Różne mogą być podstawy odpowiedzialności za złamanie tajemnicy pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO

Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.

14.06.2021

Przepis na ciastka z konopi? Prokurator zdecyduje o usunięciu z sieci

Prawo karne Prawnicy Policja

22 czerwca wejdą w życie zmiany w kodeksie postępowania karnego rozszerzające na podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawców usług cyfrowych obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Co więcej, jeśli będzie się z tym wiązało przestępstwo - np. sprzedaż lub produkcja substancji psychotropowych - organy będą mogły nakazać usunięcie tych treści.

14.06.2021

Od środków wychowawczych po więzienie - system wadliwy, więc psuje dzieci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Coraz mniej nieletnich jest umieszczanych w poprawczakach, ale wzrastają problemy z nastolatkami, które przebywają w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Resort sprawiedliwości wraca więc do pomysłu utworzenia czegoś pomiędzy - placówek dla szczególnie trudnej młodzieży. W ocenie ekspertów punktowe zmiany niewiele dadzą, a brak kompleksowej reformy to wychowywanie kolejnego pokolenia więźniów.

14.06.2021

MS chwali się rozbudową dozoru elektronicznego, prawnicy apelują o częstsze stosowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną ze zmian w przepisach, którą wprowadzono tarczami antykryzysowymi, jest rozszerzenie stosowania dozoru elektronicznego także na skazanych na kary do 1,5 roku więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie o zwiększeniu maksymalnej pojemności systemu do 8 tys. miejsc na dobę. W ocenie prawników kierunek jest dobry, ale sugerują jego dalsze zmiany

12.06.2021

Sędzia Morawiec: Wracam do pracy, zarzuty prokuratora były wyssane z palca

Prawo karne Prawnicy

Prokurator postawił mi zarzuty bez pokrycia, ale nie podano motywów uchwały Izby Dyscyplinarnej, które odmówiła uchylenia immunitetu. Teza, iż sędziowie Izby myślą już co będzie po wyroku TSUE i będą chcieli "rozpłynąć się" w innych izbach Sądu Najwyższego jest prawdopodobna. Zwłaszcza, że Mariusz Łodko, który orzekał w tej sprawie został przeniesiony do Izby Cywilnej

10.06.2021

SN: Upomnienie dla prokurator, która przez zaniechanie nie doprowadziła lekarza przed sąd

Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne

Zaniechanie przez prokuratora niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutu i przesłuchania podejrzanego lekarza, było rażącym i oczywistym naruszenie przepisów prawa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, karząc obwinioną upomnieniem. Zwłaszcza, że uniemożliwiło to osądzenie i skazanie sprawcy uszkodzenia ciała dziecka.

10.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat stale zaniedbujący klientów - skreślony z listy

Prawo karne Prawnicy

Mimo skreślenia z listy adwokatów, Izba Dyscyplinarna nie umorzyła postępowania o ukaranie, gdyż w chwili popełnienia czynów obwiniony był adwokatem. - Orzeczenie dyscyplinarne ma dyfamacyjny charakter i może być wskazówką dla członków innych korporacji prawniczych, do których adwokat mógłby wstąpić - orzekł Sąd Najwyższy.

09.06.2021

Zniesławienie - coraz więcej skazań i apele o usunięcie z kodeksu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zniesławienie polega na pomówieniu innej osoby lub grupy osób, ale też jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania. W zależności od sposobu rozpowszechniania takich informacji grozi za to nawet rok więzienia. I - co istotne - z roku na rok wzrasta liczba skazań.

09.06.2021

Strasburg: Państwo ma obowiązek ścigać homofobię

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Brak prewencji i ścigania ze strony policji w związku z homofobiczną mową nienawiści w czasie zgromadzenia osób LGBT stanowiło naruszenie Konwencji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale także w Polsce jest problem skutecznego ścigania i zapobiegania homofobicznej mowie nienawiści. Nie ma nawet przepisu, na podstawie którego odpowiednie postępowanie można przeprowadzić.

08.06.2021

TK zajmie się przepisem o dożywotnim zakazie prowadzenia aut

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujący przepis kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne dożywotnie odbieranie prawa jazdy przez sąd np. w sytuacji powtórnego skazania sprawcy za jazdę pod wpływem alkoholu. Sąd w takiej sytuacji nie ma swobody wymierzenia środka karnego. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy taka regulacja, uniemożliwiająca indywidualizację sankcji karnej, jest zgodna z Konstytucją.

08.06.2021

Rozmowy kontrolowane kuszą służby, a obywatel nadal bez wystarczającej ochrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pewien lutnik był sprawdzany przez służby tylko dlatego, że naprawiał gitarę osoby, którą te mocno interesowały się w związku z prowadzoną sprawą. Choć brzmi to jak filmowa fikcja, to przykład z polskiego podwórka. Fundacja Panoptykon wystąpiła właśnie z petycją do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązku informowania obywateli, że byli w ten sposób kontrolowani.

08.06.2021

Rząd zapowiada legalizację legalnych zgromadzeń spontanicznych

Prawo karne Administracja publiczna

Pod koniec czerwca prawdopodobne jest zniesienie zakazu zgromadzeń spontanicznych - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny przypomina, że rozporządzenia Rady Ministrów regulujące tę materię są wydawane bez podstawy prawnej.

07.06.2021

Nocna prohibicja w gminie nie działa, gdy u sąsiada sklepy czynne

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument

Zaledwie 8 procent samorządów gminnych uchwaliło do tej pory przepisy ograniczające nocną sprzedaż alkoholu - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wiele samorządów wycofało się z tych uchwał uznając zakaz za iluzoryczny. Nocna prohibicja ma sens tylko w sytuacji wspólnej polityki przeciwalkoholowej ościennych gmin.

05.06.2021

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność - bez Polski

Prawo karne Finanse publiczne Prawo europejskie

Prokuratura Europejska, która ma ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii, rozpoczęła działalność we wtorek 1 czerwca. - Europejscy prokuratorzy, pod silnym przewodnictwem Laury Kovesi, będą zwalczać przestępców i pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane z powodu korupcji lub oszustw - skomentowała wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

01.06.2021

SN: Słuszna odmowa wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy

01.06.2021

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.

31.05.2021

Zabójstwo kobiety - minister lobbuje za zaostrzeniem kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.

31.05.2021

Robot jako sprawca i ofiara w sprawach karnych

Prawo karne Prawo AI

Kodeks karny chroni nasze relacje z rzeczami, a w związku z tym i relacje ludzi z robotami mogą być uregulowane przepisami. Sztuczna inteligencja już obecnie jest szeroko wykorzystywana w wymiarze sprawiedliwości; algorytm ustala składy sędziowskie, ocenia ryzyko ucieczki więźniów oraz przewiduje i zapobiega przestępstwom. Jednak człowiek musi mieć nad nim stałą kontrolę,

29.05.2021

Prof. Trzciński: Poszukiwacze nie wiedzą, że nie mogą być właścicielami dziedzictwa narodowego

Prawo karne Samorząd terytorialny

Badania archeologiczne czy poszukiwania zabytków to nie jest grzybobranie, ani łowienie ryb. Jeśli hobbistom zależy na dziedzictwie narodowym, to należy robić to legalnie. Okradane są nawet mogiły wojenne. Polegli mają przy sobie broń i ta broń również trafia na czarny rynek kolekcjonerski. I tu się pojawiają kolejne przestępstwa - nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz znieważenie zwłok

29.05.2021

Dentysta nie może wykonywać zabiegów estetycznych poniżej twarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Sąd Najwyższy podzielił pogląd sądów lekarskich, że powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, ryzykowny ponieważ prowadzi do penetracji wnętrza ciała przez otwory inne, niż naturalne i wprowadza produkt leczniczy. Jednak nie ma kompleksowych przepisów regulujących takie działania, a ponieważ jest to zadanie dla ustawodawcy, Sąd Najwyższy tej luki nie wypełni.

29.05.2021