Prawo.pl
Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2020
Prawo cywilne
Na początek wystarczyłoby, żeby system sam zaciągał dane. Przecież od 10 lat obowiązuje przepis, żeby obywatel nie dostarczał administracji danych, które ona gdziekolwiek w swojej strukturze już ma. Prawdziwa prostota i intuicyjność przyjdzie wtedy, gdy uprościmy procesy formalno-prawne, wyeliminujemy niepotrzebne czynności i połączymy całą administrację jednym węzłem – mówi Anna Streżyńska.
Marcin Malinowski
14.12.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Aby opublikować w internecie zdjęcia z jakiegoś wydarzenia - czy to ze ślubu, czy z organizowanej przez szkołę imprezy - nie zawsze trzeba uzyskiwać zgodę przedstawionych na nich osób. Zależy, co konkretnie przedstawia fotografia - pisze Piotr Druzgała, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Wachowski.
Prawo.pl
14.12.2020
Zarządzanie oświatą RODO
Mieszkająca na stałe w Niemczech Agnes Trawny wniosła do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew pod koniec 2019 roku. Domaga się od Skarbu Państwa zapłaty 700 tys. zł za ziemię, którą sprzedano po jej wyjeździe do Niemiec. Proces z powodu pandemii nie zdążył się rozpocząć w tradycyjnej formie.
Jolanta Ojczyk
13.12.2020
Prawo cywilne
Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin w wywiadzie udzielonym Onetowi krytykuje Zbigniewa Ziobrę za odrzucenie kompromisu w sprawie unijnego budżetu. Przyznaje się również, że nie wiedział, iż państwowa spółka Orlen kupuje wydawnictwo Polska Press. I zapowiada, że dojdzie do dywersyfikacji tego zbyt rozbudowanego stanu posiadania. Tymczasem w sobotę Onet poinformował, że PKN Orlen chce przejąć "Rzeczpospolitą".
Jolanta Ojczyk
13.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.
Katarzyna Redmerska
12.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w terminie przez siebie wybranym, a pracodawca nie ma prawa go za to karać. Nawet wpisując kary finansowe do regulaminu. To, że często i na krótko jest nieobecny, czym dezorganizuje pracę, może natomiast wpłynąć na ocenę dyspozycyjności pracownika przy jego ocenie rocznej.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2020
Prawo pracy
Powód domagał się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w zakresie alimentów, powołując się na przedawnienie roszczeń. Sądy powszechne oddaliły częściowo powództwo, wskazując na sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego. Nie było podstaw do przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
12.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.
Aleksandra Partyk
12.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są na osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką. To zjawisko naturalne w państwie demokratycznym. Taka krytyka jest społecznie pożądana. Jeżeli podjęta jest w interesie publicznym, jeśli ma cechy rzeczowości, nie przekracza granic potrzebnych do osiągnięcia społecznego celu – jest chroniona przez prawo - twierdzi adwokat Radosław Baszuk,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.12.2020
Prawo karne Prawnicy

Trudno uniknąć podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo
Przepisy dotyczące tzw. ulgi mieszkaniowej wciąż budzą wątpliwości. Problemy potęguje niejednolita praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych. Niejasna jest już sama definicja własnych celów mieszkaniowych. Tymczasem ma ona podstawowe znaczenie dla skorzystania z prawa do zwolnienia z PIT. Przepisy w tym zakresie powinny być pilnie zmienione.
Krzysztof Koślicki
12.12.2020
Domowe finanse PIT Poprawmy prawo

Rok 2020 jest przełomowy dla profilu zaufanego

Administracja publiczna Nowe technologie
Na duży przyrost liczby profili zaufanych w tym roku miały wpływ utrudnienia spowodowane pandemią. Sądząc po popycie na profil i podpis zaufany, zwiększa się możliwość realizowania spraw drogą elektroniczną, a już choćby z tego powodu wzrasta też liczba spraw załatwianych – mówi Anna Streżyńska.
Marcin Malinowski
11.12.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
Rynek i konsument
W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus a prawo
Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.
Krzysztof Koślicki
11.12.2020
Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus a prawo
Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.
Regina Skibińska
11.12.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.
Katarzyna Warecka
10.12.2020
Administracja publiczna
Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2020
Ubezpieczenia społeczne

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.
Beata Lisowska
10.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Prokurator Generalny nie wykazał, że sąd drugiej instancji wadliwie wyważył konflikt dwóch wartości - wolności słowa i ochrony czci - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i oddaliła jako niezasadną skargę nadzwyczajna Prokuratora Generalnego. Bo w konkretnej sprawie muszą istnieć bardzo poważne argumenty, uzasadniające przełamanie prawomocności orzeczenia,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2020
Prawo cywilne
Honorowy dawca krwi i jej składników, który odda ją w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, będzie miał prawo do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu oddania krwi i w dniu następnym. Natomiast ozdrowieniec, który przeszedł COVID-19 i oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza, będzie miał prawo w tym czasie do 33-proc. ulgi na przejazdy w komunikacji.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sugestia przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, by banki proponowały klientom posiadającym kredyty frankowe ugody, jest godna uwagi. Ale trzeba też do niej podchodzić z rezerwą, bo takie propozycje nie zawsze muszą być korzystne dla posiadaczy tego typu kredytów - twierdzi radca prawny Paulina Piekarska.
Paulina Piekarska
09.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - stwierdził podczas spotkania z bankowcami przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. I zasugerował bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód z klientami, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Finanse Kredyty frankowe