Prawo.pl
Prowadzenie szkoleń dla kierowców zawodowych w formie e-learningu, skuteczniejszy nadzór nad ośrodkami szkolenia, a także likwidacja skierowania na badania i kursy reedukacyjne - takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt zmian w przepisach dotyczących uzyskiwania uprawnień przez kierowców.
Krzysztof Sobczak
12.02.2021
Administracja publiczna
Przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19 - to zadanie postawione przez prezydenta przed powołaną w piątek Radą ds. Ochrony zdrowia. Kolejne posiedzenia Rady ma dotyczyć sytuacji w psychiatrii. Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna.
Krzysztof Sobczak
12.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Już w poniedziałek, 15 lutego, rozpocznie się okres rozliczeń PIT za 2020 rok. Z usługi Twój e-PIT skorzystają osoby prywatne. Przedsiębiorcy będą musieli wysłać PIT samodzielnie, np. poprzez system e-Deklaracje. Wszystko to ułatwia działający od początku lutego e-Urząd Skarbowy. Sezon rozliczania podatku skończy się 30 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
12.02.2021
Domowe finanse PIT
Na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, spadła do 42,4 proc. – alarmują eksperci Instytutu Emerytalnego. Prognozują, że w najbliższych latach wysokość nowo przyznanych świadczeń dla osób odchodzących z rynku pracy będzie często wynosiła poniżej 40 proc. ostatniego wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Firma telekomunikacyjna UPC Polska, która pobierała, mimo braku zgody klientów, płatności za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, została zobowiązana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Decyzja jest prawomocna.
Krzysztof Sobczak
12.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł, a łączna kwota wyrównania to 749 mln zł. Zdecydowana większość spraw dotyczyła kobiet - aż 96 proc.
Agnieszka Matłacz
12.02.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Samorządowcy nie negują, że instytucja petycji jest potrzebna – dzięki niej mieszkańcy mogą oddziaływać na decyzje władz lokalnych. Jednak bardzo często dotyczą one spraw nie związanych z samorządem, a mimo to trzeba je procedować - organizować posiedzenia komisji rady - a to marnowanie czasu i pieniędzy. Procedura powinna ich zdaniem być dopracowana, by nie przekształcała się w groteskę.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.02.2021
Samorząd terytorialny

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.
Krzysztof Koślicki
12.02.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wciąż jest w Polsce problem z rozumieniem Konwencji jako aktu, który jest częścią naszego prawa, ani wyższego ani niższego niż prawo krajowe i Konstytucja. Wciąż uczymy prawa „blokami” - krajowe jako pierwsze, a potem gdzieś tam kilka słów o odległym Strasburgu - mówi adwokat Monika Gąsiorowska. I dodaje, że prawnicy prowadzący sprawy przed ETPC odrabiają tę lekcję w praktyce.
Rafał Bujalski
12.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus - to zasadnicze elementy zapowiadanego przez rząd "plan odbudowy zdrowia Polaków".
Krzysztof Sobczak
11.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Uzdrowiska mogą ruszyć od 11 marca

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Kolejny projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń związanych z pandemią przewiduje, że od 11 marca działalność będą mogły wznowić uzdrowiska. Warunkiem udziału w leczeniu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.
Krzysztof Sobczak
11.02.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Delegacja Rady Europy jest zaniepokojona przyjmowanymi przez polskie władze samorządowe uchwałami przeciwko „ideologii LGBT”. W raporcie zapowiada podjęcie rezolucji skierowanej do samorządów w celu uchylenia „stref wolnych od ideologii LGBT” i zwiększenia zakresu ochrony praw osób LGBTI. Z raportu wynika, że problem dotyczy trzeciej części kraju.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.02.2021
Samorząd terytorialny
W Dzienniku Ustaw została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia określającego obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 12 lutego. Zgodnie z zapowiedzią rządu otwarte zostaną hotele, kina, stoki narciarskie, ale nie tylko. Ruszą też korty tenisowe, salony masażu, sauny i solaria. Te ostatnie niestety nie w hotelach. Siłownie, aquaparki nadal pozostają zamknięte.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
11.02.2021
Koronawirus a prawo

Sędzia Bednarczyk: Umowa kredytu nieważna, ale co z rozliczeniem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Gdy coraz więcej umów na kredyty indeksowane w walutach obcych ulega unieważnieniu, przed sądami staje poważne pytanie o to, jak w takiej sytuacji rozliczyć relację pomiędzy bankiem i klientem, a szczególnie jak odnieść się do instytucji bezpodstawnego wzbogacenia - zastanawia się sędzia Piotr Bednarczyk. I z nadzieją czeka na uchwałę Sądu Najwyższego.
Piotr Bednarczyk
11.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ale po przejściu na emeryturę lub rentę nadal pracują, utracą prawo do podwyższenia świadczenia poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Nie będzie też można wydłużyć stażu okresami nieskładkowymi. Ponadto emeryturę będzie można przeliczać raz na rok, a nie jak obecnie - co kwartał. Zdaniem ekspertów, to nie jest wyrównywanie systemów, lecz ograniczanie wydatków na emerytury.
Grażyna J. Leśniak
11.02.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Niektóre media naprawdę przesadzają z tym, że sugerują jakieś naruszenie wolności słowa, chodzi o pieniądze po prostu - tak prezydent Andrzej Duda odniósł się do planów rządu wprowadzenia podatku od reklam i protestu dużej części mediów prywatnych. Ocenił, że wielkie kompanie medialne mogą płacić podatki, zwłaszcza gdy są przeznaczone dla ludzi.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Policjant wykonując zadania służbowe może stosować środki przymusu bezpośredniego - m.in. chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową. Ale powinien przy tym kierować się zasadą minimalizacji skutków i dostosowywania ich do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia uprawnień.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
Telewizje, stacje radiowe i informacyjne portale internetowe wstrzymały w środę przekaz w proteście przeciwko zapowiadanej "składce" od reklam. Tymczasem przedstawiciele rządu uspokajają, że to dopiero projekt, a Ministerstwo Finansów sugeruje, że planowany podatek obejmie cyfrowych gigantów i zagranicznych wydawców. I rząd zachęca wydawców do udziału w konsultacjach.
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Rynek i konsument CIT
Jeszcze do 16 lutego chętni mogą zgłaszać się do urzędu gminy w celu rekrutacji na rachmistrzów spisowych. Nabór przedłużono, bo kandydatów jest za mało. Pierwszy termin minął 9 lutego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem e-maila, przez ePUAP lub bezpośrednio w urzędach.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.02.2021
Samorząd terytorialny
Dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat teleporada nie będzie standardem, zasadne są osobiste wizyty - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Teleporada ma być dla tych grup pacjentów dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept. Projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowany został w środę do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Opieka zdrowotna
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada wprowadzenie systemu rehabilitacji postcovidowej i zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów. Brak limitów miałby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca tego roku.
Agnieszka Matłacz
10.02.2021
Pacjent Finansowanie zdrowia
Osoby z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz zakrzepowo - zatorowym są szczególnie narażeni na ciężki przebieg Coid-19, ponieważ ich układ sercowo - naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Dlatego apelują do ministra zdrowia o włączenie ich do pierwszej grupy szczepień. Chodzi o około 1,6 tysiąca pacjentów.
Katarzyna Redmerska
10.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie problem prawny podziału majątku między małżonkami, gdy ich nieruchomość wspólna znajduje się za granicą. Gdyby przyjąć, że może o tym rozstrzygać sąd państwa obcego, to trzeba by posłużyć się analogią do przepisów kodeksu postępowania cywilnego w sprawach uznania za zmarłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Decyzja nie weksel – in blanco nie przejdzie

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Goście jedli bez maseczek, co "lekceważyło wysiłki Państwa Polskiego” – wynika z uzasadnienia decyzji Sanepidu, dotyczącej jednego z warszawskich barów. Nazwę lokalu i numer protokołu dopisano długopisem do wydrukowanego "gotowca" uzasadnienia. Rodzi to poważne obawy o to, w jakim stopniu organ zbadał stan faktyczny, którego dotyczy rozstrzygnięcie.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
10.02.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zarządca drogi decydując się na posadowienie na jezdni progu zwalniającego powinien odpowiednio go oznaczyć znakiem ostrzegawczym oraz ustawić przed nim znak ograniczający dopuszczalną prędkość. Tym samym zarządca drogi przyczynił się do wypadku motocyklisty - stwierdził w niedawnym wyroku Sąd Okręgowy w Sieradzu.
Robert Horbaczewski
10.02.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Rzecznik Praw Obywatelski złożył do Sądu Najwyższego kasację od wyroku, w którym mężczyzna został ukarany naganą za przemieszczanie się bez maseczki i uzasadnionej potrzeby. To już druga kasacja RPO, dzięki której SN będzie mógł się wypowiedzieć, co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.
Jolanta Ojczyk
09.02.2021
Koronawirus a prawo
Facebook zablokował angielskojęzyczne konto IPN. Powodem był post dotyczący niemieckiej akcji germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, apeluje o przyspieszenie prac nad ustawą o wolności słowa w internecie.
Jolanta Ojczyk
09.02.2021
Nowe technologie
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia zapłaci 85 tys. zł kary za to, że zlekceważył wydany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych nakaz zawiadomienia jego pacjentów o naruszeniu ich danych osobowych oraz przekazania tym osobom zaleceń dotyczących zminimalizowania potencjalnych negatywnych skutków zaistniałego incydentu.
Krzysztof Sobczak
09.02.2021
Opieka zdrowotna RODO
Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza wchodząca właśnie w życie ustawa. Ma ona gwarantować prawa wynikające z unijnych dyrektyw.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rada gminy może uchwalić, że odpady zielone będą przyjmowane wyłącznie w punkcie selektywnej...
Dorian Lesner
09.02.2021
Środowisko Domowe finanse