Minister osądza sędziego - będzie pozew

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli ktoś potrafi w sposób tak bezczelny, w sposób zuchwały, bez zmrużenia oka okłamywać wszystkich wokół, to w sposób całkowity dyskwalifikuje go jako człowieka, który posiadałby pewne elementarne zdolności moralne do tego, by być sędzią - powiedział Zbigniew Ziobro o Wojciechu Łączewskim.

05.04.2019

Sąd: Parafa to jeszcze nie podpis

Prawo cywilne

Wierzyciel nie podpisał w sposób prawidłowy wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. W takim przypadku sąd powinien wezwać go do uzupełnienia braku formalnego pisma. Brak podpisu uniemożliwia bowiem nadanie biegu sprawie - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

05.04.2019

Uczestnik postępowania nieprocesowego wyzwaniem dla sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.

03.04.2019

SN: Przejęcie długu nie powoduje wygaśnięcia zabezpieczenia

Prawo cywilne

Hipoteka ustanowiona przez dłużnika na użytkowaniu wieczystym nie wygasa z chwilą przejęcia długu, gdy użytkowanie wieczyste zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej według art. 525 kodeksu cywilnego - brzmi uchwała Sądu Najwyższego, która została podjęta w Izbie Cywilnej.

01.04.2019

Gmina odpowiada za wypadek, bo źle oznakowała niebezpieczny łuk drogi

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Brak oświetlenia, nieprawidłowa geometra łuku drogi a przede wszystkim złe oznakowanie miejsca niebezpiecznego spowodowały, że gmina odpowiada ze wypadek motocyklisty. Nadmierna prędkość kierującego była współprzyczyną - potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.

30.03.2019

Strasburg: Za niskie zadośćuczynienie za śmierć w izbie wytrzeźwień

Prawo karne Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.

29.03.2019

SN: Podział majątku małżonków z pominięciem obciążenia hipotecznego

Prawo cywilne

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków - ustala jej wartość, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

29.03.2019

Zmienia się charakter sporów o granice twórczości artystycznej

Prawo cywilne

Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.

29.03.2019

Nagrody Przeglądu Sądowego za książki o procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Doktorzy habilitowani Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku. Nagrodę specjalną otrzymał Michał Piotr Ziemiak.

28.03.2019

SN: Tłumacz nie może decydować o sensie dyrektywy unijnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dla stwierdzenia bezprawności działaniań przedsiębiorcy naruszających zbiorowe interesy konsumentów bez znaczenia jest jego wina i nawet świadomość czy nieświadomość łamania przepisów - orzekł Sąd Najwyższy. Spór dotyczył interpretacji dyrektywy źle przetłumaczonej na język polski.

27.03.2019

MIiR: Rzeczoznawcy potrzebują standardów zawodowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozbieżne podejście rzeczoznawców oraz brak jednolitych wskazówek metodycznych to przyczyna diametralnych różnic w wycenie nieruchomości, a błędy dotykają wszystkich - zarówno osoby prywatne jak i jednostki sektora finansów publicznych - tak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uzasadnia projekt nowego standardu zawodowego.

25.03.2019

Dyrektywa autorska pozwoli na memy i linki, ale rząd jest przeciwny

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już w najbliższy wtorek 26 marca Parlament Europejski będzie głosował nad dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Rząd polski zachęci swoich europosłów, by głosowali przeciwko, gdyż, jak twierdzi wiceminister kultury - Paweł Lewandowski - zagraża ona wolności internetu.

22.03.2019

SN ocenia, czy przegląd prasy jest utworem chronionym prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Wydawnictwa "Infor" Sp. z o.o., Sąd Najwyższy na rozprawie 21 marca br. powziął wątpliwość, czy można bezpłatnie korzystać ze skanów całych artykułów z gazety pod szyldem przeglądów prasy. Polskie sądy orzekły, że tak, ale przeczy temu dyrektywa unijna i orzeczenia TSUE.

22.03.2019

Sukcesja spółek będzie łatwiejsza, zachowek mniej groźny

Prawo cywilne Spółki

Ministerstwo przedsiębiorczości przygotowało zmiany ułatwiające sukcesję firm. Pozwolą one prowadzić spółkę po śmierci jednego z udziałowców, zrzec się zachowku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, a także przekazać udziały w spółce osobowej zapisem windykacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry kierunek.

20.03.2019

Dyrektywa autorska korzystniejsza dla twórców niż serwisów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wszystko wskazuje na to, że przygotowywana na forum Unii Europejskiej nowa dyrektywa o ochronie praw autorskich w internecie będzie korzystna dla właścicieli treści, szczególnie producentów i wydawców, a trudna dla podmiotów prowadzących serwisy internetowe - twierdzi Paweł Lipski, partner w zespole własności intelektualnej warszawskiego biura Bird & Bird.

20.03.2019

Kolejny ważny wyrok TSUE w sprawie frankowiczów i unieważnienia umowy

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Konsument nie musi być związany nieuczciwą klauzulą. Umowa, którą ją zawiera, może być unieważniona w całości, o ile bez niej nie może dalej obowiązywać. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie węgierskiego frankowicza.

18.03.2019

SN: Nadużycie pełnomocnictwa powoduje, że umowa jest nieważna

Prawo cywilne

Podstawową zasadą pełnomocnictwa jest zaufanie, a więc działanie pełnomocnika nie może godzić w interesy mocodawców - orzekł Sąd Najwyższy. W wyroku z 14 marca 2019 roku SN potwierdził, że umowa sprzedaży spadku jest nieważna, gdyż jej zapisy naruszały zasady współżycia społecznego i interes spadkobierców.

18.03.2019