środę Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Dodał, że nie będą one odrębnym przedmiotem, jak chciało Ministerstwo Zdrowia, ale takie lekcje mają być elementem np. godziny wychowawczej.

15.01.2020

Pięć województw rozpoczyna ferie zimowe

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Piątek to ostatni dzień nauki przed dwutygodniowymi feriami zimowymi w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. W pozostałych regionach ferie rozpoczną się za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery.

10.01.2020

Szkoła nie musi ewidencjonować odpadów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do bazy danych o odpadach nie muszą rejestrować się firmy i instytucje wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnych. Szkoły na ogół mieszczą się w tej kategorii. Aby jednak uniknąć kłopotów, warto zadbać o odpowiednie umowy z dostawcami.

09.01.2020

Zaświadczenia dla uczniów szkół sportowych trochę inaczej, ale wciąż są wątpliwości

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania orzeczeń o stanie zdrowia uczniów, którzy chcą uczyć się w szkołach sportowych. Nadal takie zaświadczenia będą wystawiać lekarze rodzinni, jednak ich zdaniem przepisy wciąż nie są precyzyjne, a co najważniejsze, nie ma jasno określonych przeciwwskazań zdrowotnych, które powinni brać pod uwagę.

04.01.2020

„Projekt z ZUS” dla szkół podstawowych

Szkoła i uczeń Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Uczniowie szkół podstawowych w ciekawy i angażujący sposób mają szansę zapoznać się z ubezpieczeniami społecznymi. ZUS zaprasza szkoły podstawowe do współpracy przy „Projekcie z ZUS”. Na nauczycieli i uczniów czekają gotowe materiały dydaktyczne, ale też konkurs i nagrody.

02.01.2020

Zimowa przerwa świąteczna to nie czas wolny dla nauczycieli

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Prawo pracy Finanse

Trwająca w szkołach od 23 do 31 grudnia br. zimowa przerwa świąteczna to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.

28.12.2019

Prawo do prywatności - temat ważny dla uczniów i szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W Urzędzie Ochrony Danych Osobowych w większości pracują prawnicy i nie mają przygotowania lub doświadczenia pedagogicznego, które pomogłoby w tworzeniu treści edukacyjnych dla dzieci. Bez nauczycieli, którzy od 10 lat biorą udział w programie „Twoje dane – Twoja sprawa”, skuteczne przekazywanie wiedzy o prawie do prywatności byłoby więc niemożliwe.

19.12.2019

Można wystąpić do sądu, gdy rodzic odmawia zdiagnozowania dziecka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Nauczyciele alarmują, że nawet 30 proc. dzieci w każdej klasie ma jakieś problemy: emocjonalne, wychowawcze, rozwojowe, które wymagają wsparcia przez pedagoga lub psychologa. Tymczasem, jeżeli rodzice nie współpracują i nie chcą iść z dzieckiem do poradni, szkoła nie może ich do tego zmusić. O decyzję w tej sprawie można wystąpić do sądu.

16.12.2019

Poradnik pomoże przygotować szkolny budżet partycypacyjny

Szkoła i uczeń

Uczniowie mogą mieć większy wpływ na to, jak wygląda i zmienia się ich szkoła, decydować o wystroju korytarzy, wyposażeniu klas czy kalendarzu imprez szkolnych. Do tego służy szkolny budżet partycypacyjny. Fundacje Stocznia i Pole Dialogu we współpracy z Warszawą przygotowały poradnik, który pokazuje, jak mądrze zaplanować szkolny budżet wykorzystując dobre praktyki sprawdzone w warszawskich placówkach.

02.12.2019

Warszawa: Od 2020 roku żłobki tylko dla szczepionych dzieci

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.

02.12.2019

Młodzi informatycy zmierzyli się w konkursie o cyberbezpieczeństwie

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości

30.11.2019

Uczniowie i nauczyciele bez wsparcia psychologicznego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

System pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach mocno szwankuje. Brakuje specjalistów i pieniędzy – na orzeczenie trzeba czekać miesiącami. A same placówki oświatowe swoich psychologów traktują po macoszemu. To paradoks, bo właśnie one wraz z poradniami mają stać na pierwszej linii w walce z wzrastającą liczbą przypadków depresji u dzieci.

30.11.2019

Samobójstwo ucznia: Szkoła musi pomóc dzieciom i nauczycielom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Zawiadomienie poradni psychologiczno-pedagogicznej to pierwszy krok, który powinna zrobić szkoła, gdy dowie się, że jej uczeń popełnił samobójstwo. Należy zadbać o to, by inne dzieci mogły skorzystać z pomocy, ale nie wolno zmuszać ich do udziału w pogrzebie lub wspólnym przeżywaniu żałoby.

26.11.2019

mLegitymacja coraz popularniejsza wśród uczniów

Szkoła i uczeń

Do projektu przystąpiło już w sumie 3 tysiące szkół, a kolejne się zgłaszają - informuje resort cyfryzacji. mLegitymacja to legitymację szkolna w telefonie o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych i jest podstawą do zniżek.

22.11.2019

Sławomir Broniarz ponownie szefem ZNP

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dotychczasowy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w czwartek został ponownie wybrany na przewodniczącego tej organizacji. Będzie to jego szósta kadencja i potrwa do 2024 roku.

21.11.2019

PE krytykuje Polskę za projekt ustawy o edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń

Parlament Europejski  przyjął w czwartek w Brukseli rezolucję krytykującą Polskę za projekt ustawy o edukacji seksualnej. Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii". MEN odpowiada, że treści z zakresu seksualności są przekazywane uczniom w ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, dlatego trudno mówić o zakazie edukacji seksualnej w szkołach.

14.11.2019
Prawo.pl