Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.

21.08.2021

Czy warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Świat kredytobiorców czeka z zapartym tchem na posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczone na 2 września 2021 roku. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy ma wskazać, w jaki sposób należy orzekać w sprawach frankowych. W tym celu ma odpowiedzieć na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN.

21.08.2021

Renta od sprawcy wypadku nie zawsze korzystna dla poszkodowanego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ścisłe powiązanie w rządowym projekcie postępowania karnego i cywilnego przy dochodzeniu renty przyznawanej osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może dać ubezpieczycielom furtkę do prób odmowy na etapie postępowania likwidacyjnego wypłat z tytułu renty.

21.08.2021

Lewiatan: Pracodawcy są przeciwni rozszerzeniu definicji pracownika

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji pracownika na osoby zatrudnione nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również świadczące pracę na podstawie innej umowy, zawarte w poselskim projekcie zmian w Kodeksie pracy i Prawie przedsiębiorców, może mieć trudne do oszacowania skutki społeczno-gospodarcze – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

20.08.2021

Dr Bernatowicz: Nowelizacja kpa niesprawiedliwa i krzywdząca dla dawnych właścicieli i spadkobierców

Prawo cywilne Administracja publiczna

Zmiany wprowadzone najnowszą nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim będą prowadzić do pokrzywdzenia znacznej grupy osób, starających się często od wielu lat o unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnych czy wywłaszczeniowych. Ich sprawy zostaną umorzone z dnia na dzień, pozbawiając ich nadziei na odzyskanie bezprawnie utraconej własności

19.08.2021

Spółki - wezwania przy jednym progu, ale jego wysokość budzi wątpliwości

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu przepisów związanych z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zastrzeżenia złożone w ich toku dotyczyły m.in. progu przejęcia, określonego w ustawie o ofercie publicznej, rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji.

19.08.2021

TSUE wypowie się o wynagrodzeniu za korzystanie z kredytu, gdy umowa nieważna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. To kluczowa kwestia dla rozstrzygnięcia spraw sądowych dotyczących kredytów powiązanych z kursem franka szwajcarskiego w Polsce - pisze radca prawny Radosław Górski,

19.08.2021

Stefan Jacyno: Niemcy odpowiadają za Holokaust, Polacy za niesprawiedliwą nacjonalizację

Prawo cywilne Administracja publiczna

Uchwalona niedawno nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wywołała istotny kryzys w relacjach izraelsko – polskich. Zarzucono, że jest to prawo antysemickie i utrwalające zbrodnie Holocaustu. Nawet jeśli uznać izraelską reakcję, a także wsparcie USA dla niej, za przesadne, to prawdą jest, że nie rozliczyliśmy się z niesprawiedliwej nacjonalizacji - pisze adwokat Stafan Jacyno

18.08.2021

Zbyt radykalne rozwiązania w nowelizacji kpa

Prawo cywilne Administracja publiczna

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z jednej strony ukróci proceder z dziką reprywatyzacją w takich miastach jak Warszawa i przejmowaniem mienia przez handlarzy roszczeń. Z drugiej jednak strony zamyka prawowitym spadkobiercom drogę do rekompensaty za utracone mienie i właśnie z tym aspektem zmian wiąże się wzburzenie i emocjonalne postawy Izraela i USA.

17.08.2021

Wciąż niejasności co do roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Prawo cywilne

W uzasadnieniu do uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja br. w sprawie kredytów nie ma niespodzianek. Nadal niejasne jest jednak stanowisko co do „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” - uważa adwokat Anna Diaby-Lipka. - W zakresie przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału musimy poczekać i zobaczyć czy stanowisko Sądu Najwyższego się przyjmie - dodaje.

17.08.2021

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.

17.08.2021

Prawo własności przemysłowej ma być bardziej przejrzyste

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po ponad 20 nowelizacjach obecnie obowiązująca ustawa – Prawo własności przemysłowej wymaga kompleksowej zmiany, która sprawi, że regulacje prawne dotyczące praw własności przemysłowej będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla odbiorców - piszą Natalia Basałaj i Andrzej Przytuła. I wyrażają nadzieję, że przygotowywana nowa ustawa taka właśnie będzie.

17.08.2021

Oczekiwanie na uchwałę SN nie upoważnia do zawieszania spraw frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Coraz częściej sądy rozpoznające sprawy dotyczące kredytów frankowych zawieszają postępowania, powołując się na konieczność oczekiwania na rozpoznanie przez Sąd Najwyższy wniosku pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygniecie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Praktyka ta budzi jednak zasadnicze wątpliwości

14.08.2021

Nie warto zwlekać z rozliczeniem wcześniejszej spłaty kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.

14.08.2021

Będą skutki uchwalenia Lex TVN dla stosunków gospodarczych z USA

Prawo cywilne

Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.

13.08.2021

Prokurator Generalny chce zmiany reguł przedawnienia roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego

13.08.2021

Europejski rynek hipoteki odwróconej przyjął zasady etyczne

Prawo cywilne Domowe finanse

Ochrona konsumentów, czyli zapewnienie im profesjonalnej i etycznej obsługi poprzez przekazywanie informacji przez kompetentne, wykwalifikowane i należycie upoważnione osoby - zawierają normy etyczne europejskich podmiotów oferujących hipotekę odwróconą. Są w nich też zasady dotyczące warunków spłaty, swobody klientów w zakresie niezbędnych modernizacji czy prawa do wcześniejszego wykupu i rozwiązania umowy.

11.08.2021

Związki: Zatrudniony na śmieciówce też ma być pracownikiem

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji kodeksowej pracownika o osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych to propozycja Forum Związków Zawodowych na rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych. Eksperci są jednak sceptyczni. Są za jednakowym traktowaniem wszystkich utrzymujących się z własnej pracy w zabezpieczeniu społecznym, gwarantującym emerytury w przyszłości,

11.08.2021

UOKiK: Już nie ma ograniczeń w pozaodsetkowych kosztach kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 1 lipca nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zwraca więc uwagę, że teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe. - Policz koszty, zanim podpiszesz umowę - sugeruje UOKIK.

10.08.2021

SN: Niepotrzebny odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów podjął uchwałę związaną z ostatnią nowelizacją postępowania cywilnego z lipca 2019 roku. Według uchwały, odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu między pełnomocnikami. A zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji.

07.08.2021