Prawo.pl
Kolejność szczepień przeciwko COVID-19, która wzbudza obecnie wiele emocji, nie wynika z żadnego aktu prawa powszechnie obowiązującego. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie określa, że to właśnie zatrudnieni w ochronie zdrowia mają pierwszeństwo. Być może jest to zapisane w kontraktach zawartych przez NFZ ze szpitalami węzłowymi. NFZ jednak nie udostępnił nam wzorców tych umów.
Jolanta Ojczyk
04.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Listy polecone można odebrać, nie wychodząc z domu. Poczta Polska polecony przez internet dostarczy w formie dokumentu elektronicznego i udostępni kopertę oraz zawartość przesyłki w eSkrzynce użytkownika. Usługa jest bezpłatna, ale trzeba posiadać profil zaufany. Tą drogą nie dotrą jednak pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania czy komorników sądowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia, które wprowadzają nowe, obowiązujące od stycznia 2021 roku, wzory formularzy służących do rozliczania PIT. Mają one zastosowanie do podatników i płatników podatków. Zmianie uległy m.in. wzory formularzy do rocznego rozliczenia podatku.
Krzysztof Koślicki
04.01.2021
PIT Rachunkowość
Dłużnik utracił mieszkanie pomimo pozbawienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego w tej sprawie. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego postanowienia sądu okręgowego oddalającego zażalenie na postanowienie sądu rejonowego.
Krzysztof Sobczak
04.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wizerunek wpływa na rozwój, dlatego gmina może przed sądem domagać się jego ochrony. Utrata dobrego imienia może odstraszać turystów i inwestorów, a to straty materialne - dla samorządu i mieszkańców. Pozwy o ochronę dóbr osobistych to kolejna odsłona sporu pomiędzy samorządami a aktywistami o tzw. "strefy wolne od LGBT".
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
04.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Po raz kolejny okazało się, że firma ponosi surowe konsekwencje za niestosowanie wystarczających zabezpieczeń sieci i informacji przez profesjonalnych podwykonawców, a w zasadzie podwykonawców, którzy powinni być profesjonalistami - pisze radca prawny Artur Piechocki, komentując karę nałożoną na spółkę ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek.
Artur Piechocki
04.01.2021
Rynek i konsument RODO
Pracownicy medyczni mogą już korzystać z systemu P1 dla wypełnienia obowiązku weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty.
Krzysztof Sobczak
02.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Błędem sądu było uchylenie zakazu kontaktowania się w jakiejkolwiek formie i zbliżania się do dzieci na odległość mniejszą niż 20 metrów wobec pedofila. Chociaż okazało się, że składał on propozycje seksualne osobie dorosłej. Sąd drugiej instancji jednak dopuścił się rażącego naruszenia prawa, bo uchylił zakaz probacyjny - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2021
Prawo karne
Zarządca drogi publicznej ma obowiązek utrzymania pobocza w stanie umożliwiającym kierowcy należytą obserwację pobocza. Zarządca nie wykosił krzaków i traw, dlatego odpowiada za skutki kolizji z sarną, która nagle wtargnęła na drogę, a kierowca nie był w stanie zareagować – uznał Sąd Rejonowy w Biskupcu.
Robert Horbaczewski
02.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Wnioskodawczyni domagała się uzyskania informacji publicznej - ekspertyzy, ale Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej nie przedstawił jej tego dokumentu. Organ wykazał, że nie posiada żądanych materiałów, bezskutecznie próbował je uzyskać. Z przepisów wynika, że tylko podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej są obowiązane do ich udostępnienia
Aleksandra Partyk
01.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

Brexit to zamknięcie granic, trudniejszy obrót handlowy i prawny

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Brexit to nowa sytuacja prawna, a Zjednoczone Królestwo to dla Polski kraj trzeci. Przez pierwsze pół roku wjedziemy tam na dowód osobisty, tylko pobyt dłuższy niż trzy miesiące wymaga paszportu i wizy. Jednak od 1 stycznia nie możemy podjąć żadnej pracy w Wielkiej Brytanii, bo konieczne będzie pozwolenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2021
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z segregacji, podniesienie maksymalnej opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkałych, podwyższenie kar za zaśmiecanie - takie m.in. rozwiązania zawiera opublikowany w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji projekt zmian w tzw. ustawie śmieciowej.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Środowisko Administracja publiczna
Do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nie można zwlekać ze sprawdzeniem potencjalnych luk w systemach - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, informując jednocześnie o karze w wysokości 1 mln zł dla spółki ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek, za brak szybkiego stwierdzenia zagrożenia i jego usunięcia, co doprowadziło do utraty danych.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Prawo gospodarcze RODO
W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rejestracja jest procedurą niezbędną do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Czasami jednak napotykamy przeszkody, które uniemożliwiają nam osobiste załatwienie tej sprawy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pełnomocnictwa do rejestracji samochodu.
Dorian Lesner
31.12.2020
Administracja publiczna

Legislacja w 2020 - chaos i dalsze obniżanie jakości prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Posłowie w 2020 r. pracowali dużo, bardzo szybko, lecz nieefektywnie. Ich aktywność przejawiała się głównie w składaniu szybkich, niestarannych projektów ustaw - często wielokrotnie potem poprawianych. Uchwalono 138 ustaw w czasie 53 dni obrad, a najwięcej - aż 23, dotyczących zdrowia. W dalszej kolejności były to ustawy o emeryturach i rentach. Aż 51 posłów nie zabrało przez cały rok głosu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Skazany wniósł o sporządzenie i doręczenie mu uzasadnienia wyroku. Nie dochował jednak terminu. To, że skazany i jego obrońca nie byli obecni podczas ogłoszenia wyroku nie oznacza, że termin na wniesienie wniosku należało liczyć dopiero od momentu doręczenia wyroku sądu – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
31.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obowiązuje apel o nieprzemieszczanie się w Sylwestra - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Apel na wszelki wypadek poparty jest rozporządzeniem, więc nadal - niezależnie od nomenklatury - za złamanie przepisów grozi mandat lub kara administracyjna. Ze względu na wątpliwości prawne możliwe do podważenia w sądzie.
Monika Sewastianowicz
31.12.2020
Koronawirus a prawo
Kolejna nowelizacja rozporządzenia dotyczącego narodowej kwarantanny, wyłącza spod obostrzeń związanych z zakazem nocowania w hotelach pracowników i dziennikarzy m.in. telewizji i radia publicznego, oraz z mediów posiadających koncesję, pod warunkiem, że ma to związek z wykonywanym przez nich zawodem. Rozszerza również obowiązek kwarantanny na osoby przyjeżdżające do Polski z krajów UE.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Koronawirus a prawo
Wprowadzenie istotnego ograniczenia maksymalnej wysokości ulgi abolicyjnej do 1360 zł może dotknąć tych polskich rezydentów podatkowych, którzy uzyskują dochody w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania opierające się na metodzie tzw. odliczenia proporcjonalnego. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2021 roku – wyjaśnia Aleksander Dyl, prawnik.
Aleksander Dyl
30.12.2020
Domowe finanse PIT
Mimo zakończenia okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 r. utrzymany będzie swobodny przepływ danych między Europejskim Obszarem Gospodarczym (27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) a Zjednoczonym Królestwem. Ma on obowiązywać maksymalnie do 1 lipca 2021 r.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
RODO Prawo europejskie Brexit

Brexit ma skutki dla ubezpieczonych

Prawo cywilne Rynek i konsument Brexit
Kończy się czas, kiedy instytucje z Wielkiej Brytanii mogą działać w Unii Europejskiej na dotychczasowych zasadach. W związku z tym Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypominają o konsekwencjach brexitu dla klientów ubezpieczycieli.
Regina Skibińska
30.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Brexit
Do 8 stycznia samorządy mogą wnioskować do programu „Opieka wytchnieniowa” 2021. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej do 12 lutego zatwierdzi listy rekomendowanych przez wojewodów wniosków. Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc, nie ponosi odpłatności. To wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Poprawa bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych, m.in. poprzez zobowiązanie operatorów do uniezależnienia się od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania - to cel obowiązującego od 30 grudnia br. rozporządzenia. Jednocześnie nowe przepisy mają przygotowywać rynek do funkcjonowania w standardzie 5G.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
Rynek i konsument
W okolicach 10 stycznia będą podejmowane decyzje dotyczące obecnie obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 - zapowiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że dopiero za kilka dni będzie wiadomo, jak wygląda sytuacja pod kątem zakażeń w okresie świątecznym. Odniósł się też do apeli o zniesienie zakazów w okresie ferii.
Agnieszka Matłacz
30.12.2020
Koronawirus a prawo
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.
Agnieszka Matłacz
30.12.2020
Koronawirus a prawo