Nowelizacja doprecyzowuje też kwestię związane z kwarantanną dla osób wjeżdżających do Polski. Zgodnie z tym co już wcześniej zapowiadał m.in. premier Mateusz Morawiecki, obowiązkiem takim objęte zostaną również osoby przekraczające granicę wewnętrzną granicę transportem zbiorowym. Poprzednie rozporządzenie obejmowało takim obowiązkiem jedynie osoby przekraczające zewnętrzną granicę. 

Datę wejście w życie rozporządzenia ustalono na 30 grudnia 2020 r. Projekt został opublikowany na stronach RCL-u 30 grudnia, z adnotacją, że skierowano go do podpisu premiera. Nieco później rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw.  

Czytaj: Jest rozporządzenie dotyczące obostrzeń - stoki zamknięte, ale wyciągi mogą działać>>

Nadawcy prywatni i publiczni mają być równo traktowani 

W uzasadnieniu jeszcze projektu noweli wskazano m.in., że zmiana w zakresie katalogu osób wyłączonych spod obostrzeń związanych ze świadczeniem usług hotelarskich wynika z tego, iż zarówno nadawcy prywatni, jak i publiczni powinni być traktowani w taki sam sposób. 

- W związku z powyższym, w omawianym przepisie wskazano, że prowadzenie usług hotelarskich może być świadczone dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez te jednostki lub nadawców - napisano. 

Poprzednio mowa była o osobach "bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców". 

Na uprzywilejowanej liście znaleźli się też kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli wykonującym czynności zawodowe. Przypomnijmy ograniczenia w świadczeniu usług hotelarskich mają obowiązywać do 17 stycznia 2021 r. 

 

Kwarantanna także po powrocie z kraju UE - np. Hiszpanii

Co ważne 10 -dniową kwarantanną będą  objęte osoby wjeżdżające do Polski przez granicę wewnętrzną Polski - z Unią Europejską, które podróżują transportem zbiorowym. Zdaniem autorów zmiany pozwoli to wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie może budzić przepis rozporządzenia z 21 grudnia.

Obowiązujące dotąd rozporządzenie dotyczyło podróżnych, którzy przekraczają granicę zewnętrzną UE w terminie do 17 stycznia. Mają one przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Powinny również przekazać swój numer telefonu.

Zgodnie z nowelizacją kwarantanną objęte zostają także osoby przekraczające granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę wewnętrzną - schengenowską, które podróżują:

  • statkiem powietrznym, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym: będącym
  • środkiem publicznego transportu zbiorowego, przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego, lub międzynarodowego transportu kombinowanego, przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Zwalnia natomiast  z obowiązku odbywania kwarantanny obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci, którzy będą jedynie przejeżdżać przez Polskę do miejsca swojego zamieszkania lub pobytu.