Prawo.pl
To jeden z przepisów, który miał przyspieszyć sprawy cywilne i odciążyć sędziów od niepotrzebnej pracy. Tymczasem prawnicy alarmują, że wprowadzenie opłat za wniosek o uzasadnienie orzeczenia albo zarządzenia nie tylko uderza w prawo do obrony, ale paradoksalnie wydłuża sprawy. A pełnomocnicy z urzędu stają wręcz przed dylematem - zapłacić za klienta, czy nie?
Patrycja Rojek-Socha
09.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Trwa dostawa do aptek i hurtowni szczepionek przeciw grypie - mamy już zagwarantowanych 1,8 mln dawek, a w sprawie kolejnych 200 tys. rozmawiamy z firmami – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. MZ poinformowało też, że w tym roku będą dostępne trzy szczepionki przeciw grypie.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Opieka zdrowotna
Humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami dla psów - takie zmiany mają się znaleźć w projekcie dotyczącym ochrony zwierząt. - W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt - stwierdził we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Środowisko
Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
08.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. MSZ to potwierdza, ale wyjaśnia, że ma to związek z emisją polskich obligacji na rynku amerykańskim, ale nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji, a zwłaszcza nie nadaje Polsce charakteru firmy.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Przychodnie boją się odpowiedzialności za walkę z pandemią

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia dotycząca walki z pandemią w najbliższych miesiącach ciągle budzi duże kontrowersje. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uważają wręcz, że nie jest to żadna strategia, lecz doraźne działania decydentów, którzy przerzucają koszty i ryzyko walki z COVID - 19 na POZ.
Józef Kielar
08.09.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wyrok skazujący za próbę założenia "islamskiej partii demokratycznej" stanowił naruszenie wolności stowarzyszania się - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Bułgarii, gdzie wobec działaczy mniejszości tureckiej zastosowano prawo wprowadzone z czasach komunistycznych.
Katarzyna Warecka
08.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Omijanie zakazów lotów do 44 państw świata przez Polaków odbywa się na ich własne ryzyko. Mogą stracić pieniądze i zdrowie. Natomiast sam zakaz lotów między państwami członkowskimi wprowadzony przez rząd jest oceniany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Niewykluczone, że Komisja Europejska zaleci zmianę przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.09.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Polacy kwestionujący obowiązek noszenia maseczek - stają się zmorą handlowców. Coraz więcej klientów odmawia zasłaniania nosa i ust w sklepach czy na targowiskach i zapowiada zorganizowane protesty. Na prośbę o założenie maseczki, pokazują oświadczenie, że zgodnie z Konstytucją nie mają takiego obowiązku. Dlatego handlowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia pilnych zmian w przepisach.
Jolanta Ojczyk
08.09.2020
Koronawirus a prawo
Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania. - Wypracowaliśmy rozwiązanie – poinformował w poniedziałek po ponad czterogodzinnych rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych minister zdrowia Adam Niedzielski.
Krzysztof Sobczak
07.09.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wkrótce zniknie instytucja Rzecznika Finansowego. Większość jego kompetencji ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taka zmiana ma, według przygotowującego projekt ustawy Ministerstwa Finansów - poprawić poziom ochrony konsumentów rynku finansowego, ale eksperci zgodnie uważają, że to krok w złym kierunku.
Jolanta Ojczyk
07.09.2020
Rynek i konsument
Minister Cyfryzacji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że odmowa przepisania do polskiego rejestru stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci, nie uniemożliwia nadaniu dziecku numeru PESEL oraz wydania polskiego dokumentu tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.09.2020
Administracja publiczna
Redaktor naczelny internetowego dodatku odpowiada za treści tam zamieszczone i to on powinien być adresatem sprostowania, choć wystarczy podać sam tytuł zajmowanego stanowiska - orzekł Sąd Najwyższy uznając jednocześnie, że pod sprostowaniem do artykułu nie musi widnieć własny podpis prostującego, może być podpis pełnomocnika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.09.2020
Prawo cywilne
Autor protestu wyborczego powinien zawrzeć w nim zarzuty oraz przedstawić dowody. Stawiane zarzuty powinny odnosić się do przesłanek wyszczególnionych w Kodeksie wyborczym. Jeśli do Sądu Najwyższego wpływa protest wyborczy, który tego warunku nie spełnia, to podlega on pozostawieniu bez dalszego biegu – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
07.09.2020
Administracja publiczna Wybory
Osoby mieszkające w Polsce mają obowiązek meldunkowy – dotyczy obywateli polskich i cudzoziemców. Dokumenty meldunkowe można złożyć w urzędzie - osobiście albo przez pełnomocnika, ale także przez internet.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.09.2020
Administracja publiczna
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty dwóch rozporządzeń, które zmienią przepisy dotyczące indywidualnego nauczania i indywidualnego obowiązkowego wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021. Dostępne będą trzy formy: bezpośredni kontakt dziecka z nauczycielem, forma hybrydowa lub zdalna. Decyzja będzie należeć do rodziców, bo to oni będą musieli wystąpić z odpowiednim wnioskiem do dyrektora.
Agnieszka Matłacz
05.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Do muzeów wraca zwiedzanie grupowe, dostępne mogą być również szatnie oraz przestrzenie gastronomiczne. Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym, a na uczelniach artystycznych w semestrze zimowym 2020/2021 zalecany jest model kształcenia hybrydowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaktualizowało również wytyczne dla organizatorów wydarzeń kulturalnych - te zmiany związane są z podziałem na strefy ze względu na ilość zachorowań na danym obszarze.
Agnieszka Matłacz
05.09.2020
Koronawirus a prawo
Akty prawne zakazujące lotów międzynarodowych wprowadzane przez rząd nie są okolicznością nadzwyczajną upoważniającą do wypłaty odszkodowań - uważają prawnicy. Roszczenia linii lotniczych i pasażerów mogłyby pojawić się tylko po ewentualnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującym wprowadzenie regulacji bez odpowiedniego vacatio legis.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.09.2020
Prawo cywilne
Zdarza się, że sądy opiekuńcze wszczynają postępowania z urzędu, gdy uznają, że dobro dziecka może być zagrożone. Aby właściwie mogły realizować swoje zadania, potrzebują często zawiadomień od różnych podmiotów - m.in. lekarzy, szkoły, pomocy społecznej czy prokuratury – wskazują prawnicy.
Aleksandra Partyk
05.09.2020

Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Ostatnie interpretacje potwierdzają, że organy podatkowe coraz przychylniej patrzą na przedsiębiorców, którzy chcą się uczyć. Skarbówka pozwala na to, by wydatki związane z edukacją, udziałem w szkoleniach, kursach czy studiach zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
05.09.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Sformułowanie "osoby, które nie myślą" - ujęte w słowach modlitwy - są emocjonalne, ale nie naruszają czci i godności konkretnych osób - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, w sporze o ochronę dóbr osobistych Obywatelki RP przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes nie musi przepraszać powódki także za słowa o "gorszym sorcie" Polaków, ani wpłacać zadośćuczynienia na cel społeczny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.09.2020
Prawo cywilne
Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można mieć w telefonie, nie trzeba będzie go wozić. Minister cyfryzacji podpisał dokumenty, które to umożliwią na podstawie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Za trzy miesiące będzie więc dostępne w aplikacji mObywatel. Można ją ściągnąć na telefon od razu.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.09.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.
Robert Horbaczewski
04.09.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
Żądanie pozwanego o zamianę uprawnień dożywotnika na dożywotnią rentę musi przybrać formę powództwa wzajemnego. Niezależnie od tego, sąd powinien jednak rozwiązać umowę, gdy ma miejsce "przypadek szczególny" - np. wtedy, gdy umowa nigdy nie była wykonywana - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
04.09.2020
Polacy pobrali ok. 22 proc. przygotowanych dla nich bonów turystycznych o wartości 759 mln zł. Do rządowego programu zapisało się tylko ok. 20 tys. podmiotów turystycznych. To mało, bo rząd szacował, że chętnych do przyjmowania płatności bonem będzie ponad 100 tys. firm.
Jolanta Ojczyk
03.09.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia wprowadza strategię przed jesiennym sezonem grypowym. Zakłada ona trzy poziomy szpitalnictwa, zmianę taktyki testowania i zachowanie działań prewencyjnych. Zwiększy się liczba punktów drive thru, gdzie będzie można pobrać wymaz do testu, mniej ma być szpitali jednoimiennych. W Sanepidzie powstanie nowy system zgłoszeń.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2020
Koronawirus a prawo
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 30 proc. pacjentów z powodu epidemii COVID-19 miało odwołaną bądź przełożoną wizytę u specjalisty, a 24 proc. - u internisty. Na ograniczenia z dostępem do świadczeń Polacy skarżą się od dawna.
Katarzyna Redmerska
03.09.2020
Pacjent Opieka zdrowotna

UOKiK sprawdza zasady pobierania prowizji przez Allegro

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
UOKiK wszczął kolejne postępowanie w sprawie regulaminu Allegro.Tym razem sprawdza, czy gigant czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców. Chodzi o zmiany w regulaminie, które pozwalają pobierać prowizję nie tylko od ceny, ale też kosztów przesyłki opłaconej przez kupującego.
Jolanta Ojczyk
03.09.2020
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sąd Najwyższy nie dopatrzył się w zalewaniu działki ściekami zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów i potwierdził, że oskarżeni słusznie zostali uniewinnieni. Według sądu nieszczelność systemu kanalizacyjnego nie miała wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz nie obniżyła istotnie jakości wody, powietrza, gleby i roślin.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2020
Prawo karne Środowisko

Wydatki spadkodawcy na objęcie udziałów w spółce jawnej kosztem podatkowym spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Spadkobierca, który objął ogół praw i obowiązków w spółce osobowej po zmarłym wspólniku, może obniżyć przychód z tytułu wystąpienia z tej spółki o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na czas, w którym spadkodawca był wspólnikiem spółki – orzekł WSA w Gliwicach.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn