Senat za sądowym ustaleniem ojcostwa lub macierzyństwa po śmierci dziecka

Prawnicy Prawo rodzinne

Ustawa wprowadza zmiany, które zapewniają możliwość ukończenia procesów o zaprzeczenie ojcostwa, o zaprzeczenie macierzyństwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka wszczętych za życia dziecka. Umożliwia też ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa na drodze sądowej po śmierci dziecka.

28.05.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

Dziecko dziedziczyło długi po ojcu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną RPO

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach, jeśli w chwili tzw. otwarcia spadku - czyli śmierci spadkodawcy - orzeczenie o adopcji było już prawomocne. Przez błąd jednego sądu drugi orzekł, że dziecko dziedziczy także długi. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

23.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

Senat rozpatrzy ustawę Rodzina 500 plus

Prawo rodzinne

Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

08.05.2019

ZUS sprawdza, czy prawniczki zasłużyły na zasiłek macierzyński

Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmożył kontrole matek prowadzących działalność gospodarczą, w tym matek-prawniczek. Nie podoba mu się, że ich firmy generują za małe przychody, podczas gdy właścicielki pobierają zasiłki macierzyńskie. Przedsiębiorcze mamy są tym oburzone, ale ZUS wskazuje na konieczność obrony interesu płatników.

06.05.2019

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich

04.05.2019

Sprzedam dziecko w dobre ręce - w Polsce kwitnie szara strefa adopcji

Prawo rodzinne

Od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych - tyle bezdzietne pary są gotowe zaoferować za niemowlę. Nie brakuje ofert, ani chętnych. Resort sprawiedliwości chce ukrócić ten proceder karami, jednak eksperci wątpią, czy to wystarczy. Dla organów ścigania najtrudniejsze są względy etyczne - z jednej strony dziecko, choć nielegalnie, trafia do rodziny, która może zapewnić mu lepszy byt. Z drugiej - jego prawa są zagrożone.

30.04.2019

SN: Błędne zatarcia skazania uchylających się od płacenia alimentów

Prawo karne Prawo rodzinne

Zatarcie skazania nie następuje, gdy czyn nadal podlega karze - orzekł Sąd Najwyższy uchylając serię nietrafnych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie uchylania się od niepłacenia alimentów. Po zmianie kodeksu karnego w maju 2017 r. wyroki zapadłe w tych sprawach nadal są przestępstwami.

24.04.2019

Rząd zaakceptował rozszerzenie programu "500 plus"

Prawo rodzinne Finanse

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko – prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

16.04.2019

RPO: 500 plus nie dla wnuka nieformalnie wychowywanego przez dziadków

Prawo rodzinne

Jeśli rodzice dziecka nie ubiegają się o zasiłek rodzinny, świadczenie wychowawcze czy świadczenie "Dobry start”, prawo do takiego wsparcia nie przysługuje dziadkom nieformalnie opiekującym się wnukiem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje zmian przepisów ale zastrzega, że rozwiązaniem może być ustanowienie opiekuna prawnego małoletniego.

15.04.2019

Prokurator skarży rejestrację dziecka dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Krakowski urząd odmówił wpisania do ksiąg stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii i zgodnie z brytyjskim aktem urodzenia rodzicami tego dziecka są dwie Polki. Po wyroku NSA urząd dokonał wpisu, ale prokurator wniósł skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

14.04.2019

Szwecja ściga Rosjanina, którego Polska chce uznać za uchodźcę

Prawo karne Prawo rodzinne

Szwedzki sąd wydał nakaz aresztowania Rosjanina Denisa Lisowa, który swoje trzy córki wywiózł ze Szwecji do Polski. Rosjanin przebywa obecnie w Polsce, pod opieką m.in. rzecznika praw dziecka, który zabiega o nadanie mu statusu uchodźcy. Do Polski wkrótce zapewne trafi Europejski Nakaz Aresztowania.

14.04.2019

SA: Wyrok rozwodowy trzeba uchylić, bo pozwana zmieniła zdanie

Prawo rodzinne

Orzeczenie o winie za rozkład pożycia musi znaleźć się w wyroku rozwodowym, chyba że małżonkowie zgodzą się by ten element pominąć. Każde z nich może jednak cofnąć swoją zgodę, i to również na etapie postępowania odwoławczego. Sąd związany jest wówczas takim oświadczeniem, choćby od czasu wydania wyroku rozwodowego, nie zmieniły się okoliczności sprawy - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

13.04.2019

MS chce surowszych kar za nielegalne adopcje

Prawo karne Prawo rodzinne

Do pięciu lat więzienia ma grozić za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.

11.04.2019