NSA: Ile odcinków drogi, tyle kar za przejazd bez opłaty

Prawo cywilne Administracja publiczna

Opłata za przejazd drogą jest pobierana oddzielnie od każdego odcinka. Dlatego każde jej nieuiszczenie podlega indywidualnej ocenie i kwalifikacji prawnej, jako odrębny delikty. Oznacza to, że organ może nałożyć kilka kar za przejazd jedną drogą – uznał NSA.

02.06.2019

Orzecznictwo SN wyjaśniło spory o odmowę sprostowania

Prawo cywilne

Sprostowanie prasowe nie ogranicza wolności prasy, odwrotnie zapewnia czytelnikom zapoznanie się z wieloma argumentami - wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Redaktor naczelny może liczyć na wygraną tylko wtedy, gdy prostujący popełni błędy formalne, ale on osobiście nie jest odpowiedzialny.

01.06.2019

Fakt odpowie za fake-newsa. Jerzy Szmit wygrał proces

Prawo cywilne

Wydawca dziennika Fakt musi przeprosić byłego wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita i zapłacić na wskazany cel społeczny 25.000 zł. Sąd Apelacyjny w Białymstoku potwierdził, że wolność słowa ma swoje granice i uznał, że pośrednie zarzuty korupcyjne oraz sugestie, jakoby CBA prowadziło czynności kontrolne w stosunku do byłego wiceministra naruszyły jego dobra osobiste.

31.05.2019

SN: Droga dojazdowa do fabryki może być nakładem inwestycyjnym

Prawo cywilne

Umowa prywatyzacyjna wynegocjowana między spółką a ministerstwem, przewidująca sprzedaż przedsiębiorstwa była nieprecyzyjna. Dlatego sprawa wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Trzeba rozstrzygnąć, czy rozbiórka to także nakłady - stwierdził Sąd Najwyższy.

31.05.2019

SN: Koszt dodatkowego rzeczoznawcy pokrywa ubezpieczyciel

Prawo cywilne

Skupujący roszczenia za szkody komunikacyjne mogą żądać zwrotu kosztów ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy, o ile jej zlecenie było uzasadnione. Tak uznał Sąd Najwyższy. Rzecznik Finansowy wskazuje, że uchwała to dobry znak. W SN czeka bowiem na rozstrzygnięcie wniosek w podobnej sprawie Aleksandry Wiktorow.

30.05.2019

Zmiany w egzekucji sądowej - zaproszenie na szkolenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Postępowanie egzekucyjne i współpraca z komornikami sądowymi po wejściu w życie w 2019 r. nowych ustaw komorniczych - to temat szkolenia on-lie, które 14 czerwca przeprowadzi Marcin Świtkowski, doświadczony komornik sądowy z Warszawy.

30.05.2019

Unieważniona umowa o kredyt walutowy to nie zawsze zwycięstwo

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Po ogłoszeniu opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej powróciło pytanie: co dzieje się po unieważnieniu umowy? Odpowiedź zależy od rozstrzygnięcia sądu, a jego wyroki są różne. W najgorszym scenariuszu może się okazać, że konsument musi nagle spłacić pozostałą część kredytu lub rozpocząć kolejne procesy z bankiem.

30.05.2019

Niedobór kadr, nie procedury słabą stroną sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przyczyną niewydolności sądownictwa powszechnego nie jest słabość procedury cywilnej, ale braki kadrowe. Żadne uproszczenie procedur nie usunie tego problemu. Trzeba rozbudowywać kadry, tak jak rozbudowujemy metro, by wszyscy wygodnie i szybko mogli nim jeździć - twierdzi pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

29.05.2019

SN: Nieważna klauzula ubezpieczenia od ognia

Prawo cywilne

Zapisy ogólnych warunków ubezpieczeń, wprowadzające możliwość proporcjonalnego obniżenia odszkodowania z powodu zaniżenia wartości ubezpieczonego mienia są nieważne - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dlatego, że byłoby to krzywdzące dla ubezpieczonego i nie odpowiadało wpłaconym składkom - dodał sąd.

29.05.2019

SN: Błędy sądu nie mogą obciążyć strony działającej bez pełnomocnika

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ubezpieczony deklarował chęć wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku sądu. W terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, złożył natomiast wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia. Sąd okręgowy powinien był wezwać go do sprecyzowania żądania wniosku, skoro ubezpieczony w procesie działał osobiście – orzekł Sąd Najwyższy.

28.05.2019

Rzecznik TSUE dał frankowiczom diabelską alternatywę

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik w swojej opinii w sprawie Dziubak dał wybór między upadkiem umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami lub utrzymania jej przy życiu razem z nieuczciwym warunkiem. Wyboru ma dokonać kredytobiorca poinformowany przez sąd. Tyle, że taka procedura w polskich realiach, jest obecnie niewykonalna - ocenia Michał Jabłoński, adwokat z kancelarii Dentons.

27.05.2019

Nie kradnij - to sens dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne

Dyrektywa autorska, którą zaskarżył polski rząd do TSUE nie zagraża wolności wypowiedzi, zwłaszcza w internecie, gdyż prawo to wmontowane jest od dawna w prawa autorskie i orzecznictwo europejskie - uspakajają prawnicy. - Dyrektywa ma na celu zapewnić godziwą rekompensatę twórcom - podkreślają.

25.05.2019

SN: Parafia zasiedziała budynek z gruntem w złej wierze

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Przeprowadzony remont generalny budynku za pieniądze skarbu państwa nie pozbawił parafii posiadania nieruchomości. Dlatego, że objęcie na pewien czas przez właściciela nie oznaczało objęcia w celu władania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził prawidłowość zasiedzenia ze szkodą dla Poznania.

25.05.2019

Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

Polska skarży do TSUE dyrektywę o prawach autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich. Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego chodzi o artykuł 17 dyrektywy, który "zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści".

24.05.2019

SN: Zawieszenie wspólnika to brak głosu na zgromadzeniu

Prawo cywilne Spółki

Uchwały spółki podjęte bez formalnego zwołania zgromadzenia wspólników są ważne, mimo że kapitał zawieszonego w prawach wspólnika nie był reprezentowany - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zdaniem SN jest to możliwe gdy chodzi o zabezpieczenie, a wspólnik jest zawieszony w swoich prawach.

24.05.2019

RPO: Za szybkie przedawnienie przy roszczeniach w trybie karnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli ktoś chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, to ma to tylko rok. Tymczasem w procedurze cywilnej obowiązuje trzyletni okres przedawnienia podobnych roszczeń.

23.05.2019