SN: Rząd bezprawnie wprowadził zakaz zgromadzeń

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zakaz zgromadzeń publicznych rząd wprowadził bez należytej podstawy prawnej - w drodze rozporządzenia zamiast ustawy oraz wbrew art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji - orzekł tak Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację RPO na korzyść dwóch mężczyzn ukaranych grzywnami m.in. za udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach. SN ich uniewinnił od zarzucanego czynu.

05.07.2021

Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Prawo karne Prokuratura Finanse

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

05.07.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Prezes Iwulski odpowie w sądzie karnym za zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski odpowie przed sądem za zbrodnię komunistyczną. Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet w piątek 2 lipca. W uzasadnieniu podano, że skazywanie i orzekanie w wojskowym sądzie w czasie stanu wojennego jest okolicznością obciążającą. Od tej uchwały przysługuje zażalenie, ale jest wykonana natychmiast.

02.07.2021

Sąd: Obiecanych tabletek wczesnoporonnych nie dostarczył, więc ukarany za oszustwo

Prawo karne Opieka zdrowotna

Skazany oszukał kobietę, której miał pomóc w usunięciu ciąży. Nie pomógł i sobie zaszkodził, gdyż został uznany winnym wykorzystania desperacji poszkodowanej, która chciała zakupić tabletki poronne by dokonać nielegalnej aborcji. Sąd skazał go na przymusowe prace społeczne. Natomiast nie zasądził naprawienia szkody, gdyż rozporządzenie mieniem przez kobietę nie było godziwe.

02.07.2021

Prof. Strzembosz: Sędzia Iwulski po stanie wojennym miał dobrą opinię środowiska

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.

01.07.2021

Dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie nie w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wszelkie próby i zapowiedzi wprowadzenia rozwiązań takich jak bezwzględne dożywocie, uzasadniane przykładami przestępstw z życia wziętych – wciąż żywych w pamięci społecznej i przestrzeni medialnej – to przejaw populizmu penalnego. Polskie prawo karne oraz standardy międzynarodowe nie dopuszczają bowiem takiej możliwości - wskazuje Eliza Rutynowska

01.07.2021

17-latek rzucił kamieniem w 3-latka - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

30.06.2021

Strasburg: Po zatarciu skazania jest prawo do zapomnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO

Nałożenie na wydawcę prasowego obowiązku zanonimizowania danych osobowych skazanego, po upływie okresu zatarcia skazania, w artykule znajdującym się w internetowym archiwum elektronicznym gazety, nie stanowiło naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

30.06.2021

SN: Kompulsywne branie kredytów - to nie powód do uniknięcia kary czy wznowienia

Prawo karne

Rozpoznanie u skazanej choroby dwubiegunowej oraz jej częściowe ubezwłasnowolnienie nie uzasadniają uchylenia prawomocnego wyroku skazującego - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że samo rozpoznanie choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego czy innego zakłócenia czynności psychicznych nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem stanu niepoczytalności i odstąpieniem od wymierzenia kary.

29.06.2021

SN: Gdy oskarżony umrze w toku sprawy karnej, proces się umarza

Prawo karne

Śmierć oskarżonego na każdym etapie postępowania karnego, także tuż przed lub już po wydaniu przez sąd wyroku, ale jeszcze przed uprawomocnieniem, staje się podstawą do umorzenia postępowania. Nie ma znaczenia to kiedy sąd się o tym dowiedział - wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

28.06.2021

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.

26.06.2021

SN: Słuszne zadośćuczynienie za bezprawny areszt dla prezesa spółdzielni

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po niemal 16 latach sądowej mitręgi definitywnie zakończyła się 24 czerwca br. sprawa Zenona Procyka, byłego prezesa spółdzielni w Olsztynie. Został uniewinniony od zarzutów niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań i fałszowania wyborów w spółdzielni. Sąd apelacyjny zasądził mu prawie dwa miliony zadośćuczynienia za utratę dobrego imienia, zdrowia i areszt oraz odszkodowanie.

25.06.2021

Bieg przedawniania karalności wstrzymany do końca pandemii i... o pół roku dłużej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pod hasłem walki z terroryzmem weszły w życie przepisy wstrzymujące bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Zmiana zaskoczyła nie tylko adwokatów i radców, ale i samych sędziów. Nie wiedzą czym to wytłumaczyć, bo sądy pracują normalnie.

24.06.2021

Szef ambasady USA: Kraje Europy Wschodniej tracą na braku ochrony osób LGBTQI+

Prawo karne Administracja publiczna

Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.

22.06.2021

Jednoosobowe składy w apelacji, wstrzymanie biegu przedawnienia karalności - zmiany w procedurze wchodzą w życie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje kolejna nowelizacja procedury karnej. Zmiany budzą sporo kontrowersji - chodzi m.in. o ograniczenie dostępu do akt zakończonych postępowań, wstrzymanie przedawnienia karalności czynu, przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, oraz jednoosobowe składy w apelacji w drobnych sprawach.

22.06.2021

Ustawa pozwalająca na wzmocnienie ośrodka w Gostyninie już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wchodząca w życie 20 czerwca nowelizacja zakłada dodatkowe środki dla Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie oraz umożliwia czasowe oddelegowanie do pracy w placówce funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zmienia również maksymalne limity wydatków budżetu państwa, co ma pozwolić na rozpoczęcie planowanej już od dłuższego czasu budowy docelowego nowego ośrodka.

20.06.2021

Więcej pieniędzy i kontroli w ośrodku w Gostyninie

Prawo karne

Toczą się obecnie prace nad projektem zmiany przepisów o izolowaniu w ośrodku w Gostyninie najgroźniejszych przestępców już po odbyciu przez nich kary - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w piśmie do dr Hanny Machińskiej zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Zmiany mają m.in. dotyczyć zasad umieszczania osób w ośrodku i kontroli nad nimi.

17.06.2021

SN: Sąd samodzielnie musi ocenić, czy pigułka gwałtu jest substancją zakazaną

Prawo karne

Izba Karna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w odpowiedzi na pytanie prawne sądu apelacyjnego w Szczecinie, czy substancja zawierająca GPL, czyli pigułka gwałtu jest substancją psychotropową, czy środkiem zastępczym? SN uznał, że rolą sądu jest samodzielna ocena rodzaju środka, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o wykazie substancji psychotropowych i środków odurzających.

16.06.2021

NIK: Projekt aktywizacji zawodowej więźniów działa, ale wymaga zmian

Prawo karne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak przebiega realizacja projektu resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez aktywizację zawodową. Nabycie przez osadzonych nowych umiejętności zawodowych miało im pomóc w płynnym i aktywnym odnalezieniu się na rynku pracy. W projekcie udział wzięło ponad 39 tysięcy osób osadzonych. Pomysł był dobry, ale w czasie realizacji projektu dochodziło do nieprawidłowości,

15.06.2021

Różne mogą być podstawy odpowiedzialności za złamanie tajemnicy pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO

Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.

14.06.2021