Niełatwo jest odzyskać pieniądze po nieautoryzowanej transakcji płatniczej

Prawo cywilne Domowe finanse

Oszustwa z wykorzystaniem danych do logowania do bankowości elektronicznej lub mobilnej są plagą polskiej bankowości. Do kancelarii prawnych zgłaszają się kolejni klienci, których naiwność lub niewiedza zostały skutecznie wykorzystane przez przestępców. Odzyskanie utraconych pieniędzy jest trudne, ale nie niemożliwe.

05.06.2024

SN: 2 tys. zamiast 20 tys. złotych za opóźnienie rozpoznania apelacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Za półtora roku oczekiwania na termin rozpatrzenia apelacji Skarb Państwa wypłaci skarżącej 2 tys. złotych. Minimalna wysokość sumy pieniężnej, jaką należy zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego, wynosi 500 złotych za każdy rok dotychczasowego trwania postępowania. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego orzekł o przewlekłości.

05.06.2024

Na temat związków partnerskich w koalicji zgody brak

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała we wtorek, że opóźnienia w wykonaniu postulatów programowych Lewicy wynikają z różnicy zdań w koalicji rządowej. Jako przykład podała projekt ustawy o związkach partnerskich. Punktem spornym jest m.in. kwestia wewnętrznego przysposobienia dzieci. Na takie rozwiązanie nie zgadza się PSL.

04.06.2024

Zakaz konkurencji – praktyczne wskazówki zatrudnienia managera

Prawo cywilne Prawo pracy

Z uwagi na zajmowane stanowisko, managerowie często mają dostęp do wielu informacji dotyczących firmy, w tym do takich, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Mając to na uwadze, warto zabezpieczyć interesy spółki i zobowiązać managera do zachowania poufności i zakazu konkurencji – pisze Olga Bączyk, adwokat.

04.06.2024

SN: Jeden sędzia odrzuca zażalenie na odmowę zwolnienia z kosztów

Prawo cywilne

W stanie prawnym ukształtowanym ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ‎Kodeksu postępowania cywilnego i ustawą ‎z 9 marca 2023 r. o zmianie tego kodeksu, zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji na postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych odrzuca sąd w składzie jednego sędziego – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

30.05.2024

Zanim zatrudnisz managera – praktyczne wskazówki prawnika

Prawo cywilne Prawo pracy

Przed zatrudnieniem managera pracodawcy zadają sobie pytanie, jaka forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza dla obu stron: umowa o pracę czy kontrakt managerski. Odpowiedź zależy od odpowiednio zdefiniowanych oczekiwań i potrzeb każdej ze stron. Jest jednak kilka aspektów prawnych, które przy zatrudnieniu managera, powinien wziąć pod uwagę każdy pracodawca – pisze Olga Bączyk, adwokat.

29.05.2024

​Odszkodowanie z OC kierowcy należy się dziecku nawet wtedy, gdy nagle wyskoczy pod koła

Prawo cywilne

Dziecku do 13. roku życia nie można przypisać winy, zatem kiedy kierowca auta potrąci dziesięciolatka, który nagle wtargnie mu pod samochód, zawsze będzie ponosił odpowiedzialność cywilną, choć odszkodowanie wypłacone przez jego ubezpieczyciela OC może być istotnie pomniejszone. Ubezpieczycielom zdarza się jednak odmawiać odszkodowania w takich przypadkach.

25.05.2024

Testament audiowizualny: Rewolucyjna zmiana czy zagrożenie dla ostatniej woli testatora?

Prawo cywilne

Rząd planuje wprowadzenie nowej formy testamentu ustnego – testamentu audiowizualnego. Ryzyko klonowania głosu i wizerunku umierającego przez AI powoduje, iż zastosowanie testamentu audiowizualnego nie będzie należało do form zwykłych testamentu, ale - tak jak w przypadku testamentu ustnego - będzie on formą szczególną - pisze Justyna Korgul, radca prawny oraz Klaudia Zaboronek, paralegal w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy 

25.05.2024

Radca prawny chciał "wysondować sąd" i przegrał, teraz SN bada czy sąd był bezstronny

Prawo cywilne Prawnicy

Zakład ubezpieczeń nie chce wypłacić milionowego odszkodowania za błąd radcy prawnego przy wykonywaniu czynności zawodowych. Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie mogła wydać wyroku merytorycznego, gdyż wcześniej musi z urzędu zbadać, czy sędzia sprawozdawca orzekająca w II instancji, jest sędzią bezstronnym. Dlatego zawieszono postępowanie i poproszono o akta personalne sędziego.

24.05.2024

SN: Koszty ryczałtu syndyka nie podlegają rozliczeniu ani kontroli sądu

Prawo cywilne Upadłość

Poniesione przez wierzyciela zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego, wynikłe ze zgłoszenia wierzytelności po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania tych wierzytelności, nie wchodzą do masy upadłości, a ich wydatkowanie przez syndyka nie podlega kontroli przez sędziego komisarza w ramach rozpoznania sprawozdania rachunkowego – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

23.05.2024

SN: Termin przedawnienia w weekend nie przedłuża się na dzień wolny od pracy

Prawo cywilne

Jeśli termin do wystąpienia do sądu z pozwem wypada w weekend, można złożyć go w poniedziałek. Zasada ta nie odnosi się jednocześnie do upływu terminu przedawnienia, który jest określony jasno - taki jest sens środowej uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego. Nie można zatem przyjąć, że w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy wyłączona jest możliwość podejmowania czynności skutkujących przerwaniem biegu przedawnienia - zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika.

22.05.2024

Prof. Zembrzuski: Ochrona konsumenta nadal nie jest skuteczna

Prawo cywilne

Przepisy postępowania odrębnego w sprawach z udziałem konsumenta urągają unijnym i europejskim standardom i założeniom. Nie są one w stanie zapewnić jednolitej i przewidywalnej praktyki sądowej - wskazuje prof. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

22.05.2024

Lepiej się dogadywać, niż walczyć – mediacja musi stać się bardziej powszechna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Konieczne jest rozszerzenie zakresu obligatoryjnej mediacji – to jeden z ważniejszych wniosków, do jakiego zgodnie doszli eksperci, którzy dyskutowali podczas konferencji „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Przedstawiono również konkretne propozycje nowelizacji, które zyskały największe poparcie środowiska. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.

16.05.2024

Dr hab. Magdalena Szafranek przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał dr hab. Magdalenę Szafranek na przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego. Komisja będzie przygotowywać rozwiązania legislacyjne dotyczące m.in. praw i ochrony dziecka, relacji między małżonkami oraz władzy rodzicielskiej. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego to nowe rozwiązanie w polskim porządku prawnym.

16.05.2024

Premier powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Premier Donald Tusk powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Na jej czele stoi profesor Marek Safjan. Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła pracę w 2015 roku.

16.05.2024

Proces cywilny, proces karny, a może jednolity proces sądowy? - konferencja na WPiA

Prawo karne Prawo cywilne

W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.

16.05.2024

Po co przedsiębiorcom mediacja? Potencjalnych korzyści jest dużo

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.

15.05.2024

Bliski koniec fikcyjnych danych ojca w akcie urodzenia dziecka?

Prawo cywilne

Obowiązujące regulacje nie pozwalają na pozostawienie w akcie urodzenia dziecka pustego miejsca w polu z imieniem i nazwiskiem ojca. Trzeba tam wpisać jakiekolwiek dane - nawet fikcyjne. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, świat się jednak zmienił i dziś to często przeszkoda w korzystaniu z pełni praw obywatelskich. MSWiA zapowiada, że przy najbliższej nowelizacji przepisy zostaną zmienione.

15.05.2024

Kupcy z Marywilskiej z szansą na odszkodowanie - jak nie od właściciela hali, to od Skarbu Państwa

Prawo cywilne Nieruchomości

Kupcy z Marywilskiej w niedawnym pożarze stracili dorobek życia, ale w dochodzeniu ewentualnych roszczeń nie są skazani na porażkę. Na właścicielu nieruchomości komercyjnej spoczywa z mocy prawa odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania, w tym bezpieczeństwo pożarowe. Pod lupą śledczych znajdzie się więc i to, czy dopełniono w tym zakresie wszystkich obowiązków. A jeśli nie, to w sądzie będzie można podważyć nawet ewentualne klauzule umowne, dotyczące braku jego odpowiedzialności za zniszczenie towaru.

15.05.2024

Nie tylko praca na etacie będzie liczona do stażu pracy - MRPiPS pracuje nad projektem

Prawo cywilne Prawo pracy

Do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. W szczególności chodzi o okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – indywidualnej działalności gospodarczej.

14.05.2024