Prawo.pl
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu i uznał winę oskarżonego prezentującego publicznie treści nieprzyzwoite. Chodziło o banery przedstawiające fotografie zakrwawionych płodów ludzkich w kolorze. Stwierdził, że publiczne prezentowanie zwłok człowieka czy szczątków ludzkich jest obyczajowo nieakceptowalne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Określenie w zeznaniu rocznym (np. PIT-36) organizacji pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego ma przekazać 1,5 proc. podatku, nie ma wpływu na wysokość nadpłaty wykazanej do zwrotu w tym zeznaniu. Oczywiście podatnik nie będzie miał możliwości przekazania 1,5 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, gdy w jego rozliczeniu podatkowym nie wystąpi podatek należny.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
16.02.2023
Domowe finanse PIT
Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – twierdzi ZUS. Trzeba liczyć się ze scenariuszem, że świadczenie będziemy pobierać przez znacznie dłuższy okres niż ten potrzebny do odrobienia braku kilkunastu wypłat. Dziś najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce otrzymuje emerytka, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy. ZUS co miesiąc wypłaca jej 26,8 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
16.02.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Zezwolenie na nagrywanie rozmów telefonicznych może nie zawierać zindywidualizowanego uzasadnienia - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że obowiązek uzasadnienia nie został naruszony, gdy orzeczenie opiera się na szczegółowym wniosku właściwego organu postępowania karnego, zaś uzasadnienie zezwolenia można z łatwością i jednoznacznie wywieść z łącznej analizy wniosku i zezwolenia.
Krzysztof Sobczak
16.02.2023
Prawo karne RODO
Wiele gmin, których rady kiedyś przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT, wciąż ich nie uchyliło. A część wręcz – jak wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich – nadal nie zamierza tego robić. I to mimo, że grozi im to utratą unijnych funduszy, bo ich otrzymanie jest uzależnione od przestrzegania przez Polskę Karty Praw Podstawowych.
Monika Sewastianowicz
16.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ostatnie zmiany w prawie nie ułatwiły pracy księgowym i doradcom podatkowym. Poza tym rośnie częstotliwość ich wprowadzania. Wśród głównych obszarów zainteresowania organów administracji skarbowej znajdują się m.in. kwestie podatku u źródła (WHT), cen transferowych, VAT i restrukturyzacji. To główne wnioski wynikające z opublikowanego właśnie raportu Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
16.02.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Nie ma podstaw do przyjęcia, że zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT wyrażenie „wspólne przedsięwzięcie” jest niejasne i nieprecyzyjne w stopniu naruszającym konstytucyjne standardy określoności prawa daninowego. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o problem dwukrotnego opodatkowania tego samego zdarzenia.
Wiesława Moczydłowska
15.02.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Komisja Europejska skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko 8 państwom członkowskim, w związku z ochroną sygnalistów. Wśród nich jest Polska. Termin wdrożenia postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii upłynął 17 grudnia 2021 r., a w Polsce jeszcze nie odpowiedniej ustawy.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli do końca 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do profilu płatnika, ZUS utworzył mu profil techniczny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika. Płatnicy składek, którzy rozpoczęli działalność w 2023 r., muszą samodzielnie założyć profil lub aktywować profil utworzony przez ZUS, jeśli sami go nie założyli.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Ubezpieczenia społeczne
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora habilitowanego może cofnąć złożony wniosek, wskazując na potrzebę umorzenia postępowania habilitacyjnego. Właściwa rada uczelni może jednak wniosku tego nie uwzględnić i procedować dalej, aż do podjęcia stosownej uchwały - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
15.02.2023
Szkolnictwo wyższe
Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, tę samą, która miała pomóc w odblokowaniu dla Polski funduszy unijnych. Regulacja od początku budziła spore wątpliwości, także prezydenta. Teraz ma zająć się nią Trybunał, który sam jest w kryzysie i który budzi wątpliwości unijnych instytucji.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Boty i sztuczna inteligencja w medycynie mogą wspierać pracę personelu na przykład w diagnostyce, ale nie zastąpią relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Tymczasem czasu na kontakt z pacjentem w niewydolnym systemie - publicznym, ale i prywatnym - jest coraz mniej. Tu z kolei jest pole do działania dla technologii, które personalizują kontakt na linii lekarz-pacjent.
Katarzyna Nocuń
15.02.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Pominięcie części mieszkańców oraz osób prawnych w konsultacjach dotyczących zmiany nazwy ulicy oraz brak analizy kwestii finansowych, jakie niesie za sobą podjęcie uchwały w takiej sprawie, stanowi istotne naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Zdaniem sądu należy to do istotnych zagadnień mających wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnej.
Marek Sondej
15.02.2023
Samorząd terytorialny
Pracownicy uzależnieni od narkotyków i biorący substancje narkotyczne spoza listy ministra zdrowia, pozostaną bezkarni, a pracownicy np. leczący się na ADHD i biorący leki zawierające amfetaminę, będą mogli stracić pracę. Taki będzie efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego przepisy mają wejść w życie już 21 lutego. Zdaniem prawników, nowe regulacje nie zabezpieczają interesu ani pracowników, ani pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2023
Prawo pracy BHP
Aby zapewnić niezależność organizacji reprezentujących konsumentów w postępowaniach grupowych, sądy mają zyskać prawo badania źródeł ich finansowania. Jeżeli w trakcie postępowania dojdą do wniosku, że podmiot upoważniony uwikłał się w konflikt interesów, pozew zostanie odrzucony. Problem w tym, że - zdaniem prawników - takie rozwiązanie negatywnie odbije się na konsumentach.
Inga Stawicka
15.02.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
W środę, 15 lutego, ruszył sezon składania rocznych PIT za 2022 rok. To rozliczenie będzie szczególne. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian – m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Podatnicy mają teraz liczyć podatek bez ulgi. Ale jeśli okaże się, że jej zastosowanie byłoby korzystne - urząd skarbowy odda pieniądze. Ponad milion osób będzie jednak musiało dopłacić.
Krzysztof Koślicki
15.02.2023
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W dniu święta zakochanych warto wiedzieć, że niektórzy oszukują odwołując się do naszych emocji. Z raportu amerykańskiej Federalnej Komisji ds. Handlu (FTC) wynika, że aż 40 procent ofiar, które straciły pieniądze na skutek oszustw internetowych, była w „romantycznym związku” z cyberprzestępcami. Jeśli więc nowopoznany internetowy „przyjaciel” poprosi Cię o pomoc finansową, uważaj.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2023
Prawo karne Nowe technologie
Drogami gminnymi są drogi publiczne, z których może korzystać każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zaliczone do innej kategorii dróg publicznych, uzupełniające sieć dróg służących miejscowym potrzebom i które nie mają statusu drogi wewnętrznej. Z drogi wewnętrznej można natomiast korzystać za zgodą jej zarządcy lub właściciela.
Marek Sondej
14.02.2023
Samorząd terytorialny
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Według tej regulacji wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.
Krzysztof Sobczak
14.02.2023
Rynek i konsument
W czasie pandemii wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny, miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. To właśnie dla nich wprowadzono możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną. Aby to było możliwe, do wniosku należało dołączyć druk ERO - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2023
Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Jeśli pracownik złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego jeszcze przed zapisaniem go do PPK, obowiązek pracodawcy dotyczący obliczania, pobierania i dokonywania za niego wpłat do PPK w ramach tzw. ponownego autozapisu, będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.
Joanna Gawęda
14.02.2023
Prawo pracy PPK
Projekt przepisów wprowadzających unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku trafił już do Sejmu. Nałoży nowe obowiązki na przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności przedmioty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Ale zmiany dotkną też gminy oraz samorządy województw, do których obowiązków należeć będzie m.in. pobieranie opłat od firm stosujących plastikowe opakowania.
Zofia Jóźwiak
14.02.2023
Środowisko Odpady
Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Tego dnia istniało ryzyko ataków o charakterze terrorystycznym, dlatego użyto podnośnika, by sprawdzić czy jest realne zagrożenie bezpieczeństwa osób biorących udział w uroczystościach na pobliskim placu Piłsudskiego - tak Komendant Stołeczny Policji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pytanie o powód i podstawę prawną zaglądania z podnośnika do okien prywatnego mieszkania.
Krzysztof Sobczak
13.02.2023
Prawo karne Policja RODO
Centralny System Cyfryzacji – od wystawienia elektronicznej karty zgonu, przez usługę kremacji bądź tez organizacji ceremonii pogrzebowej z trumną, aż po szczegółową ewidencję cmentarza – instytucja taka pojawić ma się w znowelizowanym Prawie Pogrzebowym. Zdaniem branży zrewolucjonizuje ona całą procedurę pochówku, przyczyniając się do jej usprawnienia i podwyższenia poziomu usług funeralnych.
Andrzej Mazurowski
13.02.2023
Administracja publiczna RODO
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie, mimo że uzyskali pozytywne rekomendacje "starej" Krajowej Rady Sądownictwa. Polski rząd ma udzielić Trybunałowi odpowiedzi do 29 marca br.
Krzysztof Sobczak
13.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Osoby, które są aktywne zawodowo i jednocześnie dostają rentę rodzinną po zmarłym, powinny złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągną ustawowy wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet – lat 60, a w przypadku mężczyźni - 65 lat. Po uzyskaniu statusu emeryta będą mogły dorabiać bez ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Tróje influencerów: Filip Chajzer, Dorota Rabczewska i Małgorzata Rozenek-Majdan, usłyszało zarzuty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych w mediach społecznościowych. Natomiast za brak współpracy z UOKiK została ukarana spółka PRIME MMA, która organizuje i transmituje w internecie pojedynki influencerów.
Krzysztof Sobczak
13.02.2023
Rynek i konsument