Prawo.pl
Ośrodki Pomocy Społecznej i urzędy miast albo już otrzymały, albo w przyszłym tygodniu dostaną za pośrednictwem wojewodów pieniądze na wypłatę świadczenia 500 plus. Deklarują, że uda się je wypłacić mieszkańcom przed świętami.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.12.2019
Pomoc społeczna
W sprawie sądowej państwa Dziubaków dotyczącej kredytu frankowego sąd powinien unieważnić umowę - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, kredytobiorcy powinni zwrócić otrzymaną kwotę kapitału, a bank im wszelkie wpłacone raty, opłaty i składki. Dalsze żądania banku są bezpodstawne - dodaje Rzecznik.
Jolanta Ojczyk
13.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe

W Warszawie III Kongres Praw Obywatelskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ochrona praw człowieka dotyczy nie tylko spraw dużych i medialnych, ale też niszowych, fundamentalnych dla danej grupy społecznej - podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, rozpoczynają III Kongres Praw Obywatelskich. Wskazywał, że przed Polską stają takie wyzwania jak kryzys demograficzny, problemy klimatyczne i ochrona praworządności.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ten rok będzie rekordowy pod względem liczby osób przebywających w aresztach. Do końca października wzrosła ona do 8 617, a to dwukrotnie więcej niż pod koniec 2015 r., kiedy była najniższa. Wśród największych problemów z tym związanych prawnicy wymieniają automatyzm, brak wystarczających przesłanek, przewlekłość i strach sędziów przed dyscyplinarkami.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przywódcy unijni osiągnęli na szczycie w Brukseli w czwartek wieczorem porozumienie w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Sprawa ma być ponownie omawiana na szczycie szefów państw i rządów UE zaplanowanym na czerwiec 2020 r.
Krzysztof Sobczak
13.12.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Brak działań skutecznie przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność - to jeden z głównych problemów polskiego więziennictwa. Człowiek, który przez lata jest niemal całkowicie obsługiwany, doprowadzany do łaźni, na spacer, dostarcza mu się posiłki, w pozawięziennej rzeczywistości po prostu nie potrafi się odnaleźć - mówi dr Ewa Dawidziuk
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2019
Prawo cywilne Domowe finanse Finanse
Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab (na zdjęciu) poinformował w czwartek, że podjęte zostały czynności wyjaśniające wobec trojga sędziów z katowickiego sądu apelacyjnego, którzy zwrócili się z pytaniem do Sądu Najwyższego z pytaniem o status sędziego rekomendowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
12.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W 2020 r. emerytury i renty mają wzrosnąć o co najmniej 70 zł, a najniższe będą wynosiły 1200 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało właśnie do konsultacji projekt ustawy dotyczący waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.
Agnieszka Matłacz
12.12.2019
Emerytury i renty
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekazał, że zostały przygotowane założenia do specustawy dot. odstrzału dzików, w najbliższym czasie jej projekt trafi pod obrady Sejmu. Projekt zostanie przedłożony drogą poselską. Ardanowski zaznaczył, że Unia Europejska i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zalecają nie tylko bioasekurację, ale wskazują także na konieczność odstrzału dzików do poziomu 0,1 dzika na km kwadratowy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.12.2019
Środowisko Rynek
Warunki w polskich zakładach karnych i aresztach wciąż są poniżej lub tylko na minimalnym poziomie wymagań określonych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej - wynika z ogłoszonego w środę raportu unijnej Agencji Praw Podstawowych (FRA) pt. „Warunki detencji w Unii Europejskiej: zasady i rzeczywistość”.
Krzysztof Sobczak
11.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Z analizy sytuacji prawie trzystu małych i średnich miast wynika, że takie miejscowości potrzebują działań podnoszących jakość życia mieszkańców i zachęcania do powrotu tych, którzy się z nich wyprowadzili. Powinny też przyciągać inwestorów, ale głównie wspierać tych własnych, lokalnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów podsumowało w środę tegoroczne zmiany w podatkach dochodowych. Z szacunków resortu wynika, że przeciętna polska rodzina ma w tym roku do dyspozycji o ok. 10 tys. złotych więcej niż w 2018 roku. Zmiany w CIT dały natomiast firmom dodatkowe 436 milionów złotych. Przyszły rok ma być jeszcze lepszy.
Krzysztof Koślicki
11.12.2019
Domowe finanse CIT PIT
Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy, wniósł pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem przez błąd sądu kobieta, która chciała od ubezpieczyciela odzyskać pieniądze z tzw. polisolokaty, straciła szansę na wygraną. Rzecznik podkreśla, że jest to modelowy przykład w jakich sytuacjach taka skarga może być stosowana.
Jolanta Ojczyk
11.12.2019
Prawo cywilne
Przymuszanie myśliwych do odstrzału i nowe uprawnienia dla wojska i policji - to niektóre ze zmian zaproponowanych w specustawie dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że trafi ona na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.
Agnieszka Matłacz
11.12.2019
Środowisko Rynek i konsument

Adwokat w prawie medycznym - konferencja w Warszawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
O wyzwaniach, które stoją przed adwokatami w sprawach dotyczących błędów medycznych, najczęstszych naruszeniach praw pacjenta i kwestiach związanych z zadośćuczynieniami, dyskutować będą uczestniczy konferencji "Adwokat w prawie medycznym", która odbędzie się w piątek w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
E-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r. By ją wystawiać, placówka musi być podłączona do platformy P1. Na miesiąc przed tym obowiązkiem, zaledwie 55 proc. placówek medycznych jest już w tym systemie. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podkreśla, że nie ma szans na zmianę tego terminu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.12.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Finansowe zachęty mają motywować do korzystania z mediacji

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce upowszechniać mediację i szuka rozwiązań, które by w tym pomogły. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jednym ze sposobów mają być finansowe zachęty dla stron i pełnomocników. Prawnicy przyznają, że bariera tkwi często w nich samych i w związku z tym projektowany kierunek zmian uznają za interesujący.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik praw obywatelskich jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup. Wniósł więc pierwsze skargi na wybrane uchwały anty-LGBT samorządów do pięciu różnych wojewódzkich sądów administracyjnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2019
Samorząd terytorialny
Trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w przypadku, gdy wyrok został oparty na podrobionym dokumencie jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. I ocenił, że to jeden z najdłuższych terminów w prawie cywilnym.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2019
Wymiar sprawiedliwości

Niemiecki wzór raczej niedobry do karania sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W niemieckim prawie jest przepis przewidujący kary dla sędziów i urzędników, ale pozwala on na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tylko w razie prowadzenia postępowania lub podjęcia decyzji prawnej, naruszającej prawo na rzecz jednej ze stron lub na jej niekorzyść. W Niemczech nie ma mowy o karaniu za wyrok, ani za stosowanie się do orzeczeń TSUE
Krzysztof Sobczak
10.12.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gdy zostanie stwierdzona nieważność umowy kredytu, banki mogą podejmować próby dochodzenia od kredytobiorców wynagrodzenia za „bezumowne” korzystania z kapitału. To jednak nie znaczy, że tego typu żądania są zasadne i będą uwzględnianie przez sądy. Trudno jest znaleźć podstawę do zasądzenia takiego roszczenia
Natalia Kozłowska
10.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Jedna z mieszkanek Wrocławia sprzedała odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Nabywca w zamian dał jej lokal dwukrotnie mniejszy i w Wałbrzychu. Teraz prokuratura kieruje w tej sprawie pozew o ustalenie nieważności transakcji, bo jak podnosi - kobieta była w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2019
Prawo cywilne

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2019
Pomoc społeczna Emerytury i renty
W UE podjęte zostaną prace nad unijnym prawem, które byłoby odpowiednikiem przyjętych przez USA i inne kraje tzw. ustaw Magnitskiego, obejmujących system sankcji na łamanie praw człowieka w różnych krajach. Zdecydowali o tym poniedziałek unijni ministrowie sprawa zagranicznych. Polska popiera te działania.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo europejskie

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Sędziowie mają prawo podejmować wszelkie środki, by rozstrzygnąć wątpliwości co do niezawisłości sędziów, którzy orzekali wcześniej w danej sprawie - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. I podkreślił, w wystąpieniu do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego, że dlatego za realizowanie konstytucyjnego prawa każdego do sądu nie powinni być pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podczas internetowych licytacji w czasie rzeczywistym dane osobowe użytkowników, w tym płeć, wiek, lokalizacja i historia przeglądania, są gromadzone i przekazywane tysiącom firm w branży reklamy internetowej. Organizacja Liberties wzywa Google i IAB do zaprzestania naruszania naruszania w ten sposób prywatności.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
RODO Compliance
Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument