Izba Dyscyplinarna SN nie uwzględnia wyroku Izby Pracy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Mimo, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego stwierdziła 5 grudnia br., że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, to posiedzenia trwały bez przeszkód. Izba ta rozpatrywała istotne dla wymiaru sprawiedliwości kwestie: uchylenie immunitetu prokuratorów.

05.12.2019

Formularze uzasadnień już obowiązują - wątpliwości wiele

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tabelka ma być lekiem na sążniste uzasadnienia wyroków. Jednak zmianie towarzyszą duże obawy ze strony sędziów - formularze mogą być niezrozumiałe dla stron, ale też sami sędziowie nie wiedzą, jak je wypełniać. Wątpliwości zdaje się mieć także sam resort sprawiedliwości, bo pytał prawników, czy nie powinno być wyjątków od tej zasady. A ci mówią wprost: będzie trudniej skutecznie się odwołać.

05.12.2019

Państwa UE unowocześnią obieg dokumentów sądowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Modernizacja i dostosowanie do ułatwień dostępnych w XXI wieku systemu przeprowadzania dowodów oraz doręczania dokumentów sądowych - to cel porozumienia wypracowanego we wtorek przez unijnych ministrów sprawiedliwości. Zmiany mają spowodować, że wymiar sprawiedliwości będzie korzystał ze zdobyczy cyfryzacji.

03.12.2019

Prokuratura: Jest śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa NIK

Prawo karne Administracja publiczna

Wszczęte zostało śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Jak podkreślił, jest to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

03.12.2019

Prokurator Ziobro teraz powinien złożyć wniosek o ukaranie prezesa NIK

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.

01.12.2019

Kuszlewicz: Prawa zwierząt w Polsce wciąż lekceważone

Prawo karne Prawnicy

Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.

30.11.2019

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.

29.11.2019

SN: Prokurator Generalny może ingerować w każde postanowienie dyscyplinarne adwokatury

Prawo karne Prawnicy

W postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów kodeks postępowania karnego o wnoszeniu kasacji przez Prokuratora Generalnego od każdego prawomocnego orzeczenia ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów - stwierdziła Izba Dyscyplinarna SN w składzie 7 sędziów. Jest to przełamanie dotychczasowej, utrwalonej linii orzecznictwa.

27.11.2019

SN: Zawieszenie podwyższenia uposażenia za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Prawo karne Prokuratura

Obwiniony prokurator w stanie spoczynku za spowodowanie wypadku drogowego poniósł dwie kary; jedną w procesie karnym, drugą w procesie dyscyplinarnym. Są to sankcje surowe, zwłaszcza, że prokurator skończył 80 lat - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, pozostawiając karę zawieszenia waloryzacji uposażenia na rok.

27.11.2019

Skarbówka nie powie, czy byłego ministra traktuje jak zwykłego podatnika

Prawo karne Ordynacja PIT

Czynności sprawdzające, a potem wszczęta kontrola podatkowa, albo od razu postępowanie podatkowe - to tryby, które zostałyby zastosowane wobec każdego obywatela, który znalazłby się w podobnej sytuacji, co Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK. Zwykły Kowalski nie uniknąłby też postępowania karnego skarbowego, grzywny czy pozbawienia wolności.

25.11.2019

Bójkę uczniów poza terenem szkoły też trzeba spacyfikować

Prawo karne Zarządzanie oświatą

Ustawka zorganizowana przez uczniów i po lekcjach nie jest sprawą szkoły, jeżeli odbywa się poza jej terenem? To nieprawda, ani instytucja, ani nauczyciele nie mogą ignorować takich zdarzeń. I dotyczy to także internetu. O tym, że uczniowie łamią prawo, szkoła musi powiadomić odpowiednie organy - w drugą stronę natomiast to tak nie działa.

23.11.2019

Dawidziuk: Zasady izolacji w Gostyninie wymagają pilnej zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W obecnych przepisach dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest bardzo dużo luk prawnych, dlatego niezbędne jest ich znowelizowanie. Nieuregulowane są m.in. prawa i obowiązki pacjentów, wykonywanie przez nich pracy, czy korzystanie z przepustek. Są izolowani od społeczeństwa, bez żadnych perspektyw na przyszłość - mówi dr Ewa Dawidziuk

23.11.2019

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.

22.11.2019

NIK: Połowa ukaranych nie płaci mandatów

Prawo karne Policja

Najwyższa Izba Kontroli proponuje, żeby uzależnić usunięcie punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców od uprzedniego uiszczenia grzywny. Mogłoby to skutecznie motywować kierowców do płacenia mandatów. Od lat nic się w tym zakresie nie zmienia - tylko połowa ukaranych płaci dobrowolnie mandaty.

20.11.2019

Za nielegalną adopcję grozi nawet pięć lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.

20.11.2019

Izba Dyscyplinarna SN orzeka bez zakłóceń sprawy sędziów

Prawo karne

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pracowała bez przeszkód w dniu, gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że są wątpliwości czy jest bezstronnym i prawidłowo powołanym sądem. Prezes Izby Dyscyplinarnej zapewnił, że Izba ta będzie w dalszym ciągu wykonywać zadania, powierzone jej przez konstytucyjne organy RP

19.11.2019

MS proponuje sądom niepełne i niezrozumiałe pouczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Napisane hermetycznym językiem, niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego, niespełniające wymogów prawa europejskiego - tak Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia ministerialne projekty wzorów pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego oraz świadka w sprawach karnych.

18.11.2019

MS: Mediacja także w warunkach izolacji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce coraz szerzej stosować alternatywne wobec procesu sądowego metody rozwiązywania sporów, w tym mediacje. Także w zakładach karnych i aresztach śledczych. O praktycznych aspektach realizacji tego celu dyskutowano w poniedziałek 18 listopada 2019 r. podczas konferencji w Areszcie Śledczym w Lublinie.

18.11.2019

Maria Keller-Hamela: Przesłuchanie dziecka wymaga wiedzy i sędziego i biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na Zachodzie osoby przesłuchujące dzieci, przechodzą szkolenia i superwizje. Duży nacisk kładzie się na miejsca tych czynności - by było to dla dziecka możliwie komfortowe i bezpieczne. Polskie realia nadal od tego odbiegają - mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

16.11.2019