Praca szansą dla trudnych nastolatków? MS dostrzega lukę w przepisach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Już teraz sąd rodzinny może kierować trudnego nastolatka do prac społecznie użytecznych, przepis jest jednak martwy bo niedoregulowany. Ma go wzmocnić przygotowywana ustawa o nieletnich. Sądy mają nie tylko określać czas i wymiar takiej kary ale też sposób jej kontrolowania. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli przyszłym rozporządzeniu - mówią eksperci.

03.04.2019

Nie będzie zmian zasad izolowania w szpitalach psychiatrycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie

01.04.2019

Seks sprzedaje, ale nie zawsze zgodnie z prawem

Prawo karne Prawo gospodarcze

Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

31.03.2019

Sprawa Fijo niejedyna - więzienie coraz częściej za maltretowanie zwierząt

Prawo karne

1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.

30.03.2019

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów

30.03.2019

Strasburg: Za niskie zadośćuczynienie za śmierć w izbie wytrzeźwień

Prawo karne Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.

29.03.2019

Sędzia i prokurator nie mogą być karani za oceny, a nawet za głupotę

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewinienie dyscyplinarne sędziego lub prokuratora może dotyczyć tylko wykładni i stosowania przepisów procesowych, niewiążących się bezpośrednio z samym orzekaniem - wynika z orzecznictwa sądów dyscyplinarnych. Rażącym i oczywistym naruszeniem przepisów prawa nie może być interpretacja przepisów przez sędziego - dodają prawnicy.

29.03.2019

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.

28.03.2019

SN: 100 tys. zł zadośćuczynienia za błąd urzędnika sądowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki

Omyłka pracownika sądu doprowadziła do wpisania niewinnego człowieka do Krajowego Rejestru Karnego i wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego jako prezesa zarządu spółki. To było nieprofesionalne zachowanie, niedbalstwo i brak urzędniczej wyobraźni - orzekł Sąd Najwyższy i zasądził 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie godności i dobrego imienia.

28.03.2019

Sąd nie zauważył Bożego Ciała i termin przepadł

Prawo karne

Sąd nie zauważył dnia wolnego - Bożego Ciała - i termin wniesienia odwołania przepadł. I to był błąd sądu. Dlatego, że jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin przesuwa się o jeden dzień. Rzecznik praw obywatelskich złożył w tej sprawie kasację na korzyść obywatela.

27.03.2019

Strasburg: Sfilmowanie tańca w parku to nie chuligaństwo

Prawo karne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, że aresztowanie skarżącego za rzekome chuligaństwo, ponieważ sfilmował swoich znajomych tańczących w parku i umieścił ten krótki film w internetowym serwisie Youtube.com, stanowiło naruszenie jego prawa do poszanowania wolności osobistej i bezpieczeństwa.

27.03.2019

SN: Kancelaria nie rozliczyła się z pozwu grupowego w sprawie Amber Gold

Prawo karne Prawnicy

Niewywiązywanie się radcy prawnego z obowiązku rozliczenia z klientami można porównać do przestępstwa dezercji. Stan bezprawności ustaje po spełnieniu obowiązku - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. I oddalił kasację w sprawie kary wymierzonej znanemu radcy prawnemu.

27.03.2019

SN: Niepłacenie alimentów nadal jest przestępstwem

Prawo karne

Zmiana przepisu kodeksu karnego, dotyczącego "uporczywego" uchylania się od płacenia alimentów nie wpłynęła na sytuacje osób zobowiązanych, wobec których orzeczono ten obowiązek przed wejściem w życie ustawy - stwierdził Sąd Najwyższy.

23.03.2019

"Nie skazuj mnie DRUGI RAZ" - kampania przeciw stygmatyzacji byłych więźniów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przez ostatnie 20 lat zakłady karne i areszty śledcze opuściło ponad 1,5 miliona osób - czyli średnio ponad 80 tys. rocznie. Możemy ich spotkać na ulicy, obsługują nas w sklepach, budują nasze przyszłe mieszkania. Są często wykwalifikowanymi pracownikami. Potrzebują szansy, nie stygmatyzacji - mówią kuratorzy. Właśnie rusza kampania społeczna, która ma to uświadamiać.

23.03.2019

SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz po powołaniu nowej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok tak głęboko ingerujący w sferę orzeczniczą sędziego. Rażące i oczywiste naruszenie przez sędziego prawa polegało - zdaniem sądu - na błędnej interpretacji przepisu kodeksu postępowania karnego, a nie na wydaniu niesprawiedliwego postanowienia. A w sprawie chodziło o podejrzenie molestowania dziecka przez niepełnosprawnego intelektualnie 19-latka.

22.03.2019

Księgowi najbardziej narażeni na represje karne

Prawo karne Rachunkowość

Głównym powodem wizyt księgowych w komórkach karnych skarbowych urzędów są opóźnienia w składaniu dokumentów podatkowych. Organy ścigania chętnie stosują postępowanie mandatowe ze względu na jego szybkość. Odpowiedzialności czasami można jednak uniknąć – tłumaczy adwokat Łukasz Trochimiuk z Crido.

22.03.2019

SN: Prokurator IPN uniewinniony, bo korzysta z wolności słowa

Prawo karne Prawnicy

Prokurator ma prawo do wyrażania krytycznych poglądów i nie stanowi to uchybienia godności urzędu. Zwłaszcza, gdy jego opinie są publikowane na zamkniętym forum internetowym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej z udziałem ławnika.

22.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Dyrektor szkoły ukarze niesfornego ucznia

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Pomalowanie uszkodzonej ławki, posprzątanie rozrzuconych śmieci, zamalowanie graffiti, przeproszenie nauczyciela lub innego ucznia - resort sprawiedliwości chce by dyrektorzy szkół na swoim podwórku rozwiązywali część problemów z dziećmi. Warunek - zgodę będą musieli wyrazić rodzice. Jeśli jednak tego nie zrobią sprawa trafi do sądu.

21.03.2019