MRPiPS: Wniosek o 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów

Prawo rodzinne

Nie ma obowiązku dołączania do wniosku o 500 plus orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka – przypomina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski takie od początku lipca można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

18.08.2019

WSA: Rozdzielność majątkowa nie dotyczy odpowiedzialności za koszty sądowe

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Jeśli skarżąca chce uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, to musi przedkładać także dokumentację odnoszącą się do stanu majątkowego jej męża. Nawet gdy mają oni rozdzielność majątkową. Taki jest sens postanowienia referendarza sądowego WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.08.2019

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.

16.08.2019

Uzależniony rodzic może pożegnać się z władzą rodzicielską

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.

15.08.2019

Fundacja Helsińska: Komisja do spraw pedofilii niewiele zrobi, ale szkodzić może

Prawo karne Prawo rodzinne

Naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości, obchodzenie zasady domniemania niewinności, niesprecyzowany cel oraz problematyczny zakres działania - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne wady projektu ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności

14.08.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą obywatelstwa dzieci pary homoseksualnej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.

06.08.2019

SN zdecyduje, czy osoba transseksualna może uznać dziecko z in vitro

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy prokurator może udaremnić uznanie ojcostwa przez osobę transseksualną wobec dziecka pochodzącego ze sztucznego zapłodnienia od anonimowego dawcy nasienia. Sąd pierwszej instancji ustalił bezskuteczność uznania ojcostwa, ale odwołał się od tego wyroku transseksualny mężczyzna.

02.08.2019

SN: Dziecko poczęte ma pierwszeństwo w dziedziczeniu przed innymi członkami rodziny

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Treść poświadczenia dziedziczenia może być zmieniona na rzecz urodzonego dziecka spadkodawcy - stwierdza uchwała Izby cywilnej Sądu Najwyższego. Dlatego że nie można dopuścić do sytuacji, gdy rozporządzenie dokonane przez innych spadkobierców było skuteczne i pozbawiałoby spadku dziecko nie urodzone - dodał sąd.

30.07.2019

Prezes UODO: Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - konieczna

Prawnicy Prawo rodzinne RODO

W jednym z przepisów w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pojawia się określenie dostęp do „innych dokumentów”, co komplikuje urzędom miast i gmin zapewnienie wgląd w dokumentację potrzebną do założenia „Niebieskiej Karty”, do której mają dostęp zarówno ofiary przemocy w rodzinie, jak i jej sprawcy - zauważył Jan Nowak, prezes UODO.

27.07.2019

Polska nie wyda Rosjanina ściganego przez Szwecję za porwanie swoich dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.

10.07.2019

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

"500 plus" - są pierwsze wypłaty

Prawo rodzinne Rynek

Gmina Kowary wypłaciła pierwsze pieniądze w ramach programu "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie - poinformowała szefowa resortu rodziny i pracy Bożena Borys-Szopa. W całym kraju złożono już ponad 100 tys. wniosków.

01.07.2019

Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start"

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Od 1 lipca można składać elektronicznie wnioski o 500 plus. Prawo do tego świadczenie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w maju - będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego. Szacuje się, że na program trzeba będzie przeznaczyć w 2019 r. ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł, a skorzysta z tego 6,8 mln dzieci.

29.06.2019

Urodzona w więzieniu na Zamku Lubelskim ma otrzymać milion złotych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tyle zapłaci Skarb Państwa, tytułem zadośćuczynienia, Magdalenie Zarzyckiej-Redwan, która urodziła się i wychowywała przez dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim – stwierdził Sąd Okręgowy w Lublinie. To pierwszy wyrok w Polsce, dotyczący roszczeń dzieci „Żołnierzy Wyklętych”.

26.06.2019

Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Jest szwedzki nakaz aresztowania Rosjanina, który schronił się z dziećmi w Polsce

Prawo karne Prawo rodzinne

Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Rosjanina Denisa Lisowa, który trzy swoje córki porwał z rodziny zastępczej w Szwecji i wyjechał z nimi do Polski. W Polsce pomoc i ochronę zadeklarował mu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obroną Rosjanina zajęli się prawnicy ze stowarzyszenia Ordo Iuris.

22.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019