Prawo.pl
Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
15.01.2021
Prawo cywilne BHP Budownictwo

Rząd wraca do sprawy rekompensat za wzrost cen energii

Rynek i konsument Administracja publiczna
Przygotowujemy kompleksowe i długoterminowe rozwiązania służące ochronie odbiorców wrażliwych przed wzrostem cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nie podał szczegółów, a jedynie zasygnalizował, że mają one "służyć ochronie odbiorców wrażliwych i wzmocnieniu ich pozycji na rynku".
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna
Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,
Łukasz Bucki
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Bank dokonał nieuzasadnionego wpisu do rejestru dłużników, a potem ponad cztery lata zajęło mu wykreślenie z rejestru niesolidnych dłużników danych klienta, który nie zaciągnął u niego kredytu. Klient wciąż walczy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych - pierwszej instancji wygrał, ale w sądzie apelacyjnym przegrał. Skargę do SN skierował w tej sprawie Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Decyzja KNF w sprawie Idea Banku stanowi potwierdzenie i znaczące ułatwienie dochodzenia roszczeń klientów, których – stosując agresywne i podstępne metody sprzedaży – przekonano do zakupu obligacji. Jednak gdy bankowi odebrano narzędzia służące do osiągania dochodu i funkcjonowania to można mieć daleko idące wątpliwości czy będzie mógł zasądzone odszkodowania w przyszłości wypłacić
Michał Skrzypek
14.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prokurator jak nadsędzia? Ten kierunek widoczny jest od kilku lat i być może wkrótce jego uprawnienia jeszcze wzrosną. Posłowie PiS wnieśli projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który ma "doregulować" kwestię m.in. listu żelaznego, co oznaczałoby uzależnienie jego wydania w postępowaniu przygotowawczym od braku sprzeciwu... prokuratora.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. I skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego na rzecz poręczyciela kredytu nie podważa wykonalności tego nakazu, gdyż sąd pierwszej instancji nie naruszył prawa w jakimkolwiek stopniu
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.01.2021
Prawo cywilne
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zadośćuczynienie za uchybienie dobremu imieniu dziennikarza, który został skrytykowany przez innego dziennikarza w postach na blogu internetowym, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Zdaniem Trybunału ochrona prawa do dobrego imienia musi zostać zrównoważona z ochroną wolności wyrażania opinii.
Katarzyna Warecka
13.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Towarzystwo ubezpieczeniowe Open Life TU Życie zapłaci ponad 20 mln zł kary za stosowanie wobec konsumentów nieuczciwej sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Według UOKiK, zawierały one fundusze kapitałowe bardziej ryzykowne, niż wynikało to z potrzeb konsumentów i oceny ich profilu ryzyka.
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo
Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sięganie po centralizację, także dla narzucania dobrych praktyk, na przykład obowiązku uczestnictwa sołtysów w sesjach rad, to zaprzeczenie zasady samodzielności samorządu. Tymczasem sołtysi chcieliby uczestniczyć w komisjach i mieć prawo głosu, bo to tam odbywa się dyskusja. Uważają, że powinno ich też dotyczyć zwolnienie z pracy, jak radnych uczestniczących w sesji czy komisji rady.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2021
Samorząd terytorialny
Wysłanie zawiadomienia o rozprawie innej niż oskarżony osobie nie spełnia podstawowego warunku przeprowadzenia procesu pod nieobecność oskarżonego, jakim jest prawidłowe poinformowanie go o jej terminie i miejscu - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że zmiana przepisów postępowania karnego, która nastąpiła w 2015 r., nie uprawniała sądu do prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prawo nie nakłada na właściciela obowiązku dbałości o stan drzew rosnących na terenie jego nieruchomości. Dlatego też nie można go zobowiązać do ponoszenia znacznych kosztów zabiegów dendrologicznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
13.01.2021
Środowisko Administracja publiczna
Po wyłączeniu podczas ataku demonstrantów na Kongres USA konta prezydenta Donalda Trumpa na Twitterze, w Europie i w Polsce wrócił temat uregulowania zasad ograniczania wolności słowa w serwisach internetowych. Szybkie prace nad odpowiednimi regulacjami prawnymi zapowiedzieli unijny komisarz i przedstawiciel polskiego rządu, a potwierdził to premier.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Świadczenia kompensacyjne za ewentualne niepożądane skutki szczepień przeciwko Covid-19 będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Do tego też organu będą kierowane wnioski pacjentów. Rzecznik decyzję będzie wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. A pacjent, jeżeli będzie chciał, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie bierze udział w naborze zgłoszeń farmaceutów na planowane szkolenia ze szczepienia przeciw COVID-19. Szkolenia będą organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ale nie ma jeszcze przepisów uprawniających farmaceutów do prowadzenia szczepień.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt przepisów, które wprowadzą zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla nagród i stypendiów przyznawanych przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Zmiany zaczną obowiązywać 14 dni od ogłoszenia.
Krzysztof Koślicki
12.01.2021
PIT Rachunkowość
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował do Ministra Zdrowia apel, w którym prosi o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym etapie realizacji Programu.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Jeżeli sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o nałożeniu przez Sanepid kary administracyjnej za łamanie obostrzeń epidemicznych, organ musi zwrócić pobraną należność. I to wraz z odsetkami, które – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę obecne oprocentowanie lokat w bankach – są bardzo wysokie.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19 - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. I zachęcał do korzystania z tej możliwości, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Sądy administracyjne uchylają drakońskie kary za łamanie obostrzeń związanych z epidemią. Zgodnie z przewidywaniami prawników uznają, że tak daleko idące ograniczanie praw rozporządzeniem naruszało Konstytucję. Problemem okazuje się też procedura - sankcje nakładane arbitralnie i bez dania stronie możliwości zabrania stanowiska.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargę dotyczącą grupy uchodźców z Tadżykistanu, którzy na przełomie 2016 i 2017 r. próbowali bezskutecznie złożyć na polsko-ukraińskim przejściu granicznym wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Straż graniczna stwierdziła, że nie deklarowali chęci ubiegania się o ochronę, ale chcą wjechać w celach ekonomicznych.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Administracja publiczna
Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.
Katarzyna Racka
11.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Surowe kary dla firm i menedżerów z branży fitness za zmowę rynkową

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję. Jego skutkiem był podział rynku i ograniczenie możliwości wyboru sieci, z usług której konsumenci mogli skorzystać w swoim mieście. Ukarano również 6 menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Wdowa została wezwana do zapłaty podatku od spadku w 10 lat od jego nabycia. Fiskus twierdził, że ma podstawy do wznowienia obowiązku podatkowego wynikające z art. 6 ustawy o spadkach i darowiznach. Tymczasem rzecznik praw obywatelskich uważa, że niesłusznie i kieruje skargę nadzwyczajną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
09.01.2021
Prawo cywilne PIT
Nie można podawać podmiotom nieuprawnionym informacji o osobach korzystających z pomocy społecznej, bo to tajemnica zawodowa. Należy kierować się przede wszystkim ochroną ich dóbr osobistych. Pokrzywdzonym przysługuje skarga do UODO i do szefa jednostki. Skutkiem dla pracownika może być utrata pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.01.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Małżonkowie w sprawach o rozwód najczęściej nie zgłaszają żądania zasądzenia na ich rzecz alimentów. Takie roszczenie mogą zgłosić później, już po zakończeniu sprawy o rozwód. W dużej mierze to od treści wyroku rozwodowego zależy, czy były małżonek będzie mógł z łatwością uzyskać świadczenia z tego tytułu – wskazują prawnicy.
Aleksandra Partyk
09.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rolą państwa jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w okresie pandemii i kształtowanie naszej odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wiedzę opartą o fakty i dane – podkreśla dr hab. prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. I dodaje, że według tych samych reguł powinny być przedstawiane kolejne ograniczenia wprowadzane przez władze w związku pandemią.
Józef Kielar
09.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.
Dorian Lesner
09.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo