Prawo.pl
Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.
Michał Kosiarski
31.03.2019
Prawo karne Prawo gospodarcze

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Sobczak
30.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Prawo karne
Propozycje zmiany przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przekazało resortowi sprawiedliwości Ministerstwo Zdrowia. Mają być kompleksowe i zmierzać - jak mówi się nieoficjalnie - do uwolnienia MZ z odpowiedzialności za tę placówkę.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów
Marcin Mamiński Maria Tomala
30.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Brak oświetlenia, nieprawidłowa geometra łuku drogi a przede wszystkim złe oznakowanie miejsca niebezpiecznego spowodowały, że gmina odpowiada ze wypadek motocyklisty. Nadmierna prędkość kierującego była współprzyczyną - potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Robert Horbaczewski
30.03.2019
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
RODO nie wymaga spełnienia obowiązku informacyjnego poprzez wysłanie listów poleconych. Można go dopełnić, wysyłając np. list zwykły, ale też e-mail, czy SMS. Najistotniejsze jest, by przekaz skutecznie dotarł do osób, które mają być poinformowane. Może to też być publikowanie informacji w mediach lub prowadzenie aktywnych kampanii informacyjnych – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa
Jolanta Ojczyk
30.03.2019
RODO
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził zasadność decyzji Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzającej praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Chodzi o sprawę, w której rejestrator medyczny jednej z przychodni w Warszawie, będący zarazem jej kierownikiem, był wulgarny wobec pacjentów i ich obrażał. Wypraszał chorych z przychodni, gdy nie wykonywali jego poleceń.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.03.2019
Opieka zdrowotna
Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca, ale być może 12 kwietnia. Jeżeli brexit będzie twardy, czyli bez porozumienia i odpowiednich umów, konsekwencje prawne bardzo mocno odczuje polska branża motoryzacyjna. Kłopot będzie też z prawami jazdy czy sprowadzaniem aut - piszą Małgorzata Miller i Paweł Tuzinek.
Małgorzata Miller Paweł Tuzinek
29.03.2019
Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.
Katarzyna Warecka
29.03.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeanalizowało pierwszy kwartał funkcjonowania ustawy uwłaszczeniowej i zapowiada zmiany, które mają usprawnić przekształcenia. Pojawi się m.in. "uproszczony" tryb dokonania podziału nieruchomości i zmiany, które zapewnią przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie.
Agnieszka Matłacz
29.03.2019
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków - ustala jej wartość, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2019
Prawo cywilne
Delegacje sędziów do sądów wyższej instancji stały się sposobem na łatanie luk kadrowych. Zazwyczaj nie wracają oni już do rodzimych sądów, a delegacja blokuje etat nawet na kilka lat. Sędziowie oceniają, że jest to problem systemowy, który wymaga pilnych zmian. Dostrzega go też resort sprawiedliwości - rozwiązanie widzi w dwuszczeblowych sądach i jednolitym stanowisku sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.
Krzysztof Sobczak
29.03.2019
Prawo cywilne

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.
Józef Kielar
28.03.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawie 80 proc. Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmian czasu, a jeśli już zostanie to zdecydowane, to blisko trzy czwarte jest za czasem letnim przez cały rok. Takie dane przynosi sondaż Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadzony w związku z przygotowaniami w UE do decyzji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019

RPO: Więzień też ma prawo do godnej śmierci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Obowiązuje przepisy pozwalają na to, by umierających więźniów zwalniać do domów lub szpitali - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich i podkreśla, że śmierć w więzieniu, nawet w szpitalnym oddziale, nie ma nic wspólnego z godnym umieraniem - zawsze następuje w samotności, nierzadko wśród mało empatycznych współosadzonych.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od początku tego roku fizjoterapeuci mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię. Z danych NFZ wynika, że tylko w styczniu udzielili blisko 34 tysięcy wizyt fizjoterapeutycznych w poradni, a ponad 2,7 tysiąca w domach. Wielu pacjentów jest zaskoczonych tym, że fizjoterapeuta sam planuje terapię
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Związek apeluje do pracowników sądów i prokuratury by wzięli udział w manifestacji organizowanej - 4 kwietnia - przez sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi. To pokłosie odpowiedzi KPRM, w której nie uwzględniono postulowanych przez "Solidarność" dodatkowych 450 zł podwyżki w 2019 r.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Analizowanych jest obecnie ponad 40 opinii adwokatów, które w czasie wewnętrznych konsultacji wpłynęły do Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie wiadomo jeszcze jaki kształt miałaby mieć ustawa o świadczeniu usług prawniczych, ale autorzy rozważają - jak ustaliło Prawo.pl - pójście w kierunku zapisów o działalności regulowanej zawartych w Prawie przedsiębiorców.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę, 27 marca, Parlament Europejski. Chodzi o wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Nowe wymogi odczują nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Chodzi modernizację systemu informatycznego. Prokuratura Regionalna w Warszawie oskarżyła byłego dyrektora departamentu informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości o niedopełnienie obowiązków, wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz działanie na szkodę interesu publicznego. Skutkiem niesprawnego systemu były m.in. problemy w funkcjonowaniu e-sądów.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Więźniowie chorzy na żółtaczkę typu C zyskują szansę na terapię bezinterferonową. Będzie to możliwe, o ile leczenie zaczęte w więzieniu będzie kontynuowane na wolności. Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Obywatelskich o planach współpracy z SW.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd nie zauważył dnia wolnego - Bożego Ciała - i termin wniesienia odwołania przepadł. I to był błąd sądu. Dlatego, że jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin przesuwa się o jeden dzień. Rzecznik praw obywatelskich złożył w tej sprawie kasację na korzyść obywatela.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2019
Prawo karne
Dochód ze sprzedaży nieruchomości po pięciu latach od nabycia jest zwolniony z PIT. Fiskus zbyt chętnie jednak kwalifikuje takie transakcje jako wykonywane w ramach firmy. Co stanowi granicę? Czy będzie to dziesięć podobnych transakcji, kilka, czy może już tylko dwie? Czy sprzedaż dwóch działek dwóm nabywcom zostanie uznana za nieprofesjonalną – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.
Robert Nogacki
27.03.2019
Domowe finanse PIT
Niesatysfakcjonująca, rząd nie rozumie sytuacji pracowników sądów i nie dostrzega problemów związanych z ich masowymi odejściami z pracy - tak m.in. NSZZ Solidarność Pracowników Sądów komentuje odpowiedź z kancelarii premiera. KPRM podkreśla w niej, że problemy z wynagrodzeniami dostrzega ale podwyżki w 2019 r. - po 200 zł na etat już zaplanowano
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, że aresztowanie skarżącego za rzekome chuligaństwo, ponieważ sfilmował swoich znajomych tańczących w parku i umieścił ten krótki film w internetowym serwisie Youtube.com, stanowiło naruszenie jego prawa do poszanowania wolności osobistej i bezpieczeństwa.
Katarzyna Warecka
27.03.2019
Prawo karne
Osiem etatów - tyle w ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara wystarczyłoby do tego, by jego biuro sprawniej rozpatrywało wnioski o skargi nadzwyczajne. Jak podkreśla, mimo że wielokrotnie to podnosił, budżet RPO nie został dostosowany do nowych zadań. A wniosków o skargi wpłynęło już do niego ponad 4 tys.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że we wrześniu tego roku ma zacząć działać nowy model opieki nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym. Jako pierwsze mają powstać centra opieki najwyższego poziomu. W każdym województwie ma działać jedna taka placówka, a w większych regionach po dwie, trzy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.03.2019
Opieka zdrowotna
15 maja przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w związku ze skargą przeciw Polsce, Czechom i Węgrom dotyczącą odmowy relokacji uchodźców przez te państwa. Skargę do TSUE wniosła Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
26.03.2019
Administracja publiczna