PGE, Energa, Lotos – prezesi tych spółek mogą słono zapłacić za korupcję

Prawo karne Spółki Compliance

Ekspresowa reforma kodeksu karnego podzieli duże spółki Skarbu Państwa na bezpieczniejsze i te bardziej ryzykowne. Prezesi, dyrektorzy czy księgowi tych, w których Skarb Państwa ma więcej, niż połowę udziałów, będą traktowani jak osoby pełniące funkcje publiczne. Za przyjęcie łapówki będą mogli trafić do więzienia nawet na 20 lat.

18.06.2019

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

Centralna lista ułatwiłaby pracę biegłym i sądom

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace "analityczno-koncepcyjne" nad kwestiami związanymi z pracą biegłych sądowych. Dopiero po zakończeniu prac projekt ma zostać przedstawiony – wynika z zapowiedzi resortu. Tymczasem biegli zgłaszają postulat, aby wprowadzić ogólnopolską listę biegłych, co pozwoliłoby na usprawnienie systemu.

17.06.2019

Europejski Nakaz Aresztowania sprawdza się w praktyce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) został wprowadzony do europejskiego porządku prawnego w celu uproszczenia i przyśpieszenia procedury związanej z wydawaniem przez państwa członkowskie Unii Europejskiej osób ściganych za przestępstwa. Polska jest jednym z państw najczęściej korzystających z tej instytucji.

17.06.2019

RPO do prezydenta: Nie podpisuj zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wysłałem list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego - poinformował w niedzielę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

16.06.2019

MS pozwie prawników z UJ za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne

Według prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego zmiana wprowadzona do kodeksu karnego złagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję. Resort sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda i zapowiada pozew do sądu przeciwko prawnikom z Krakowa.

15.06.2019

Przesłuchanie? Najpierw obrońca z urzędu!

Prawo karne Prawnicy

Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

15.06.2019

Organizacje międzynarodowe krytykują wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie w znowelizowanym właśnie kodeksie karnym możliwości orzeczenia kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest sprzeczne ze standardami praw człowieka oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka oraz Podstawowych Wolności - uważają organizacje zajmujące się w różnych państwach obroną praw człowieka.

14.06.2019

Sejm przyjął poprawki Senatu - zmiany w prawie karnym mogą wejść w życie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął w czwartek wieczorem 41 spośród 42 poprawek Senatu do zmian w kodeksie karnym. Obszerna nowelizacja obejmuje 105 z 363 artykułów tej ustawy. Zaostrza m.in. kary za przestępstwa dotyczące pedofilii, ale przewiduje też surowsze sankcje za wiele innych czynów, ograniczenie możliwości zawieszania kar oraz wprowadza bezwzględne dożywocie.

13.06.2019

Były szef KPRM skazany za zaniedbania przy organizacji lotu do Smoleńska

Prawo karne

Na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazany został w czwartek były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, którego Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wyrok nie jest prawomocny.

13.06.2019

Opinia do Strasburga: Podporządkowana władzy prokuratura nie broni praw obywatelskich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sprawna i niezależna prokuratura jest jednym z fundamentów systemu ochrony praw człowieka. Prokuratura upolityczniona nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań obiektywnie, zwłaszcza gdy odpowiedzialność za naruszenia praw będą ponosić politycy z rządzącego ugrupowania oraz przy politycznie motywowanych postępowaniach karnych - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

12.06.2019

SN: Prokurator generalny nie może podważać kary uzgodnionej z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony prokurator długo nie doręczał zawiadomień o umorzeniu śledztwa i nie informował o tym poszkodowanego, czym przyczynił się do ograniczenia jego praw procesowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale oddalił kasację prokuratora generalnego, gdyż kara dla prokuratora była wcześniej uzgodniona z rzecznikiem dyscyplinarnym.

12.06.2019

TK: Niekonstytucyjny obowiązek łączenia kar ograniczenia i pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

11.06.2019

Prof. Rogalski: Podsłuchy czasem potrzebne, ale prawa obywatelskie też muszą być chronione

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja RODO

W procesie tworzenia regulacji dotyczących stosowania podsłuchu ścierają się dwie wartości: prawa obywatelskie oraz potrzeby państwa w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości, poprzez posiadanie skutecznych narzędzi do walki nią. Kwestią kluczową jest znalezienie balansu pomiędzy tymi wartościami

10.06.2019

SN: Sędzia nie będzie przeniesiony do innej apelacji za "kopiuj - wklej"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację ministra sprawiedliwości w sprawie sędziego, który kopiował wyroki, popełniając błędy. SN uznał, że surowsza kara - przeniesienia do innej apelacji jest bezcelowa, gdyż obwiniony już wyciągnął wnioski ze swego postępowania.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna

Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h

07.06.2019

SN: Adwokat wydalony z zawodu. Zatarcie skazania nie miało znaczenia

Prawo karne

Obwiniony adwokat zapracował swoim postępowaniem na karę usunięcia z samorządu adwokackiego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Mimo zatarcia skazania, sąd dyscyplinarny mógł odnieść się do historii jego przewinień, gdyż ocenia postawę etyczną, a nie przestępstwo - dodał.

07.06.2019

Dokumenty z sądu zamiast w niszczarce wylądowały w śmietniku

Prawo karne RODO

Urzędniczka Sądu Rejonowego we Włodawie wyrzucała dokumenty do kosza na śmieci, zamiast do niszczarki. Prokuratura oskarżyła ją o niedopełnienie obowiązków służbowych związanych z ochroną danych osobowych. Śmieci trafiły trafiły natomiast do przydrożnego rowu, za co odpowie firma zajmująca się ich odbiorem.

06.06.2019

Dowód z chmury trudny do zdobycia - konieczne zmiany w prawie

Prawo karne Prokuratura Policja

Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych

06.06.2019